Grónský ledový příkrov může ztratit o 20 % více ledu, než bylo dříve naměřeno

Grónský ledový příkrov může ztratit o 20 % více ledu, než bylo dříve naměřeno

Je známo, že rozpínající se grónský ledovec se zejména od 90. let zmenšuje v důsledku globálního oteplování v důsledku klimatických změn. Je to osud sdílený antarktickým ledovým příkrovem i ledovci po celém světě. Nyní nová studie odhalila, že chybí asi o 20 % více grónského ledového příkrovu, než ukazovaly předchozí odhady.

Chybějící led se odlamoval a tál z vrcholků ledovců v okolí Grónska. nové hledání, Publikováno ve středu v časopise NaturePoskytuje podrobný popis procesu, o kterém vědci věděli, že probíhá, ale snažili se jej komplexně změřit.

„Téměř všechny grónské ledovce ustupují. Tento příběh je pravdivý bez ohledu na to, kam se podíváte,“ řekl Chad Green, glaciolog z Jet Propulsion Laboratory NASA a hlavní autor studie. „Tento ústup se děje všude a současně.“

Protože konce těchto ledovců obecně leží pod hladinou moře, v hlubokých fjordech, jejich ústup nepřispívá přímo k významnému zvýšení hladiny moře. Ale tající led stále přidává příliv sladké vody, což má důsledky pro globální klimatické modely a projekce a pro systém oceánských proudů, které regulují teploty na obou stranách Atlantiku.

Tým Dr. Greena shromáždil více než 200 000 pozorování koncových bodů ledovců pokrývajících téměř celé Grónsko na základě satelitních snímků pořízených v letech 1985 až 2022. Výzkumníci použili pozorování ze stávajících veřejných datových souborů a spojili je, aby vytvořili pohled z ptačí perspektivy. Ze zmenšujících se okrajů grónského ledového příkrovu za posledních 40 let.

„Poskytuje skutečně důležitý nový soubor dat, který zachycuje atmosférický rozsah celého ledového příkrovu Grónska„,“ řekla Laura LaRocca, klimatická vědkyně z Arizonské státní univerzity, která také studovala grónské ledovce, ale nebyla zapojena do tohoto projektu.

Předchozí odhady měnící se velikosti grónského ledového příkrovu byly založeny na třech typech měření: výšce povrchu příkrovu, rychlosti ledu procházejícího pevnými místy a gravitační síle způsobené hmotností příkrovu.

READ  To je důvod, proč jsou krevety imunní vůči svým vlastním silným rázovým vlnám

Kombinací několika z těchto odhadů vědci dosáhli konsensu, že Grónsko ztratilo celkem Téměř pět bilionů metrických tun Led od roku 1992.

Tyto tradiční metody mohou sledovat, jak moc přispívá ledový příkrov ke zvýšení hladiny moře: cca 13 mm nebo půl palce, Do teď. Ale nezachycují vše, co se děje na okrajích, na úpatí stovek ledovců, které protékají mnoha fjordy ostrova. Tento proces, nazývaný glaciální ústup, představuje podle nové studie další ztracený bilion metrických tun ledu.

Toto množství je přibližně ekvivalentní kostce ledu Rozkládá se na ploše větší než Manhattan a vyšší než Mount EverestTvrdí to Evropská kosmická agentura.

Trvale expandoval pouze jeden ledovec z více než 200 studovaných od roku 1985. Jeho zisky byly malé ve srovnání se ztrátami jinde.

Eroze koncových bodů těchto ledovců má nepřímý vliv na hladiny moří. Dr. Green přirovnal ústup konce ledovce k oddělení odtoku, které umožňuje, aby celý ledovec proudil rychleji a tenčí, čímž se urychluje i tání částí nad hladinou moře.

Takže i když tato studie neměří přímý přírůstek ke zvýšení hladiny moře, s největší pravděpodobností měříme příčinu vzestupu hladiny moře.

Další ztracený led v Grónsku je důležitý i z jiných důvodů.

Jakmile led roztaje, přidá do oceánu velké množství sladké vody, což potenciálně oslabí důležitý systém oceánských proudů nazývaný Atlantská převratná cirkulace. Tento systém zahrnuje Golfský proud, který přivádí teplé tropické vody po jihovýchodním pobřeží Spojených států a přes Atlantik do Evropy, což přispívá k tamním relativně mírným teplotám.

Rozpadající se konce grónských ledovců byly poněkud přehlíženy, protože vědci se zaměřují na naléhavý problém vzestupu hladiny moří. Pomůže vědcům lépe porozumět klimatickému systému jako celku a způsobu, jakým je globální oteplování distribuováno v atmosféře, řekl Vincent Verjans, glaciolog z IBS Center for Climate Physics na Busan National University v Jižní Koreji, který studii zhodnotil. Oceán a ledové příkrovy.

READ  Dietolog sdílí dietu, která skutečně funguje – a které je třeba se za každou cenu vyhnout

Dr Vergans řekl, že je to téma, které bylo „sotva probrané“, ale „důležité“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *