České zprávy ve zkratce k 5. únoru: pondělní hlavní titulky

České zprávy ve zkratce k 5. únoru: pondělní hlavní titulky

Drogy Vláda může regulovat HHC do dnů

Ministerstvo zdravotnictví ČR aktivně pracuje na řešení „do dnů“ zákazu prodeje sladkostí obsahujících hexahydrokanabinol (HHC), polosyntetický kanabinoid, který v poslední době způsobuje otravy u mladých lidí. Ministerstvo zvažuje otázku předběžné opatrnosti nebo doplnění HHC na seznam návykových látek.

Národní koordinátor pro kontrolu drog vyjádřil znepokojení nad neregulovaným užíváním HHC a zdůraznil potřebu jednat. V červenci již dříve ministerstvo zdravotnictví navrhlo zákaz HHC, vláda s tím ale nesouhlasila. Místo toho se připravuje novela zákona o návykových látkách, která jejich užívání upraví, včetně zákazu jejich prodeje dětem. Návrh zákona je nyní ve druhém čtení ve Sněmovně reprezentantů.

zločin Zvyšující se hrozby vůči politikům v České republice

Podle vicepremiéra Mariana Jurici v posledních měsících výrazně přibylo vyhrožování a verbálních útoků na členy vlády a soudce. Eureka postoupila tyto případy policii a důrazně odsuzuje útoky na ústavní soudce po jejich rozhodnutí o valorizaci důchodů.

Zdůraznil důležitost respektování nezávislosti institucí a uvedl, že hrozby a útoky směřují i ​​proti němu a jeho rodině. Podle mluvčí Ústavního soudu Kamly Abbasiové obdrželi soudci desítky zpráv s hrubým nebo urážlivým obsahem ohledně nedávných rozhodnutí soudu.

Přijetí eura Anketa: Čeští malí podnikatelé preferují euro

Podle průzkumu Federace malých a středních podniků a živnostníků ČR podporuje přijetí eura jako společné měny mírná většina malých podniků a podnikatelů. Průzkum, kterého se zúčastnilo asi 600 účastníků, ukázal posun v názorech podnikatelské sféry.

zdraví Česko zaznamenává výrazný skok v respiračních onemocněních

Hygienická služba Ministerstva zdravotnictví ČR ohlásila 50procentní nárůst případů chřipky a 11procentní nárůst respiračních onemocnění oproti minulému týdnu. Národní epidemický práh je podle hodnocení Státního zdravotního ústavu překročen od minulého týdne.

Nejvíce postiženou skupinou lidí trpících chřipkou jsou kojenci a děti ve věku od šesti do 15 let. Pozitivní testy na Covid-19 také poklesly a v předchozím týdnu dosáhly 1 919 případů na 100 000 obyvatel. Celkový počet případů Covid-19 se snížil o zhruba 25 procent na týdenní bázi.

Ekonomika Česká investiční skupina získává elektrárny ve Spojeném království

Česká skupina Sev.en Global Investments, která je součástí skupiny Sev.en Pavla Tykače, koupila od české investiční skupiny Creditas čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii o celkové kapacitě 2 800 MW. Tyto závody, které jsou součástí InterGen Energy Group, zásobují více než jeden milion domácností a představují pro Sev.en strategický krok k expanzi a růstu na energetickém trhu ve Spojeném království.

Sev.en Global Investments dříve vlastnila tyto závody s Creditas a poslední akvizice dává Sev.en plné vlastnictví. Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny. Tento krok je v souladu se zaměřením Sev.en na různá odvětví mimo tradiční energetiku.

Ekonomika Ministerstvo práce ČR zjednoduší sociální dávky

Ministerstvo práce a sociálních věcí má v úmyslu zjednodušit a zkvalitnit sociální podporu integrací čtyř dávek do jedné aplikace. Bydlení, doplňkové příspěvky, živobytí a přídavky na děti se spojí za účelem zjednodušení procesu a lepšího zacílení pomoci. Podle navrhovaných změn by bylo zavedeno bližší zkoumání majetku a příjmů žadatelů s požadavkem být zaměstnán nebo hledat práci pro nárok na sociální zabezpečení.

Politika Anoova strana nadále dominuje v průzkumech veřejného mínění

V posledním průzkumu STEM dominuje v preferencích v českých parlamentních volbách opoziční strana ANO s 33,4 procenta, výrazně před občanskými demokraty (ODS) s 13,2 procenta a Pirátskou stranou s 11,3 procenty, oba členové vládní koalice. . Strana Svoboda a přímá demokracie je s 10 % čtvrtá.

Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 z vládní koalice SPOLU s ODS podle průzkumu STEM získaly sedm a pět procent hlasů. Česká komunistická strana bude těsně pod pětiprocentní hranicí se 4,8 procenta.

film Černá komedie ovládla ceny české filmové kritiky 2024

Černá komedie Příšla v noci režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vináře získala nejvyšší ocenění na udílení cen české filmové kritiky 2024 a získala Simonu Pekovou za nejlepší film, režii a herečku. Cenu za nejlepší scénář si odnesla Alice Nellis za snímek Výdech a Karel Roden za nejlepší mužský herecký výkon za Tanec Matylda.

Tony, Shelley and the Magic Light získali dvě ceny, včetně objevu roku. Cenu za nejlepší dokumentární film získal snímek „Photophobia“ režiséra Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarczyka a film „Electra“ režisérky Darie Kacheva získal cenu za nejlepší krátký film roku. Soutěž Český lev ocení 9. března další nejlepší české filmy roku 2023. Přišla v noci získala osm nominací.

Ekonomika Analytici očekávají, že čínská centrální banka sníží úrokové sazby

Analytici očekávají další snižování sazeb u České národní banky, většina očekává pokles o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Centrální banka zahájila snižování úrokových sazeb v prosinci, což je první změna od června 2022. K pravděpodobnosti odvážnějšího přístupu přispívají faktory jako nižší inflace a nižší domácí i zahraniční poptávka.

mezinárodní V Ázerbájdžánu je zadržen český občan

Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana za nelegální překročení hranic z Arménie, uvedla ázerbájdžánská agentura APA. České ministerstvo zahraničí zatčení potvrdilo s tím, že důvodem bylo nelegální překročení hranice. Velvyslanectví v Baku se snaží zajistit konzulární návštěvu pro českého občana.

Ázerbájdžánská média uvádějí, že byl zatčen na kontrolním stanovišti v oblasti poblíž arménských hranic. Ázerbájdžán a Arménie, které byly v historickém konfliktu kvůli hraničním sporům, zaznamenaly v roce 2020 obnovené nepřátelské akce. Situace zůstává napjatá, hraniční střety pokračují a proces demarkace hranic není vyřešen.

Ekonomika Snížení škod způsobených přírodními katastrofami v roce 2023

Pojištěné škody při živelních pohromách v Česku loni klesly o 7 procent na 3,35 miliardy korun, počet nehod klesl o 29 procent na 66 200, uvádí Česká asociace pojistitelů. Největší škody napáchaly požáry a vichřice, meziročně se zvýšily škody z vydatného sněžení.

Generali Česká Pojestovna vyzdvihla jako nejčastější příčinu škod v roce 2023 silný vítr, následovaný kroupami a deštěm. UNIQA zaznamenala spíše lokalizované a méně prudké bouřky, Česká podnikatelská pojišťovna hlásila téměř dvojnásobný nárůst škod způsobených tíhou sněhu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *