Evropská unie připravuje pohotovostní plán, aby se zbavila ruské energie

Evropská unie připravuje pohotovostní plán, aby se zbavila ruské energie

Výkonná složka Evropské unie se v pátek zavázala, že tento měsíc navrhne pohotovostní plán, jehož cílem je pomoci členským státům odstavit se od ruské energie v důsledku války Kremlu na Ukrajině.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že iniciativa bude stavět na krocích EU směřujících k opuštění ruského uhlí, ropy a zemního plynu a dokončí celoblokový tlak na urychlení rozvoje obnovitelné energie, jako je větrná a solární energie.

„Vytváříme nouzové plány pro Evropu,“ řekla von der Leyenová v Litomyšli, kde oslavila zahájení šestiměsíčního mandátu země ve funkci prezidentky Evropské unie. Ceny energií jsou vysoké. Lidé opravdu očekávají, že s tím něco uděláme.“

Řekla, že nouzový plán, který má být předložen přibližně v polovině července, se zaměří na několik klíčových bodů: mít „jasnou představu“ o tom, kde omezit ruské dodávky energie, udělat to „chytře“ a shromáždit se kolem zemí EU, které čelí tlakům na dodávky.

„Potřebujeme dobrý společný plán toku energie nebo toku plynu tam, kde je to nejvíce potřeba,“ řekl von der Leyen.

Plán bude podle ní vypracován v koordinaci s českou vládou, jejíž premiér zdůraznil politický tlak v celé Evropské unii, aby jednala.

„Ceny energií dusí naši ekonomiku,“ řekl český premiér Petr Viala spolu s von der Leyenovou. „Toto je náš největší test pro nadcházející měsíce.“

Komise v květnu oznámila plán nazvaný REPowerEU na postupné vyřazení ruské energetiky během kremelské války na Ukrajině a navrhla balíček v hodnotě téměř 300 miliard eur – asi 312 miliard dolarů – který by zahrnoval efektivnější využití paliva a rychlejší uvolňování obnovitelné energie.

„Dalším krokem je zpřístupnění 300 miliard eur členským státům EU pomocí REPpowerEU, takže samozřejmě spoléháme na vaše předsednictví, že dosáhneme rychlé dohody o přijetí nařízení REPowerEU,“ řekla von der Leyen českému premiérovi. Ministr.

READ  Divadlo Electric Company uvádí jednou do 22. listopadu 2023

Cílem této investiční iniciativy je pomoci 27 zemím Evropské unie, aby se letos odvykaly od ruských fosilních paliv.

Cílem je připravit Rusko – hlavního dodavatele ropy, zemního plynu a uhlí do EU – o desítky miliard příjmů a posílit politiku EU v oblasti klimatu.

K této zprávě přispěl spisovatel Associated Press Jonathan Stearns v Bruselu.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *