Při své první návštěvě Číny se jihokorejský ministr zahraničí snaží ujistit Peking o vztazích s USA

Jihokorejský ministr zahraničí Park Jin se setkal s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem v hotelu Sokha v Phnom Penhu v Kambodži, pátek 5. srpna 2022. Andrew Harnik/Paul prostřednictvím agentury Reuters

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

SOUL (Reuters) – Jihokorejský ministr zahraničí Park Jin by měl v pondělí poprvé navštívit Čínu, protože vláda prezidenta Yun Sok-yola se snaží ujistit Peking o svém vztahu navzdory silným vazbám se Spojenými státy a napětí ohledně Tchaj-wanu.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Park je naplánován na tři dny ve východním přístavním městě Qingdao, během kterých bude jednat s čínským ministrem zahraničí Wang Yi. Park je prvním vysoce postaveným úředníkem, který odcestoval do Číny od května, kdy Yun nastoupil do úřadu.

Jeho cesta přichází poté, co Peking vyjádřil rozhořčení nad návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu minulý týden. Čína si nárokuje autonomní ostrov za svůj. Přečtěte si více

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Yoon čelil kritice od zákonodárců – někteří z jeho vlastní vládnoucí strany – za to, že se nesetkal s Pelosiovou. Yoon, který byl na dovolené, jí místo toho zavolal. Jeho úřad uvedl, že rozhodnutí bylo učiněno s ohledem na národní zájmy a že ze strany Pekingu nebyl žádný tlak. Přečtěte si více

Návštěva parku je považována za vysoce rizikovou, protože Soul prochází tenkou linií mezi svým spojenectvím se Spojenými státy a Čínou, největším obchodním partnerem Jižní Koreje, uprostřed jejich eskalující rivality.

Park řekl, že jeho cesta bude příležitostí snížit nedorozumění a posílit spolupráci v oblastech, jako je obchod, zdraví a životní prostředí.

READ  Vykopávky Pompejí poskytují vzácné okno do každodenního života otroků

„Aktivní podporou strategické komunikace na vysoké úrovni můžeme navzájem lépe porozumět, omezit zbytečná nedorozumění a rozšířit společné zájmy,“ řekl na tiskové konferenci.

Park poznamenal, že když se minulý měsíc setkal s Wangem na schůzce ministrů zahraničí G20 v Thajsku, řekl, že Jižní Korea posiluje alianci USA a její účast na Ekonomickém fóru pro Asii podporovaném Spojenými státy, které je podle Pekingu zaměřeno na oddělení zemí od jeho ekonomika. Nebylo zamýšleno „zanedbávání nebo diskvalifikace“ vztahů s Čínou.

Obě strany také čelí potenciální eskalaci kvůli americkému systému protiraketové obrany THAAD umístěnému v Jižní Koreji, stejně jako potenciální účasti Soulu v alianci čipů vedené USA, která zahrnuje Tchaj-wan a Japonsko, proti čemuž Čína nesouhlasí. Přečtěte si více

Yun se zavázal koupit a rozmístit další baterii THAAD, čímž se vzdal slibu svého předchůdce z roku 2017, který dal Číně v podobě takzvaných „třímístných čísel“ – žádné další rozmístění THAAD, žádná účast na globálním protiraketovém štítu pod vedením USA a žádné vytvoření tripartity. vojenské aliance včetně Japonska. Přečtěte si více

Čína tvrdí, že výkonný radar systému může kontrolovat její vzdušný prostor, a vztahy utrpěly neúspěch poté, co Čína prudce snížila svůj komerční a kulturní dovoz.

Pekingské ministerstvo zahraničí vyzvalo Soul, aby svůj slib splnil, ale Parková v nedávném parlamentním vyšetřování uvedla, že „tři čísla“ nejsou formálním závazkem nebo dohodou.

Jižní Korea se rozhodla zúčastnit předběžné schůzky k dohodě o čipu s kódovým názvem „Chip4“, informovala v pondělí agentura Yonhap News s odkazem na nejmenovaného vysokého prezidentského úředníka.

Yun řekl, že jeho vláda tuto záležitost studuje ve světle národních zájmů a ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebylo přijato žádné rozhodnutí.

Zpráva od Hyonhee Shin. Další reportáž Juri Roh. Střih Jerry Doyle

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.