MAAE uvedla, že Ukrajina požádala o pomoc při ochraně jaderných elektráren

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin hovoří na tiskové konferenci v čínském Pekingu 1. března. (Eyepress/Reuters)

Čína prohlásila, že „bude nadále hrát konstruktivní roli při uvolňování napětí ohledně Ukrajiny“, poté, co nejvyšší ukrajinský diplomat apeloval na čínského ministra zahraničí, aby jim pomohl zprostředkovat mírovou dohodu. zastavení palby v ruské invazi.

„Čína vždy podporuje a povzbuzuje veškeré diplomatické úsilí vedoucí k mírovému urovnání ukrajinské krize, vítá zahájení mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a doufá, že obě strany budou pokračovat v procesu dialogu a jednání a budou usilovat o politické řešení,“ dodal. Mluvčí ministra zahraničí Wang Wenbin řekl na středečním tiskovém brífinku. „Vyhovuje legitimním bezpečnostním obavám obou stran.“

Čínské ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení uvedlo, že čínský ministr zahraničí Wang Yi telefonoval se svým ukrajinským protějškem Dmytrom Kulebou, který uvedl, že Ukrajina je připravena pokračovat v komunikaci s Čínou a „očekává, že Čína zprostředkuje uzavření příměří“.

Koleba to řekl také reportérovi CNN Christianu Amanpourovi úterý Že Číňané byli „ochotní hledat mírové řešení“ v diplomatických rozhovorech o ukončení války a že apeloval na Wanga, „aby využil jejich vlivu na Putina, jejich vztahů s Ruskem, a vyzval Putina, aby tuto válku okamžitě zastavil“.

Wenbinovy ​​komentáře přicházejí den po začátku Číny evakuuje své občany z Ukrajiny.

Na rozdíl od občanů mnoha jiných zemí nedostali čínští občané Ukrajiny pokyn opustit zemi před začátkem ruské invaze. Před ruským útokem čínští představitelé ustoupili Varování Od Spojených států a jejich spojenců se blíží agresivní krok z Moskvy.

Zdá se však, že Čína tento týden změnila kurz.

Asi 400 studentů z černomořského města Oděsa a dalších 200 z hlavního města Kyjeva v pondělí opustilo zemi, uvedl státní list Global Times s odkazem na čínské velvyslanectví na Ukrajině. Dodala, že v úterý se očekává evakuace dalších 1000 občanů do sousedních zemí.

READ  Čečenský prezident Kadyrov prohlásil, že ruské síly se zmocní Kyjeva

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.