Proč se kvalita ovzduší v hlavním městě Indie prudce zhoršila | zprávy o životním prostředí

Znečištění dosáhlo nebezpečných úrovní v Novém Dillí a dalších částech severní Indie tento měsíc.

Znečištění dosáhlo nebezpečných úrovní v Dillí a dalších částech severní Indie tento měsíc, což je prudký pokles od října, kdy lidé dýchali nejčistší vzduch za čtyři roky.

Zde jsou některé z faktorů, které vedou k náhlým změnám kvality ovzduší a znásobují problémy způsobené pravidelným pálením plodin a petard na festivalu Diwali.

Proč relativní pohodlí v říjnu?

V minulých letech celková kvalita ovzduší v regionu kolem října neustále klesala poté, co farmáři dokončili sklizeň rýže.

Farmáři ze států Paňdžáb a Harijána poblíž Nového Dillí obvykle začnou uvolňovat místo pro pšenici tím, že spálí zbytky rýže zanechané mechanizovanou sklizní.

Pravidelné deště ale letos farmářům znesnadnily zapálit zbytky jejich rýžových polí a začít znovu sázet.

Výsledkem je, že index kvality ovzduší – který měří koncentraci toxických částic PM2,5 v krychlovém metru vzduchu – dosáhl v říjnu v celém regionu v průměru 72, což je prudký pokles ze 126 ve stejném měsíci loňského roku.

To je stále více, než vláda říká, že je to „bezpečný“ limit 50.

Za smogem naplněného rána v Dillí se provoz přesouvá přes nadjezd [Adnan Abidi/Reuters]

Proč ten nárůst v listopadu?

Obilní farmáři se museli rychle posunout, aby dohnali čas, který ztratili v říjnu.

Na sklizeň rýže a pěstování pšenice měli v průměru 20–25 dní. Rychlost je všechno, protože pozdní výsadba může vést k nižším výnosům plodin a značným ztrátám.

Letos mnozí uvedli, že se zaměří na první dva listopadové týdny a spálí celé oblasti najednou, spíše než ohromující pole.

Znečištění ze spalování úrody se vrací v době, kdy jsou teploty nižší a škodliviny se zachycují ve vzduchu v husté zimní mlze a smogu.

To se také shodovalo s Diwali, kdy Indové odpalovali ohňostroje jako součást starověké hinduistické tradice.

READ  Kanadské město prochází evakuací poté, co rozbitý led způsobil záplavy

V pátek, den po festivalu, vzrostl index kvality ovzduší v Dillí a dalších městech na 451 na stupnici 500, což značí „extrémní“ podmínky.

Graf dnů silného znečištění v New Delhi od roku 2015.

Proč je Dillí náchylné ke znečištění?

Rozlehlé severní pláně Indie jsou sušší a prašnější než jiné části země. V důsledku toho je Nové Dillí, přestože je jedním z nejzelenějších měst v Indii, také vystaveno znečišťujícím látkám z Afghánistánu a Pákistánu, říkají odborníci.

Prach z pouště Thar neboli Velké indické pouště v severozápadní části indického subkontinentu přispívá ke znečištění Dillí.

Odborníci mimo město tvrdí, že zemědělci také pomalu přijímají techniky a technologie, které mohou snížit znečištění ze spalování plodin.

Od roku 2018 se Indie vzdala dotací až 80 procent pro zemědělce, aby si mohli koupit stroje, které se zbaví zbytků rýže zanechaných mechanizovanými kombajny na poli, aniž by je spálily.

Ale špatná realizace plánu znamená, že velký počet zemědělců stále preferuje spalování rostlinného odpadu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.