Nájemce vyzývá ostatní, aby po výhře zálohy navázali

Nájemce vyzývá ostatní, aby po výhře zálohy navázali
  • Autor: Andrew Pekin
  • BBC Scotland News

zdroj obrázku, Adéla Kubová

foto titulek,

Skotská komora pro bydlení a majetek rozhodla, že záloha Adely Kupové musí být splacena

Nájemník se obrátil na svého pronajímatele k soudu, aby vydělal zálohu zpět, a vyzývá ostatní nájemníky, aby šli v jejích stopách.

Edinburgh Holiday and Party Lets (EHPL) dostal příkaz vrátit Adélu Kupovou peníze poté, co Bytový tribunál rozhodl, že její bývalý byt nebyl rekreačním domem.

To znamenalo, že právní vztah byl mezi pronajímatelem a nájemcem, což Adéle poskytovalo ještě větší ochranu.

Byt vlastní Mark Fortune, obchodník, kterému byl odepřen vstup do rejstříku pronajímatelů ve Skotsku.

Adéla, která je z České republiky, řekla, že se v této situaci postavila „ve prospěch ostatních lidí“.

Řada rozhodnutí bytového soudu nyní odmítla argument EHPL, že provozuje rekreační pozemky z majetku pana Fortuna, a tak by lidé, kteří tam odejdou, měli mít stejnou ochranu jako běžné nájemní smlouvy.

Bytoví aktivisté se ptají, proč proti firmě nebyly podniknuty žádné další kroky.

Adéla se do Edinburghu přestěhovala z České republiky v lednu 2020 v rámci výměnného programu University of Edinburgh a byt našla na městském Bruntsfield Place prostřednictvím inzerátu Gumtree.

Ale po pouhém jednom dni pobytu na pozemku, který podle ní mrzl kvůli díře v okně její ložnice, podala čtyřtýdenní výpověď zástupci EHPL, ale poté se jí nepodařilo získat zálohu zpět.

zdroj obrázku, Adéla Kubová

„Když jsem si uvědomila, že jsem ztratila svůj vklad, zlomilo se mi srdce, bylo to pro mě hodně peněz,“ řekla BBC Scotland.

„Na těchto panstvích jsou lidé, kteří se do Edinburghu stěhují poprvé a možná neznají situaci.“

Adela, podporovaná ve svém případě skotským svazem nájemníků Living Rent, řekla, že stále čeká na vyplacení 275 liber, které jí dlužila více než dva měsíce po rozsudku.

zdroj obrázku, Termínové novinky

foto titulek,

Byt, kde Adela bydlela, podle rozsudku bytového soudu patří kontroverznímu podnikateli Marku Fortuneovi

Dodala: „Nejsem si jistá, jestli peníze uvidíme, ale nejlepší cenou byla i tak výhra a doufám, že na základě mých zkušeností dáme ostatním vědět, že existuje způsob, jak jim to nedovolit.“

a Pravidlo Bytové a majetkové komory Uvádí, že „nemá žádný problém dospět k závěru, že obě strany si byly vědomy toho, že tato dohoda nebyla uzavřena na dovolenou, ani nebyla zamýšlena jako dovolená“, což znamená, že právní vztah mezi stranami byl vztahem pronajímatele a nájemce.

„Pozice byla často protichůdná.“

Už dříve popřel, že by pracoval jako pronajímatel a pronajímal byty.

Podnikatel uvedl, že nemovitosti spravují společnosti s ručením omezeným, nikoli on osobně.

Poslední rozhodnutí soudu uvedlo, že pan Fortune učinil prohlášení jménem EHPL – jejímž byl bývalým ředitelem – a při mnoha příležitostech „se zdálo, že se omylem označuje za vlastníka“.

foto titulek,

Nemovitost se nachází v centru soudního rozsudku na Bruntsfield Place, Edinburgh

Dodala také, že „jeho pozice byla často protichůdná, a proto ji nelze považovat za spolehlivou.“

V roce 2021 vyšetřování BBC Scotland zjistilo, že pokoje v bytech vlastněných panem Fortunem byly pronajaty na základě smluv, které neposkytovaly nájemníkům stejnou ochranu jako dohody o bydlení.

„Začněte prosazovat svá vlastní pravidla“

Řekl: „Pronajímateli Marka Fortunea byla odepřena registrace, ale jeho nemovitosti po celém městě jsou nadále pronajímány.

„Nájemníci čelí nevhodným životním podmínkám a jejich vklady jsou nesprávně zadržovány, zatímco úřady nic nepodnikají.“

Mluvčí vyzval jak městskou radu Edinburghu, tak i skotskou policii, aby v této otázce „začaly uplatňovat svá vlastní pravidla“.

Zasáhly vás jako pronajímatele nebo nájemce problémy uvedené v tomto příběhu? Své zkušenosti můžete sdílet prostřednictvím e-mailu [email protected].

Uveďte prosím kontaktní číslo, pokud byste chtěli mluvit s novinářem BBC. Můžete nás také kontaktovat následujícími způsoby:

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webu BBC a odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu HaveYourSay@bbc.co.uk. U každého příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *