Počátky české avantgardní kinematografie

Počátky české avantgardní kinematografie

(Poděkování: Far Out / Maya Teren)

Film

Vývoj české filmové tvorby je zvláště zajímavou trajektorií v dějinách světové kinematografie, protože přímo souvisí se sociopolitickým vývojem, který utvářel identitu regionu. Jako všechny umělecké formy jde o velmi jemné a komplexní dílo s mnoha tečkami a průsečíky, ale jeden film je často považován za výchozí bod pro bohaté avantgardní tradice, které zde začaly: dílo Alexandra Hammita z roku 1930. .

Hammit, známý především neuvěřitelnou spoluprací se svou tehdejší manželkou Mayou Teren, je jedním z nejzajímavějších výtvarných umělců 20. století. Ačkoli se stal výraznějším po přestěhování do Ameriky, Hammit byl také aktivní v krajině evropského umění ve 30. letech 20. století. Hammitovo jedinečné umělecké cítění zabarvilo vše, čeho se dotkl, a začal s dokumentárními projekty a propagační prací v Bava Film Studios.

Když se řekne avantgardní kinematografie v České republice, okamžitě se mu vybaví Česká nová vlna. Šedesátá léta 20. století byla pro kinematografii důležitým desetiletím, kdy se z tak různorodých zemí, jako je Francie a Japonsko, vynořily odlišné filmové kánony. Režiséři jako Miloš Forman a Věra Chytilová pomohli redefinovat českou kinematografii, ale byl to Hammitův krátký film z roku 1930, který rozjel o desítky let dříve.

Reklamní

Reklamní

titul bezcílná chůze, Hamidův film je často počítán vedle metropolitních dokumentů, které zkoumaly stav modernosti během éry němého filmu. Natáčelo se v Praze a divákům téměř nevyhnutelně připomíná Djika Verta Muž s filmovou kamerou Při pohledu na Hammitovy avantgardní vize však jeho obrazy mají vlastní stylistickou identitu a v důsledku toho i jiný estetický základ.

Tento skvost z roku 1930, natočený ruční kamerou, kterou si Hammit vypůjčil od kamaráda, a s pomocí kontaktů ve městě, je odvážným uměleckým prohlášením, které významně ovlivnilo nejen českou kinematografii, ale i budoucnost experimentálního filmu. Obvykle. Stejně jako všechny velké filmové zážitky němé éry je to pozoruhodná obraznost, která přesahuje vyprávění a přenáší diváky na zcela jiné psychologické místo.

READ  Svrhnou čeští piráti českou vládu?

se točí kolem náhodných pohybů tajemného protagonisty městem, bezcílná chůze Divně krásné a děsivé zároveň. Hammit zachycuje vypařující se pohyb uvnitř vlaku do jemného klidu pohybu vody a zachycuje dualitu městské existence, která má být odstraněna neodvolatelnými změnami budoucnosti. Je to vize minulosti, která předjímá naši současnost, alespoň pro moderní publikum.

Podívejte se na obrázek níže.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *