Protesty se v Izraeli obnovily poté, co Netanjahu obnovil reformu soudnictví

Izraelská krajně pravicová vládní koalice v úterý předběžně odhlasovala omezení soudní pravomoci Nejvyššího soudu, což vyvolalo okamžité pouliční protesty a hrozí návrat k nepokojům, které zemi zmítají už měsíce.

Během několika hodin od časného ranního hlasování demonstranti zablokovali provoz na desítkách silnic, v některých případech postavili stany a zapálili ohně. Policie podle místních médií a příspěvků na sociálních sítích stáhla demonstranty ze silnic a použila vodní děla k vyčištění silnice před ranní špičkou.

Dav před Knesetem, izraelským parlamentem, v Jeruzalémě se podle odhadů médií do pozdního rána rozrostl na více než tisíc. Policie bránila dalšímu pochodu dorazit k budově Nejvyššího soudu.

Policie uvedla, že do poledne zatkla více než 65 demonstrantů. Policisté také zatkli řidiče, který se údajně pokusil najet autem do davu demonstrantů.

Po Netanjahuově soudním stažení se Izraelci přeskupili do dalšího kola

Opatření znamenala konec tříměsíčního oddechu v chaosu poté, co premiér Benjamin Netanjahu v březnu pozastavil balíček širšího soudního přezkumu.

Izraelský parlament 11. července předběžně hlasoval o návrhu zákona, který by omezil soudní přezkum Nejvyššího soudu (Video: Reuters)

V úterý organizátoři slíbili „den chaosu“ a vyzvali dělnické vůdce, aby vyhlásili generální stávku. Ve svých příspěvcích na sociálních sítích vyzvali občany, aby se „sešli a zachovali izraelskou demokracii“. Demonstrace se konaly také v Tel Avivu, Haifě a dalších městech.

Poté, co jeden z vůdců protestu nařídil davu uzavřít letiště Ben Gurion, ministr energetiky Yisrael Katz vyzval k jeho zatčení „okamžitě na základě obvinění z pobuřování a narušování veřejného pořádku“.

Na videích zveřejněných na internetu lze vidět policisty, jak mávají obušky, drží demonstranty v zámcích a alespoň v některých případech je strkají k zemi. Jeden demonstrant S krvavou tváří mu ostatní nabídli pomoc.

READ  Austrálie tvrdí, že čínská válečná loď „osvítila“ jedno z jejích letadel laserem

Demonstranti byli připraveni na agresivnější policejní zásah po výzvách pravicových vůdců k potlačení protestů, které blokovaly silnice a v některých případech se zaměřovaly na domy poslanců. Netanjahuův ministr národní bezpečnosti požadoval, aby vůdce extremistických osadníků Itamar Ben Gvir vyzval policii, aby zastavila domácí protesty a použila proti demonstrantům omračující granáty a další tvrdé taktiky.

Šéf tel Avivské okresní policie Ami Ishied minulý týden rezignoval s tím, že není ochoten řídit se pokynem Bena Gvira a že tato taktika mohla „zaplnit pohotovost“.

Jak daleko se protesty rozšíří, nebylo jasné. Šéf Izraelské federace pracujících Arnon Bar-David řekl Netanjahuovi, aby stáhl legislativu a „zastavil chaos“, ale zastavil se před vyhlášením generální stávky.

Někteří veteráni a záložníci se podle Brothers and Sisters in Arms účastnili úterních demonstrací. Podle deníku Haaretz se sešlo asi 200 pilotů a podpůrného personálu Air Force Reserve, aby projednali další kroky.

Doutnající hněv odráží prohlubující se propast mezi náboženskými voliči, náboženskými a sekulárními Židy a palestinskými občany Izraele. Toto dlouhodobé napětí propuklo v zuřivost krátce poté, co Netanjahuova vládní koalice převzala moc v prosinci s agendou omezit schopnost soudu blokovat jeho nejkontroverznější akce.

Navrhované reformě tleskali židovští osadníci, kterým vadilo soudní omezení jejich obchodů na Západním břehu Jordánu. K nim se přidávají ultraortodoxní vůdci, kteří chtějí chránit své výjimky z vojenské služby a další náboženské výsady ohrožené soudním dohledem.

Ale odpůrci, včetně technických pracovníků a dalších vzdělaných profesionálů v pobřežních městech, vidí rozsáhlé novely jako hrozbu pro nezávislost soudů, která bude tlačit Izrael směrem k autoritářství.

Plán vyvolal odpor, když byl poprvé představen. Týdny bezprecedentních pouličních protestů vyděsily investory a otřásly ekonomickým postavením Izraele. Piloti rezervních vzdušných sil bojkotovali výcvikové mise, což vedlo k varování ministra obrany, že vojenská připravenost země může být narušena.

READ  Proč by proměnná delta mohla ukončit pátrání Austrálie po „Covid Zero“

V březnu, po celostátní generální stávce, která letiště nakrátko uzavřela, Netanjahu celý balíček pozastavil. Ale pod tlakem ministrů tvrdé linie a poté, co se zhroutila jednání o kompromisu s vůdci opozice, Netanjahu nyní umožňuje pokrok v části plánu.

Opatření, které bylo zavedeno v úterý, by odstranilo schopnost Nejvyššího soudu přehlasovat vládní opatření, která soudci považují za mimo meze „přiměřenosti“.

Bez písemné ústavy soudy použily princip „přiměřenosti“ k zablokování některých kontroverzních rozhodnutí a jmenování. Začátkem tohoto roku v případu, který rozlítil konzervativce, soud donutil Netanjahua, aby odvolal klíčového politického spojence – ultraortodoxního vůdce strany Aryeh Deriho – z jeho dvou funkcí ministra zdravotnictví a vnitra.

Soud rozhodl, že Deriho četné odsouzení za trestné činy, včetně daňových podvodů v roce 2022, učinilo jeho jmenování „extrémně nepřiměřeným“. Netanjahu vyhověl „s těžkým srdcem“.

Členové vlády si stěžují, že doktrína je vágní a nemá oporu v zákonných předpisech a brání jí v plnění programu, pro jehož uzákonění ji zvolili voliči. Bez písemné ústavy je podle odpůrců standard přiměřenosti soudu jednou z mála kontrol vládní moci.

„Toto je doba velkých otřesů v Izraeli,“ řekla Rivka Weilová, profesorka ústavního práva na Reichmannově univerzitě. „Tato vláda je odhodlána pokročit v nějaké ústavní reformě.“

Weil řekl, že odebrání soudních přezkumných pravomocí by znamenalo návrat Deriho a dalších kontroverzních jmenování. Vládě by to mohlo poskytnout větší prostor pro propouštění nezávislých soudních úředníků, včetně generálního prokurátora Ghaliho Bahrava Mayary, který rozzlobil členy koalice za to, že nestíhá více demonstrantů. Na nedělním slyšení kabinetu se Ben Gvir a další představitelé zaměřili na Bahrav Mayaru, která dala jasně najevo, že si přeje odvolat ji z úřadu.

Státní zástupkyně řekla, že nepodlehne nátlaku, a v úterý vydala varování, že policie nemůže zabránit demonstracím na letišti, protože je to legitimní veřejné místo pro protesty. Důstojníci mají právo být v bezpečí. V poledne se stovky lidí tlačily před mezinárodním příletovým terminálem.

READ  Italské noviny uvedly, že papež použil obscénní italské slovo k označení homosexuálů

Počáteční hlasování o opatření těsně prošlo v Knesetu, izraelském parlamentu, přičemž všichni členové koalice hlasovali pro. Soudní návrhy však vytvořily rozpory uvnitř samotné koalice.

Strany zastupující osadníky a ultraortodoxní voliče vyzvaly k přijetí opatření před letní přestávkou Knesetu. Jiní, včetně členů Netanjahuovy strany Likud, vyjádřili opatrnost.

Vůdce opozice Yair Lapid v pondělí řekl, že věří, že někteří členové koalice, kteří se chtějí vyhnout návratu k národní anarchii, mohou hlasovat proti návrhu zákona, když má být definitivně schválen.

Netanjahu je prý podle izraelských médií otevřený zmírnit návrh na uklidnění populárního odporu, což je vyhlídka, která rozčiluje konzervativce.

„Včera se Kneset vyjádřil velmi, velmi jasně,“ řekla v úterním rozhlasovém rozhovoru zástupkyně Simcha Rothmanová, která je vůdkyní soudní nabídky. „Upřímně říkám, že si nemyslím, že by návrh zákona prošel zásadní změnou.“

Rozhovory o možném balíčku soudních přezkumů, které zprostředkoval izraelský prezident Isaac Herzog, se zhroutily minulý měsíc kvůli neshodám ohledně složení parlamentního výboru, který vybírá soudce.

Lapid a Herzog vyzvali k obnovení těchto zasedání ve světle úterního hlasování. Deník Yedioth Ahronoth citoval Herzoga: „Vzpamatuj se, dej své ego stranou a vrať se k mluvení.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *