Nová analýza ukazuje, že nejméně polovina budov v Gaze byla poškozena nebo zničena

Nová analýza ukazuje, že nejméně polovina budov v Gaze byla poškozena nebo zničena
  • Napsal Daniel Palumbo, Abdel Rahman Abu Taleb, Paul Kuziak a Erwan Rivolt
  • BBC Check a BBC Arabština

Video vysvětlení,

Sledujte: Záběry z dronu ukazují rozsah ničení v Khan Yunis, Al-Maghazi a Rafah

Nová analýza BBC odhalila, že více než polovina budov v Gaze byla poškozena nebo zničena od doby, kdy Izrael 7. října zahájil odvetné útoky za útoky Hamasu.

Podrobné fotografie před a po ukazují, jak bombardování v jižní a střední Gaze od začátku prosince zesílilo, přičemž hlavní tíhu izraelské vojenské akce nese město Khan Yunis.

Izrael opakovaně žádal obyvatele Gazy, aby se kvůli své bezpečnosti přesunuli na jih.

V celé Gaze byly zničeny obytné oblasti, kdysi rušné nákupní ulice se proměnily v trosky, univerzity byly zničeny a zemědělská půda byla transformována, přičemž na jižní hranici vyrostla stanová městečka, která poskytují útočiště několika tisícům lidí bez domova.

Asi 1,7 milionu lidí – více než 80 % obyvatel Gazy – bylo vysídleno, téměř polovina z nich se tísní v nejjižnějším cípu Pásma. Podle OSN.

Další analýza BBC Verify odhaluje rozsah devastace zemědělské půdy a identifikuje několik oblastí, které utrpěly rozsáhlé škody.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že se zaměřovaly na bojovníky Hamasu a „teroristickou infrastrukturu“, když byly zpochybněny rozsahem škod.

Nyní analýza satelitních dat získaných BBC ukazuje skutečný rozsah devastace. Analýza ukazuje, že v pásmu Gazy bylo poškozeno nebo zničeno 144 000 až 175 000 budov. To představuje 50 % až 61 % budov v Gaze.

Analýza, kterou provedli Corey Scher z City University of New York a Jamon van den Hoek z Oregon State University, porovnává snímky, aby odhalila náhlé změny ve výšce nebo struktuře budov, které naznačují poškození.

Zkáza se přesouvá na jih

Jižní město Khan Yunis bylo v posledních týdnech obzvláště těžce zasaženo, podle analýzy bylo zničeno nebo poškozeno více než 38 000 (nebo více než 46 %) budov. Za poslední dva týdny tam bylo zničeno nebo poškozeno více než 1500 budov.

Al-Farra Tower – 16patrová obytná budova v centru města, nejvyšší budova v oblasti – byla srovnána se zemí 9. ledna, jak je vidět na fotografiích panoramatu města před a po. Velká část čtvrti, ve které se nachází, byla od konce prosince srovnána se zemí izraelskými útoky.

Rawan Qaddah (20 let), obyvatelka Khan Yunis, která byla vysídlena a ztratila kontakt se svou rodinou, řekla: „Izraelské síly se zaměřily na obytné komplexy, zejména v centru města Khan Yunis.“

Mezi mnoha poškozenými budovami byly hlášeny školy. Některé z nich jsou nyní využívány k dočasnému ubytování vysídlených osob.

Úroveň poškození můžete jasně vidět z úrovně ulice. Kdysi rušné hlavní ulice byly ponechány opuštěné nebo zničené.

Tyto fotografie ukazují fasádu restaurace Al-Sanabil Shawarma před izraelskou invazí a jak vypadala stejná křižovatka na složené fotografii z ledna po intenzivním bombardování oblasti.

Rozsáhlé škody v celé Gaze

Izraelská armáda své kroky opakovaně ospravedlňovala poukazem na to, že Hamás je záměrně umístěna v civilních oblastech, a vysvětlovala ničení budov ve světle cílení bojovníků. Objevily se ale otázky ohledně ničení budov, které se zdají být pod kontrolou izraelské armády.

Příkladem toho je univerzita Al-Isra v severní Gaze, která byla zpočátku vážně poškozena krátce předtím, než byla zcela vyhozena do povětří při něčem, co se zdálo být masivní, řízenou explozí. video Široce se šířil na sociálních sítích Izraelská armáda tvrdí, že proces schvalování výbuchu je nyní předmětem vyšetřování.

Video vysvětlení,

Sledujte: Obrovský výbuch na univerzitě v Gaze

Pan Shear, jeden z akademiků, kteří pracovali na hodnocení škod v Gaze, řekl, že to vyniká ve srovnání s jinými válečnými zónami, které analyzoval.

Dodal: „Udělali jsme práci na Ukrajině a také jsme se podívali na Aleppo a další města, ale rozsah a tempo škod jsou pozoruhodné. Nikdy jsem neviděl, že by se takové škody objevily tak rychle.“

Ničení zemědělské půdy v Gaze

Další analýza provedená BBC Verify ukazuje, že velké části dříve obdělávané půdy v Gaze byly vážně poškozeny.

Jak můžete vidět na satelitním snímku níže, několik částí Gazy ukazuje účinky izraelských invazí a bombardování.

Ačkoli byla Gaza před začátkem války silně závislá na dovozu, velká část potravin pocházela ze zemědělství a potravinářské výroby v pásmu. Humanitární agentury tvrdí, že polovina obyvatel Gazy nyní čelí hladomoru.

BBC Arabic hovořil s jedním z farmářů Saeedem, který v polovině listopadu uprchl na jih z Beit Lahia severně od Gazy.

Tento 33letý muž pěstoval guavu, fíky, citrony, pomeranče, mátu a bazalku a každý rok si z těchto plodin vydělal kolem 6 000 dolarů (5 535 liber) – jediný zdroj příjmu pro něj, jeho otce a sestru. O statek, který zdědil po prarodičích, se stará už 15 let.

Ale několik dní poté, co uprchl, řekl, že mu příbuzný řekl, že izraelská armáda zničila farmu a také pět okolních domů patřících jeho příbuzným.

V severní a střední Gaze, kde se před válkou pěstovalo nejvíce, se zdají být velké plochy půdy zdevastované. Na mnoha místech se škody shodují s výstavbou dočasné izraelské obrany, zemními bariérami na ochranu obrněných vozidel a vyklízením okolních pozemků.

BBC se dozvěděla, že někteří farmáři přišli o úrodu, i když jejich pozemky nebyly přímo poškozeny.

Muhammad Al-Masdar, farmář z Deir Al-Balah v centrálním pásmu Gazy, mohl od začátku války jít na svou farmu pouze jednou.

Když dorazili během příměří v listopadu, byly pomeranče rozházené a hnijící na zemi. „Datum sběru pomerančů se shodovalo se začátkem války. Nikdo se tam neodvážil jít.“

Říká, že přišel o více než 90 % úrody pomerančů.

Kromě vzoru pozemků zasažených buldozerem silnic a výstavbou obranných zařízení se objevila obvinění ze záměrného ničení namířená proti IDF.

Ve videu zveřejněném online 4. listopadu plukovník Yogev Bar Sheshet, zástupce vedoucího civilní správy, v rozhovoru zevnitř Gazy řekl: „Kdo se sem vrátí, pokud se sem vrátí poté, najde spálenou zemi. Žádné domovy „Žádné zemědělství, nic, nemají budoucnost.“

Izraelská armáda nám řekla, že našla vchody do tunelů Hamasu a odpalovací místa raket v různých zemědělských oblastech a dodala, že „provozní potřeby vyžadují, aby tato místa byla zničena nebo napadena“.

„V důsledku boje a výměny ohně může dojít k poškození životního prostředí.“

Odborníci na pomoc se obávají, že škody na zemědělství v Gaze mohou být trvalé.

Předchozí konflikty, například v Sýrii a na Ukrajině, ukázaly, že obnova zemědělské půdy může být velmi obtížná.

Nevybuchlé zbraně dělají farmářům návrat do práce nebezpečný. Výzvou je také čištění kontaminované půdy a obnova infrastruktury, jako jsou vodní, energetické a dopravní systémy.

Objevuje se stanové městečko

Poslední viditelnou změnou v Gaze, kterou lze pozorovat ze vzduchu, je šíření stanů a dalších dočasných staveb, které slouží jako přístřeší vysídleným lidem na jihu.

Nové stanové plochy, které se objevily mezi začátkem prosince a polovinou ledna poblíž egyptských hranic, zabíraly asi 3,5 kilometru čtverečního, což je ekvivalent asi 500 fotbalových hřišť anglické Premier League.

Satelitní snímky pořízené 3. prosince a 14. ledna ukazují dramatickou změnu – téměř každý dostupný kousek nezastavěné země v severozápadní oblasti Rafahu se nyní změnil na úkryt pro vysídlené lidi.

Když Izrael zahájil svou kampaň proti Hamásu, požádal Palestince žijící v severní a střední Gaze, aby se kvůli své bezpečnosti přesunuli na jih. Mnoho z nich skončilo v Rafahu a čelí nejisté budoucnosti.

Další zprávy Jake Horton, Benedict Jarman, Toral Ahmadzadeh, Kate Gaynor a Lamis Talbi.

READ  Na čínském ultramaratonu za nepříznivého počasí zemře 21 běžců

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *