Vědci objevili nový druh péřové hvězdy s 20 rameny

Vědci objevili nový druh péřové hvězdy s 20 rameny

Zachovalá hvězdice z antarktického jahodníku neboli Promachocrinus fragarius.
S laskavým svolením Greg W. Ross

  • Vědci objevili nový typ péřové hvězdy s 20 „rameny“.
  • Tento druh je součástí antarktické skupiny peříčkových hvězd a je široce příbuzný s hvězdicemi.
  • Vědci svůj objev pojmenovali jahoda.

Výzkumníci, kteří bagrovali v oceánu poblíž Antarktidy, objevili nový druh, který na obrázcích vypadá děsivě – ale nazvali ho ovocem.

Hvězda antarktického jahodového peříčka je mořský tvor s 20 takzvanými „pažemi“ – některými hrbolatými, jinými opeřenými – a může být až osm palců dlouhý, Greg Ross, profesor mořské biologie na Kalifornské univerzitě v San Diegu, řekl zasvěcený.

Ross byl spoluautorem článku o novém druhu s výzkumníky Emily McLaughlin a Nereid Wilson a publikoval svá zjištění v systematika bezobratlých Minulý měsíc.

Stvoření podobné mimozemšťanům zpočátku nevypadá jako jahoda. Ale když přiblížíte jeho tělo – tu malou část na vrcholu všech těch paží – má velikost a tvar ovoce.

Detailní záběr hvězdy z jahodového peří v Antarktidě s odstraněnými částmi Ciri, aby se odhalila základna podobná jahodě.
S laskavým svolením Greg W. Ross

Kruhové výčnělky na těle hvězdy jsou tam, kde měly být cirri – menší, chapadlovité struny vyčnívající ze základny – ale byly odstraněny, aby byly vidět upevňovací body, řekl Ross.

„Vzali jsme spoustu cirri, abyste viděli, k jakým částem je připojen, a takhle vypadá jahoda,“ řekl.

Dodal, že Ciri má na konci malá chapadla, která slouží k uchopení dna mořského dna.

Takzvaná ramena jsou delší části hvězdy Antarctic Strawberry Feather Star zobrazené na obrázku. Obvykle jsou rozprostřeny, řekla Rossová, a pomáhají stvoření v pohybu.

Oficiální název nově objeveného druhu je Promachocrinus fragarius. Patří do třídy Crinoidea, která zahrnuje hvězdice, mořské ježky, písečné dolary a mořské okurky a je typem péřové hvězdy – odtud méně formální název „antarktická péřová hvězda“. Fragarius je odvozen z latinského slova „fragum“, což podle listu znamená jahoda.

READ  Astronomičtí poslové podobní duchům odhalují nový pohled na Mléčnou dráhu

Profesor v rozhovoru řekl, že původně existoval pouze jeden druh v rámci skupiny antarktických perových hvězd – Promachocrinus kerguelensis.

Promachocrinus kerguelnsis byl původně považován za jediný druh z rodu Promachocrinus.
Eric A. Lazo je hezký

Ale tažením sítě podél jižního oceánu při hledání dalších exemplářů těchto tvorů tým vědců z Austrálie a Spojených států identifikoval čtyři nové druhy, které by mohly spadat pod hvězdokupu antarktického peří.

Antarctic Strawberry Feather Star je zvláště pozoruhodná díky množství „paží“, které má. „Většina opeřených hvězd má 10 paží,“ řekl Ross.

Ross dodal, že typická pozice pro péřovou hvězdu je, že „paže“ jsou roztažené a nahoru, zatímco cirri směřují dolů.

Díky tomuto objevu mohou vědci přidat osm druhů do kategorie antarktických perových hvězd, přidat čtyři nové nálezy a „vzkřísit“ dříve objevená zvířata, o kterých se původně předpokládalo, že jsou jejich vlastního druhu, řekl Ross.

„Takže jsme přešli z jednoho druhu s 20 rameny na současných osm druhů – šest s 20 rameny a dva s 10 pod názvem Promachocrinus,“ řekl Ross.

Podle listu byla hvězda Strawberry Feather Star nalezena v Antarktidě někde mezi 215 stopami a asi 3840 stopami pod povrchem.

„Další projev plaveckých pohybů péřových hvězd,“ uznávají vědci ve svém článku.

Nalezení nových druhů obecně není vzácný jev, řekl Ross a dodal, že jeho laboratoř v Scripps Institution of Oceanography zachytí ročně až 10 až 15 druhů.

„Nacházíme tolik druhů,“ řekl. „Problém je v tom, kolik práce dá jejich skutečné identifikace.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *