Nový ruský přírůstek do vesmírné stanice: Kdy se dívat

Začátkem tohoto roku mluvili ruští kosmičtí představitelé o útěku z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2025. To jim ale nezabránilo v odeslání nového přírůstku do jejich části základny. Jednotka se jmenuje Nauka a její design a vývoj začal před více než 20 lety.

Jednotka zaplňuje mezeru v ruské části stanice pro kapsli určenou pro vědecké experimenty a je považována za kritickou pro celý ruský program. Rovněž poskytne řadu dalších vylepšení ruské části stanice.

Zde je to, co potřebujete vědět o modulu Nauka a jeho příjezdu na vesmírnou stanici ve čtvrtek.

Nové ruské plavidlo má dorazit na vesmírnou stanici ve čtvrtek přibližně v 9:25 východního času.

Televize NASA bude vysílat živé přenosy v 8:30 východního času. Diváci, kteří chtějí sledovat operaci v ruštině, ji mohou nastavit na tToto je stránka YouTube společnosti RoscosmosRuská kosmická agentura.

Nauka byla původně vytvořena jako záloha pro další ruskou jednotku Zarya a později byla znovu použita. Nauka v ruštině znamená vědu a její hlavní úkol: poskytnout laboratorní vybavení pro experimenty.

Jednotka dále zahrnuje kabinu izolovanou od záření s dalším obývacím pokojem pro astronauty, toaletou, novými systémy recirkulace vody a filtrace vzduchu, úložným prostorem a robotickým ramenem poskytovaným Evropskou kosmickou agenturou.

S hmotností více než 20 tun a délkou přesahující 42 stop se Nauka stane jednou z největších jednotek na stanici. K jejich připojení k elektrickým a velitelským obvodům stanice bude zapotřebí řada výstupů do vesmíru.

Jeho spuštění bylo opakovaně odloženo kvůli výrobním vadám a nedostatku financování, což zanechalo mezeru na ruské straně závodu. Rusko je v současnosti jediným velkým operátorem, který nemá vlastní laboratorní jednotku.

Díky solárním panelům bude Nauka způsobovat, že ruská orbitální část bude méně závislá na energii přicházející z americké strany. Další obytný prostor, včetně postele pro jednoho kosmonauta, umožní rozšířit stálou ruskou posádku na tři členy.

Ruská protonová raketa bezchybně dopravila novou jednotku na oběžnou dráhu, ale problémy nastaly téměř okamžitě.

Porucha motorů kosmické lodi způsobila, že se vědci na několik dní vraceli na Zemi nervózní Evropská kosmická agentura, jehož robotické rameno je připojeno k jednotce. „Trpělivost trvala na tom, aby to byla součást cesty,“ uvedla agentura ve svém prohlášení.

Zatímco Nauka nakonec dorazí na stanici, létala jako autonomní kosmická loď několik dní na oběžné dráze. Jednotka nasadila své vlastní solární panely a antény, ale poté se nepodařilo nastartovat motory, aby zvýšila svou oběžnou dráhu, což by mohl ukončit práci. Evropská kosmická agentura uvedla, že se to ruským inženýrům podařilo napravit, když epizodu popsala jako „hektických několik dní v řídicím středisku mise“.

Roskosmos, ruská kosmická agentura, se ve svých aktualizacích mise přímo nezabývala problémy, upozorňuje pouze na nová verze minulý čtvrtek, že trysky jednotky ve skutečnosti fungovaly. „Telemetrie potvrdila provozuschopnost pohonné jednotky,“ uvedl Roscosmos ve svém prohlášení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *