Předpovědi oblačnosti zvyšují obavy pozorovatelů zatmění Slunce

Když se Adam Epstein před pár dny podíval na předpověď počasí pro Dallas na 8. dubna, udělalo se mu špatně od žaludku. mraky!

Newyorský realitní developer byl tak ohromen úplným zatměním Slunce v roce 2017, jehož byl svědkem za dokonalých podmínek v oregonské poušti, že svým přátelům řekl, že by se určitě měli podívat na další. Věřili mu. Epstein letos uspořádal výpravu za „vysokou školou“ a nakonec měl ve skupině 82 lidí.

Studoval klimatické mapy a jako cíl si vybral Dallas, protože měl historicky vynikající šance na jasnou oblohu Začátkem dubna.

„Někdy se vám bohové počasí rádi smějí,“ řekl Epstein (58), kterému se tento týden zlepšila nálada díky mírnému zlepšení stále pochybné předpovědi Dallasu od pondělí.

Na národní úrovni jsou předpovědi zatmění spíše… Oblačno – jako v nejasném, kalném, tajemném, ale také jako doslova plném nepříjemných oblacích, které by mohly zakrýt tuto velkou scénu.

Úplné zatmění je astronomicky předvídatelné a meteorologicky nepředvídatelné. Odborníci přesně vědí, kdy Měsíc úplně zakryje Slunce. Nedokážou předpovědět, zda to lidé na Zemi budou schopni vidět.

Zatímco Měsíc potřebuje k zatmění Slunce zhruba tři hodiny, toto nádherně zvláštní období totality – kdy je Slunce zcela zakryto kromě své magické atmosféry a na tmavé obloze vystupují jasné hvězdy a planety. -Trvá to jen pár minut. Lidé v sousedních Spojených státech by neměli další příležitost vidět něco takového dvacet let.

S necelým týdnem před dubnovým zatměním Slunce se zdá, že Nová Anglie má nejlepší šanci na dokonalé počasí. Mexiko také krásně sedí. Pro nadšence zatmění, kteří jsou od sebe vzdáleni 2 000 mil, jsou ale toto období úzkosti.

„Přál bych si vyjádřit své uznání,“ řekl astrofyzik Adam Frank z University of Rochester a poznamenal, že jeho město v severní části státu New York zažívá počasí s efektem jezera, na jaře často zataženo. Bez ohledu na to zůstane v Rochesteru, protože se zavázal poskytovat televizní komentář k zatmění.

READ  NASA zahajuje první misi k testování vychýlení asteroidu

„Vkládám velké naděje a malá očekávání,“ dodal.

Tvrdá práce s předpovědí oblačnosti

Cloudové předpovědi jsou plné nejasností, nejistot a pravděpodobností, kterým je těžké porozumět. Je fér se ptát: Co přesně znamená „zataženo“?

Mraky se tvoří, když vzduch stoupá a ve vzduchu je dostatek vlhkosti. Nízký tlak, který umožňuje vzduchu snadněji stoupat, často vytváří odpor. Vysoký tlak, který brání vzduchu stoupat, má tendenci podporovat jasnější oblohu.

Některé meteorologické systémy vytvářejí velké oblasti vlhkého stoupajícího vzduchu, což má za následek velké oblasti pevné oblačnosti. Jiné systémy generují kapsy stoupajícího vzduchu jen tu a tam, přičemž některé kapsy jsou dostatečně vlhké na to, aby tvořily mraky, a jiné ne. Tyto mraky – jak jejich umístění, tak načasování – je obtížné předvídat, zejména více než den nebo dva předem.

Lidé opravdu chtějí vědět, zda bude v minutách a hodinách pondělního zatmění nad jejich konkrétním místem zataženo. Modely však nemohou přesně předpovídat mraky s tímto druhem přesnosti tak brzy. Místo toho předpověděli, jakou část oblohy by mohla být pokryta mraky v tříhodinových intervalech.

S ohledem na to by se astronauti zatmění na cestě totality pravděpodobně měli obávat jakýchkoli předpovědí pokrytí oblačností více než 60 procent a opatrně optimističtí ohledně jakýchkoli předpovědí nižších než 30 procent. Uprostřed je situace velmi nejednoznačná.

Důležitý je také typ mraků. Vysoké mraky jsou složeny z ledových krystalů, zatímco nižší mraky jsou složeny z kapiček vody. Vysoké tenké mraky zatmění úplně nezakryjí, ale nízké, husté a tmavé mraky blokující slunce mohou show zkazit.

Další obavou je, že jaro je obzvláště obtížným obdobím roku pro předpovídání oblačnosti.

Například přetrvávající zima ze zimy může mít za následek studený, vlhký vzduch, který přes noc vytváří mraky, zatímco denní slunce a teplo ještě nejsou dostatečně silné, aby mraky rozptýlily tak rychle, jak předpovídají předpovědní modely. Jet stream má tendenci pohybovat povětrnostními systémy pomaleji na jaře než v zimě. To by také mohlo způsobit, že se oblačnost vyjasňuje pomaleji, než se očekávalo.

READ  Ankylosauři používali své perlíkové ocasy ke vzájemnému boji

Další proměnnou je přímý vliv zatmění. Teplota vzduchu dramaticky klesá, když se slunce blokuje a přestává ohřívat Zemi, což způsobí, že vzduch přestane stoupat. Jedním z možných efektů, který zaznamenalo mnoho astronautů zatmění, je vytvoření „díra zatmění“ v oblačnosti.

To se ale nestává u všech typů cloudu. Nízkoúrovňové cumulonimbusy – ty nafouklé vaty – se pravděpodobně během zatmění rozptýlí, tvrdí papír To bylo zveřejněno začátkem tohoto roku v Communications Earth & Environment.

Kde je předpověď na pondělí

Modely jsou aktuálně ve velmi dobré shodě pro 8. dubna, ukazují tlakovou níže a studenou frontu od Texasu po Arkansas, poté se vyšší tlak posouvá na severovýchod. To je tedy nejvíce povzbudivé pro New York, Vermont a Maine a nejméně povzbudivé pro Texas a Arkansas.

Existují však dvě upozornění. Za prvé, jsme pět dní pryč. V tomto rozmezí se věci mohou ještě změnit, bez ohledu na to, jak jistá je nyní předpověď. Čtvrtek nebo pátek je obdobím, kdy by lidé měli začít brát předpovědi oblačnosti vážně. Cloudové předpovědi však mohou být někdy výzvou i ve stejný den.

Zadruhé, to, že modely mohou mít pravdu o celkovém vzoru počasí, ještě neznamená, že mají pravdu o načasování. V tomto rozsahu mohou vzory zůstat vypnuté po dobu 12 až 24 hodin v obou směrech. Pokud ano, není vyloučeno, že se cloudové předpovědi mohou dramaticky změnit k lepšímu nebo horšímu v závislosti na umístění.

Epstein, realitní developer, řekl, že ho jeho přátelé ujistili, že se budou dobře bavit, i když nebe nad Dallasem nespolupracuje. Když však osm dní před zatměním byla předpověď obzvláště chmurná, cítil se špatně.

„Vím, že nejsem zodpovědný za počasí, ale přesto spousta lidí věří v myšlenku, že to bude skvělá událost,“ řekl. „Myšlení, že to bylo všechno k ničemu, bylo velmi rozrušující.“

READ  Čím více soukromí mají lidé ohledně potenciálních nebezpečí, tím méně se bojí

V arboretu Dallas bude zatmění oslavováno třemi dny akcí a organizátorů Očekáváme také 10 000 lidí Stejně jako vědci z NASA a národní média v pondělí. Ale viceprezidentka marketingu školky Terri Leyendeckerová v úterý řekla, že se počasí neobává.

„Předpokládají 30procentní pravděpodobnost deště. V Texasu to ve skutečnosti nic neznamená. Neustále se to mění tak rychle,“ řekl Leyendecker. „Zatímco sledujeme počasí, hlavně z bezpečnostních důvodů pro naše hosty, show musí pokračovat.“ „Když jste venku.“

„Bude to krásný den v parku, bez ohledu na to,“ dodala.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *