České zprávy ve zkratce k 27. říjnu: Páteční hlavní titulky

České zprávy ve zkratce k 27. říjnu: Páteční hlavní titulky

incident Policie evakuuje velkou synagogu v centru Prahy

Policie v pátek odpoledne uzavřela okolí Španělské synagogy v Praze kvůli zavazadlu ponechanému mimo budovu. Byla vyslána bombová četa, aby prozkoumala tašku, ale nebyly nalezeny žádné podezřelé předměty a oblast byla znovu otevřena.

Taková přísná bezpečnostní opatření přicházejí po útoku teroristické skupiny Hamas na Izrael 7. října, který vedl ke zvýšené ostražitosti na židovských místech a kulturních památkách. Kvůli podobným obavám bylo v minulých dnech evakuováno i pražské Staroměstské náměstí. Navíc byl dočasně uzavřen vstup do stanice metra Můstek na Václavském náměstí kvůli nahlášení podezřelého předmětu, který rušil tramvaje a auta.

Chřipka a Covid-19 Ministerstvo zdravotnictví: Při nevolnosti noste roušku

v tisková zpráva Ministerstvo zdravotnictví doporučuje nosit roušky na veřejných místech, když se objeví příznaky nachlazení nebo dýchacích cest, a zdůrazňuje důležitost hygieny rukou a dezinfekčních prostředků. Pro mezinárodní cestování se doporučují masky nebo respirátory, zejména na letištích a nádražích.

Počet případů koronaviru od poloviny srpna stoupá, současně s výskytem chřipky, respiračního syncyciálního viru a rhinoviru. Ministerstvo vyzývá lidi, aby se nechali očkovat proti chřipce a COVID-19, aby se zabránilo dalšímu šíření. V České republice bylo za poslední měsíc pozitivně testováno na Covid-19 více než 14 600 lidí. Vláda se ale o sebeizolaci nezmínila.

zločin Úřady obviňují majitele kebabárny s jeho protiizraelským poselstvím

Policie ČR obvinila 35letého cizince s trvalým pobytem v České republice, původem z Turecka, z hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny za vyvěšení protižidovského plakátu v plzeňském rychlém občerstvení. Plakát vyjadřoval negativní názory na Izrael, zejména jeho konflikt s Hamasem.

Osobě ženaté s Češkou hrozí v případě prokázání viny až dva roky vězení. Policie plakát po zahájení vyšetřování odstranila. Muž své činy hájil a tvrdil, že vyjadřoval pravdu tak, jak ji viděl ve zprávách, přičemž za konflikt nutí Izrael.

životní prostředí Česká spokojenost s životním prostředím v roce 2023 klesne

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se celková spokojenost Čechů se svým prostředím oproti předchozímu roku snížila, spokojenost s okolím vyjádřilo 79 procent lidí, což je pokles o 5 procent. Primárním zájmem občanů byla hustota dopravy v blízkosti jejich domovů, přičemž největší spokojenost pramenila z dostupnosti přírodních prostor.

READ  Mezinárodní profesionální asociace vyzvala země, aby kvůli účasti Spojených států odstoupily z boxerského turnaje

Regionální rozdíly byly patrné, větší spokojenost vyjadřovali obyvatelé Visočiny, Prahy a Plzně, nespokojenější obyvatelé středních Čech a středně velkých měst (5 000 až 19 999 obyvatel). Ve srovnání s předchozím průzkumem výrazně vzrostl počet lidí, kteří uvedli, že světelné znečištění kolem jejich domů není příliš vysoké, a to o 12 procentních bodů.

nouzový Seduk evakuuje 500 českých turistů z Egypta

Česká cestovní kancelář Čedok evakuovala 500 turistů z egyptského letoviska Taba v Rudém moři poté, co raketa zasáhla zdravotnické zařízení. Žádný český občan nebyl zraněn. Čedok bude vysílat charterové lety, aby přivedl turisty zpět.

Velvyslanectví ČR doporučuje v Tabě opatrnost a dodržovat bezpečnostní pokyny. Podle egyptských médií se má za to, že výbuch souvisí s konfliktem mezi Izraelem a Hamásem. Taba se nachází více než 200 kilometrů od pásma Gazy.

Politika Novela ústavy stanoví termíny voleb

Poslanecká sněmovna schválila novelu ústavy, která stanoví konkrétní termín krajských, místních a senátních voleb na konci prvního říjnového týdne počínaje rokem 2026. Cílem novely je zabránit konání voleb blíže k datu letních voleb. .

Novela také omezuje změnu hranic senátních obvodů, která umožňuje změnu pouze jednou za 12 let. Sněmovna dále schválila návrh zákona o správě voleb, který má sjednotit pravidla všeobecných voleb a zavést nová opatření, jako je elektronické podávání kandidátních listin.

Tragédie V Nepálu po pádu umírá český horolezec

V Himalájích v Nepálu zemřel po uklouznutí a pádu český horolezec, oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Informovala o tom CNN Prima News Místní policie informovala o úmrtí českého občana konzulát v Káthmándú, který byl poté předán velvyslanectví v Dillí.

inteligence Čínští špióni budují kontakty s českými politiky

Čínští zpravodajští důstojníci pokračovali v navazování kontaktů s politiky z různých politických prostředí v České republice i v roce 2022, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Výroční zpráva. Jejich cílem je především utvářet veřejné mínění ve prospěch Číny a zvyšovat úsilí v oblasti kybernetické špionáže po ruské invazi na Ukrajinu. Česká republika byla z pozice předsednictví v Radě Evropské unie specifickým cílem kybernetických útoků.

Zpráva také zdůraznila vliv Číny v politické, vojenské a mediální oblasti a upozornila na její odpor vůči česko-tchajwanským vztahům. Čínské snahy zapojit se do české akademické obce a obchodovat s citlivými materiály byly označeny za obavy. Kromě toho BIS zaznamenala provoz „zahraničních policejních stanic“ používaných ke sledování vůdců čínské komunity v zahraničí, případně za účelem jejich nucené repatriace. Doposud nebyly zjištěny žádné nezákonné činnosti.

legislativa Český prezident podepisuje zákon o alternativním výživném

Prezident Petr Pavel podepsal návrh zákona o prodloužení alternativního vyplácení výživného neplatičům ze dvou na čtyři roky, který řeší potíže s vymáháním alimentů v právním řádu. Roční náklady na toto rozšíření vláda odhaduje na více než 200 milionů korun. V současné době stát poskytuje jako náhradní výživné maximálně 3000 Kč za předpokladu, že platby dlužníka budou vymáhány soudní cestou.

Vyživované děti mají také nárok na prodloužení platby se zpětnou platností. Na reprodukční náklady stát loni vynaložil cca 159,3 mil. Kč s předpokládanými budoucími ročními náklady 204 až 228 mil. Kč. Výživné podporuje nezaopatřené děti, když rodič, vázán soudním příkazem, neplní vyživovací povinnost. To může zahrnovat neplacení nebo nedoplatek výživného.

Změňte čas Česká republika o víkendu převrátí čas

Evropská komise navrhla zrušení časového spínače v roce 2018, ale členské státy EU zatím nedospěly ke konsenzu. I Češi mají na tuto problematiku různé názory. V roce 2021 schválila česká vláda v souladu se směrnicemi Evropské unie nařízení o zachování letního času na dalších pět let.

cestovní ruch Software E-turista pro registraci hostitelů a hostů Airbnb

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zaváděním bojovat proti šedé ekonomice v cestovním ruchu systém eTursta, obdobně jako dříve zrušená elektronická evidence tržeb (EET). Tento program pod vedením Ivana Bartoše zaregistruje provozovatele skupinových ubytovacích zařízení, včetně hostitelů Airbnb a jejich hostů. Tento krok má za cíl narovnat tržní prostředí, zjednodušit povinnosti a zvýšit bezpečnost.

Systém e-Turista, jehož zkušební provoz je naplánován na začátek roku 2025, bude oficiálně spuštěn v červenci téhož roku. Náklady na systém budou pokryty Národním plánem obnovy, podrobnosti o cenách budou zveřejněny později. Zatímco názory na systém se různí, odvětví ubytování obecně podporuje jeho schopnost snižovat administrativní zátěž a prosazovat spravedlivé podmínky. Český cestovní ruch se po výzvách pandemie zotavuje, s rostoucím počtem hostů a rostoucími příjmy.

kultura Kontroverzní příběh bratří Masinů přichází do českých kin

Ve čtvrtek byl v kinech uveden nový film Bratři, příběh o útěku českých bratří Mašínů do západního Německa. Příběh nadále vyvolává kontroverze v české společnosti. Film zkoumá činy bratrů Massinových a jejich skupiny se zaměřením na kontroverzní a odvážné aspekty příběhu.

Film režiséra Tomáše Masena, vzdáleného příbuzného, ​​poskytuje živý portrét této důležité kapitoly československých dějin. Útěk bratří Machinů, který zahrnoval ublížení žalářníkovi a krádež auta, zůstává kontroverzní, takže komunita není rozdělena v otázce, zda jejich činy byly hrdinské nebo zavrženíhodné.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *