Polská centrální banka drží sazby, naznačuje zpomalení

Polská centrální banka drží sazby, naznačuje zpomalení

VARŠAVA (Reuters) – Polská národní banka (NBP) uvedla, že ve středu ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na 6,75 %, přičemž se rozhodla ponechat výpůjční náklady beze změny navzdory rostoucí inflaci a zároveň varovala před zpomalením ekonomiky v zemi. nadcházející měsíce.

Vzhledem k tomu, že regionální protějšky končí cykly zpřísňování měnové politiky, polští tvůrci politik také signalizovali, že konec zvyšování sazeb se blíží.

Vzhledem k tomu, že inflace v září vzrostla na 17,2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1997, většina ekonomů předpovídala, že náklady na úvěry budou nadále růst.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že hlavní sazba vzroste na 7,00 %.

„Rada vyhodnotila, že dosavadní výrazné zpřísnění měnové politiky ze strany NBP… přispěje k omezení růstu poptávky v polské ekonomice, což podpoří pokles inflace v Polsku směrem k inflačnímu cíli NBP,“ uvedly banky v prohlášení. .

Banka uvedla, že v nadcházejících čtvrtletích očekává zpomalení hospodářského růstu.

„Podle našeho názoru ekonomická situace v Evropě a Spojených státech ukazuje, že je zde menší prostor pro zvyšování sazeb,“ uvedl v poznámce Polský ekonomický institut.

„Potenciální další zvýšení by bylo reakcí na neočekávané zvýšení inflace nebo silné znehodnocení měny.“

Analytici ING však uvedli, že v roce 2024 očekávají další zpřísnění kvůli vyšší inflaci, a uvedli, že spoléhat se na zpomalení ekonomiky při omezení růstu cen je „rizikové“.

Polský zlotý byl v 1420 GMT vůči euru o 0,48 % slabší.

Polské rozhodnutí následuje po podobných krocích v Maďarsku a České republice.

V Maďarsku centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 125 bazických bodů více, než se očekávalo, na 13 % v září, ale uvedla, že končí cyklus zvyšování sazeb uprostřed zpomalující ekonomiky, zatímco v České republice tvůrci politiky ponechali sazby na stabilní úrovni. 7:00. % podruhé za sebou.

READ  Co je v NoName? Výzkumníci vidí skupinu DDoS osamělého vlka

Rumunská centrální banka ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o více než 75 bazických bodů na 6,25 %.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy od Alana Sharlishe, Anny Cooperové, Paula Florkiewicze a Anny Lodarczak-Simczuk; Střih William Maclean a Gareth Jones

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *