Tito výzkumníci sledovali, jak mrtvé ryby hnijí po dobu 70 dnů – kvůli vědě

Oric Lawson / T. Clements a další.

Věda může být někdy zpackaná práce – nemluvě o „hnusné a páchnoucí“. Takto britští vědci popsali své experimenty při pozorování mrtvol mořských vlků, když hnili po dobu 70 dnů. Během tohoto procesu získali několik fascinujících poznatků o tom, jak (a proč) mohly být měkké tkáně vnitřních orgánů selektivně zachovány ve fosilních záznamech. nový papír Publikováno v Journal of Paleontology.

Většina fosílií jsou kosti, lastury, zuby a další formy „tvrdé“ tkáně, ale občas jsou objeveny vzácné fosílie, které uchovávají měkké tkáně, jako je kůže, svaly, orgány nebo dokonce občas oční bulvy. To by mohlo vědcům prozradit tolik o aspektech biologie, ekologie a evoluce tak dávných organismů, které kostry samy o sobě nedokázaly vyjádřit. Na začátku tohoto roku např. Vytvořte výzkumníky Vysoce detailní 3D model 365 milionů let staré amonitové fosílie z jurský období kombinací pokročilých zobrazovacích technik, Odhalte vnitřní svaly které dříve nebyly pozorovány.

„Jedním z nejlepších způsobů, jak se měkké tkáně mohou proměnit ve skály, je, když jsou nahrazeny minerálem zvaným fosforečnan vápenatý (někdy nazývaným apatit),“ Spoluautor Thomas Clements řekl: z univerzity v Birminghamu. „Vědci studují fosforečnan vápenatý po celá desetiletí a snaží se pochopit, jak k tomuto procesu dochází – ale jedna otázka, které nerozumíme, je, proč se některé vnitřní orgány zdají pravděpodobnější než jiné.“

Konkrétně svaly, žaludek a střeva mají tendenci „fosfátovat“ častěji než jiné orgány, jako jsou ledviny a gonády. Existují dvě běžné hypotézy, které to vysvětlují. První je, že různé orgány degradují různou rychlostí a že pH některých orgánů klesne pod kritickou hranici 6,4. Když tyto orgány degradují, vytvářejí odlišné mikroprostředí pH, které zvyšuje potenciál těchto orgánů ke osifikaci. Různé minerály se mohou tvořit v různých oblastech ve stejné mrtvole.

READ  Infekce TBC může chránit před COVID-19
Příklady fosfolipidových měkkých tkání ve fosiliích: (a) Žaludek žáby s fosfolipidovým vakuem;  (b) Mikro-CT snímek fosílie brazilské ryby s vnitřními orgány hltanu;  (c) Kolobridní had s fosfátovou kůží.
Zvětšení / Příklady fosfolipidových měkkých tkání ve fosiliích: (a) Žaludek žáby s fosfolipidovým vakuem; (b) Mikro-CT snímek fosílie brazilské ryby s vnitřními orgány hltanu; (c) Kolobridní had s fosfátovou kůží.

Druhou hypotézou je, že velkou roli hraje biochemie tkání. Konkrétně se v tělní dutině tvoří difúzní pH prostředí, které přetrvává, dokud se mršina nezlomí.

Podle Klementa a další. , žádný předchozí výzkum se nezaměřoval na dokumentaci gradientů pH spojených s rozkladem specifických anatomických rysů, kde se mršina degraduje v reálném čase; Předchozí experimenty se zaměřovaly na zaznamenávání kolísání pH mimo poražené zvíře. Tým se tedy rozhodl tuto mezeru napravit a provést experimenty na rozkládajících se rybách, dokumentující, jak se gradient pH měnil v průběhu dvou a půl měsíce.

Nejprve zakoupili několik dospělých mořských okounů od místního obchodníka s rybami co nejdříve po smrti (ne více než 24-36 hodin). Ryby byly drženy na ledu, aby se zpomalil rozklad, ale nebyly zmraženy, aby se zabránilo jakémukoli poškození buněk. Dále vložili senzory pH na různá místa na každé ze šesti těl mořského okouna, aby se zaměřili na konkrétní orgány: žaludek, játra, střevo a epaxiální sval. Pátá sonda byla použita k monitorování pH okolního prostředí mezi 1 a 2 mm poraženého těla.

Další příklady fosfatidylárních měkkých tkání ve fosiliích: (d) fosfatidylcholinesterový polychord;  (e) Trilobiti s fosfolipidy ve střevním traktu;  a (f) vampyropod z chobotnice pod UV světlem pro zobrazení fosfolipidové tkáně.
Zvětšení / Další příklady fosfatidylárních měkkých tkání ve fosiliích: (d) fosfatidylcholinesterový polychord; (e) Trilobiti s fosfolipidy ve střevním traktu; a (f) vampyropod z chobotnice pod UV světlem pro zobrazení fosfolipidové tkáně.

T. Clements a kol., 2022

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.