Vědci objevili dosud nejvzdálenější galaxii

HD1, objekt v červené barvě, je zobrazen ve středu zvětšeného obrázku. Kredit: Harikane et al.

Mezinárodní tým astronomů zahrnuje výzkumníky z Centra pro astrofyziku | Harvard a Smithsonian zaznamenali nejvzdálenější astronomický objekt všech dob: galaxii.


Kandidátská galaxie s názvem HD1 se nachází asi 13,5 miliardy světelných let daleko a byla popsána ve čtvrtek v Astrophysical Journal. V doprovodném dokumentu publikovaném v Měsíční oznámení o dopisech Royal Astronomical SocietyA Vědci začínají spekulovat, co přesně galaxie je.

Tým navrhuje dva nápady: HD1 může tvořit hvězdy úžasnou rychlostí a může být domovem hvězd populace III, samotného vesmíru. první hvězdy– to si ještě nikdo nevšiml. Alternativně může HD1 obsahovat supermasivní černou díru s hmotností asi 100 milionkrát větší než naše Slunce.

Říká Fabio Paccucci, hlavní autor knihy MNRAS Studie, spoluautor objevné práce na a BCa astronom v Centru astrofyziky. „Je to jako uhodnout národnost lodi z vlajky, na které vlajete, když je daleko na břehu a loď je uprostřed husté a bouřlivé mlhy. Člověk možná vidí některé barvy a tvary vlajka, ale ne celá. Je to nakonec dlouhá hra analýzy a vyloučení nepravděpodobných scénářů.“

HD1 je extrémně jasný UV světlo. Abych to vysvětlil, „probíhá tam nějaký aktivní proces, nebo ještě lépe, stal se před několika miliardami let,“ říká Pacuchi.

Nejprve vědci předpokládali, že HD1 je galaxie se standardním starburstem, galaxií, která vytváří hvězdy vysokou rychlostí. Ale po sčítání, kolik hvězd HD1 produkovalo, dostali „neuvěřitelnou míru – HD1 vytvoří více než 100 hvězd každý rok. To je nejméně desetkrát více, než co očekáváme od těchto galaxií. „

Tehdy tým začal tušit, že HD1 možná nevytváří pravidelné, každodenní hvězdy.

„První skupina hvězd, která vznikla ve vesmíru, byla mnohem hmotnější, jasnější a žhavější než moderní hvězdy,“ říká Pacuchi. „Pokud předpokládáme, že hvězdy produkované v HD1 jsou první, neboli hvězdy skupiny III, pak lze jejich vlastnosti vysvětlit snadněji. Ve skutečnosti jsou hvězdy třetí skupiny schopny produkovat více ultrafialového světla než normální hvězdy, které může vysvětlit maximální svítivost nad fialovou pro HD1.“

Vědci objevili dosud nejvzdálenější galaxii

Časová osa zobrazuje nejstarší kandidátské galaxie a historii vesmíru. Poděkování: Harikane a kol., NASA, EST a P. Oesch/Yale.

Nicméně, supermasivní černá díra by také mohla vysvětlit intenzivní svítivost HD1. Když pohltí obrovské množství plynu, mohou být z oblasti kolem černé díry emitovány vysokoenergetické fotony.

Pokud ano, bude to co nejdříve obří černá díra Lidstvu je známo, že byl pozorován mnohem blíže k velkému třesku než současný držitel rekordu.

říká Avi Loeb, astronom z Centra pro astrofyziku a spoluautor MNRAS studie. „To prolomí nejvyšší zaznamenaný červený posuv kvasaru téměř dvakrát, což je působivý výkon.“

HD1 byl objeven po více než 1200 hodinách pozorování pomocí dalekohledů Subaru, dalekohledu Vesta, britského infračerveného dalekohledu a Spitzerova vesmírného dalekohledu.

„Bylo velmi těžké najít HD1 z více než 700 000 objektů,“ říká Yuichi Harikan, astronom z Tokijské univerzity, který galaxii objevil. „Červená barva HD1 překvapivě odpovídá očekávaným charakteristikám galaxie vzdálené 13,5 miliardy světelných let, z čehož mi naskočila husí kůže, když jsem ji našel.“

Tým poté provedl následná pozorování pomocí Atacama Large Millimeter/ Submillimeter Array (ALMA), aby potvrdil vzdálenost, která je 100 milionů světelných let od GN-z11, současného držitele rekordu pro nejvzdálenější galaxii.

Pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba bude výzkumný tým brzy znovu monitorovat HD1, aby ověřil jeho vzdálenost od Země. Pokud se současné výpočty ukáží jako správné, bude HD1 nejvzdálenější a nejstarší galaxií, která kdy byla zaznamenána.

Stejná pozorování umožní týmu proniknout hlouběji do identity HD1 a potvrdit, zda je jedna z jejich teorií správná.

„Černá díra HD1, formulovaná několik set milionů let po Velkém třesku, musela vyrůst z masivního semene nebývalou rychlostí,“ říká Loeb. „Příroda se opět zdá kreativnější než my.“


Astronomové narazí na supermasivní černou díru v srdci Mléčné dráhy, Sagittarius A*


více informací:
Vyhledejte H-Dropout Lyman Break Galaxies na z~12-16, arXiv: 2112.09141 [astro-ph.GA] arxiv.org/abs/2112.09141 přijato k publikaci v Zprávy MNRAS رسائل.

Jsou nově objevené zdroje úniku z~13 hvězdné galaxie nebo kvasary?, arXiv: 2201.00823 [astro-ph.GA] arxiv.org/abs/2201.00823 přijato k publikaci v ApJ.

citát: Vědci objevili nejvzdálenější galaxii všech dob (7. dubna 2022) Získáno 7. dubna 2022 z https://phys.org/news/2022-04-scientists-farthest-galaxy.html

Tento dokument podléhá autorským právům. Bez ohledu na jakékoli poctivé jednání za účelem soukromého studia nebo výzkumu nesmí být žádná část reprodukována bez písemného souhlasu. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  Co se vědci DART zatím dozvěděli o asteroidu Didymos

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.