Polsko odvolalo svého velvyslance v Praze kvůli komentářům těžařů | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AP) – Polsko odvolává svého nového velvyslance v Praze poté, co kritizoval postup země ve sporu s Českou republikou o státní uhelný důl.

Mluvčí polské vlády Piotr Mueller ve čtvrtek pozdě na Twitteru napsal, že velvyslancovy komentáře byly „extrémně nezodpovědné“ a že probíhá proces předvolání diplomata. Řekl, že každý diplomat by měl chránit zájmy Polska.

Velvyslanec Miroslaw Jasinski v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnilo německé rádio Deutsche Welle, řekl, že Polsko prokázalo „nedostatek empatie, nedostatek porozumění, nedostatek vůle zahájit dialog“ s Českou republikou.

Polský hnědouhelný důl se nachází nedaleko českých hranic a podle českých úřadů negativně ovlivňuje životní prostředí a odvádí vodu z místních vesnic.

Měsíce jednání mezi ministry životního prostředí České republiky a Polska spor nevyřešila, přestože polský premiér Mateusz Morawiecki opakovaně prohlásil, že dohoda je na spadnutí.

Jasinski, který se minulý měsíc stal polským velvyslancem v ČR, vyčítal především vedení dolu, že konflikt nevyřešilo a umožnilo přerůst ve vládní spor.

„Buďme upřímní a přiznejme si, že důvodem kontroverze je arogance některých lidí,“ řekl Jasinski ve svém rozhovoru pro Deutsche Welle.

„Především od managementu dolu. Pak je tu administrativa (státem řízený energetický gigant) PGE a světelné roky od nich jsou ministerstva a premiér,“ řekl Yasinsky.

Důl byl také zdrojem napětí mezi Polskem a Evropskou unií. V říjnu udělil Evropský soudní dvůr Polsku pokutu 500 000 EUR (600 000 USD) denně za nedodržení jeho květnového příkazu k uzavření dolu Toro.

Polská vláda tím, že odmítla uzavřít rozsáhlý povrchový důl, argumentovala tím, že zásobuje elektrárnu, která vyrábí asi 7 % energie v zemi. Varšava také odmítá zaplatit pokutu s tím, že soud EU nemá pravomoc ji uložit.

nová česká vláda Cílem je postupné vyřazení uhlí ve výrobě energie do roku 2033 s rostoucí závislostí země na jaderných a obnovitelných zdrojích.

READ  Proč Severní Korea zažívá masový exodus?, Zprávy ze světa

Polsko, které se spoléhá na uhlí pro téměř 70 % své výroby elektřiny a asi 80 000 pracovních míst, tvrdí, že musí pomalu ukončit provoz a stanovilo si jako cílové datum rok 2049.

Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *