Polsko jednou odmítlo hrát s Ruskem. Možná to budete muset udělat znovu.

V pátek pozdě večer jeden po druhém telefonoval Robert Lewandowski svým kolegům do Polska. Byli rozeseti po celé Evropě, většina z nich měla plné ruce práce s přípravou na klubové zápasy o tomto víkendu, ale jeho otázka na sebe nedala čekat.

Všichni viděli záběry pocházející z Ukrajiny: ruské tanky valící se přes hranice, ruské dělostřelectvo bušící do měst a obcí, ukrajinští uprchlíci proudící ze země, statisíce z nich hledají úkryt v Polsku.

Během několika týdnů se mělo Polsko utkat s Ruskem v klíčových kvalifikacích mistrovství světa. Lewandowski věděl hned, jakmile začala invaze na Ukrajinu, že nechce, aby zápas pokračoval do konce března. Už volal prezidentovi Polského fotbalového svazu a vysvětlil to. Teď chce vědět, jak se cítí jeho spoluhráči.

Odpověď byla bez výjimky jistá. V rozhovoru řekl, že Lewandowski „nikoho nepřesvědčil“. Typický byl rozhovor s Wojciechem Szczesnym, brankářem Juventusu, který je více než deset let jedním z Lewandowského polských spoluhráčů. „Jen jsem řekl: ‚Nehraju tu hru‘,“ řekl Chesney. „Taky se cítil.“ Všichni jsme řekli to samé.“

Lewandowski – kapitán Polska a na určitou vzdálenost nejprominentnější sportovec země – dokončil své hovory pozdě v noci v únoru a předal své rozhovory vedoucím pracovníkům svazu. Řekl, že hráči se jednomyslně shodli, že proti Rusku nenastoupí na hřiště. Nezáleží na tom, zda se hra hrála na neutrálním území nebo zda se Rusko hrálo pod neutrální vlajkou.

Bylo jim to jedno, i kdyby Polsko v důsledku toho bylo z mistrovství světa vyhozeno. „Nepřemýšleli jsme o důsledcích nebo o tom, zda budeme potrestáni,“ řekl Chesney. „Starali jsme se jen o výsledek. Byli jsme připraveni zápas prohrát. Nehráli jsme.“

Federace snadno souhlasila s rozhodnutím hráčů. Řekli Lewandowskému, že příští ráno předají dopis FIFA, řídícímu orgánu světového fotbalu, informující organizaci o situaci v Polsku. „Řekli jsme, že v sobotu oznámíme, že s Ruskem nebude vůbec žádný zápas,“ řekl BBC generální manažer polské mužské reprezentace Jakub Kwiatkowski.

READ  ING Měsíčník: Jen tam počkej | Článek - Komodita

Zdá se, že tento krok si vynutil ruku FIFA. Organizace po celý první týden invaze zamyšleně mlčela na téma, zda Rusku – nebo kterémukoli z jeho klubových týmů – bude dovoleno pokračovat v kvalifikaci na mistrovství světa nebo v soutěžích pod záštitou UEFA, která řídí fotbal. tělo.Evropské.

Polské úřady se již několik dní snaží přinutit FIFA, aby se držela svého postoje. Řídícímu orgánu již poslali dva dopisy: jeden potvrdil, že Polsko odmítne hrát zápasy v Rusku, a druhý, kde Švédsko a Česká republika – další dva týmy stojí v cestě Polsku, aby získaly místo. ve světě. Trophy letos v zimě – připojte se k jeho bojkotu. „Nebyla žádná reakce,“ řekl Kwiatkowski.

Chesney řekl, že trvalo několik dní, než FIFA vůbec odpověděla, a když to udělala, „nezašlo to dostatečně daleko“. Počáteční sankce FIFA pouze zakázala Rusku hrát na vlastní půdě a pod svou vlajkou. Kromě toho bude soutěž zdarma. „Hráčům to moc nešlo,“ řekl Chesney. „To nestačilo.“

Pozice FIFA se rychle změnila, jakmile byla jasná intenzita odporu ze strany polských hráčů. „Poslali jsme jim prohlášení, které bylo velmi jasné,“ řekl Kwiatkowski. „Proti Rusku nebudeme hrát vůbec, bez ohledu na to, s jakým jménem hrají nebo kde by mohl být stadion.“ Následující pondělí 28. února FIFA zcela obrátila kurz. Oznámila, že ruské a ruské kluby již nebudou moci hrát ve svých soutěžích ani na akcích UEFA. Bylo vydáno následné rozhodnutí, které umožnilo zahraničním hráčům v ruských týmech zrušit smlouvy a dokončit sezónu jinde.

Právě zásah hráčů, který prolomil byrokratickou patu, byl důležitý, zvláště když se na to Rusko připravuje Napadá její sportovní izolaci u Sportovního arbitrážního soudutajný, nevolený soudní orgán, který slouží jako jakýsi dobrovolný nejvyšší soud pro sportovní záležitosti.

READ  Vše, co musíte vědět o FILMPIXECH

Přes všechnu svou slávu se tradičně fotbalové hvězdy zdráhají zapojit se do čehokoli, co by se dalo považovat za politické téma. To se však začíná měnit v důsledku pandemie koronaviru a širšího hnutí Black Lives Matter. Hráči Premier League v Anglii nadále před zápasy klečí, což je gesto, které jako první v evropském fotbale přijali hráči Bundesligy v Německu.

Jordan Henderson, kapitán Liverpoolu, vedl kampaň, která měla pomoci získat finanční prostředky pro National Health Service na vrcholu pandemie, po hrubých pokusech britských zákonodárců kritizovat fotbalisty jako chamtivé žoldáky. Útočníkovi Manchesteru United Marcusi Rashfordovi se podařilo donutit tamní konzervativní vládu k sérii ponižujících kroků v otázce potravinové chudoby dětí.

Zatímco fotbal ve dnech a týdnech po ruské invazi zahájil různé iniciativy, aby ukázal svou solidaritu s Ukrajinou, řada hráčů tak učinila i jednotlivě. Pro Szczesnyho – jehož partner je ukrajinského původu – je to povinnost, která souvisí s jejich profilem a platformou. „Sociální média nám samozřejmě hodně pomáhají,“ řekl, „ale to znamená, že musíte být připraveni o těchto věcech mluvit.“ „Musíme být mezi prvními, kdo vstane a promluví.“

Lewandowski také trvá na tom, že sport a lidé, kteří ho hrají, mají „zodpovědnost“ za to, aby jejich hlasy byly slyšet. „To je důležité,“ řekl v e-mailu. „Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Je to víc než jen zábava. Ale je to víc než součást naší práce. Je to především otázka etikety.“

Tento smysl pro povinnost, toto přesvědčení pravděpodobně nevybledne, bez ohledu na to, zda ruské charisma v CAS uspělo. Polští hráči rádi obětovali místo na mistrovství světa, aby jednou udělali správnou věc. Není důvod se domnívat, že to neudělají znovu.

READ  Jemenští představitelé tvrdí, že obnovené vnitřní boje zabily na jihu 35 lidí | Táto

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.