Mise NASA DART s cílem narazit kosmickou loď do asteroidu plánovaného ke startu – sledujte to živě

Ilustrace kosmické lodi NASA DART a kosmické lodi LICIACube Italské vesmírné agentury (ASI) před srážkou v binárním systému Didymos. Poděkování: NASA/Johns Hopkins, APL/Steve Gribbin

NASATest Double Asteroid Redirection Test neboli DART je první test planetární obrany v plném měřítku na světě, který demonstruje technologii jednosměrného vychylování asteroidu. V souladu se svým názvem je DART cílená mise, která dokazuje, že kosmická loď může autonomně navigovat a úmyslně se srazit s cílovým asteroidem (nazývaným kinetický dopad) rychlostí přibližně 4 míle za sekundu (6 kilometrů za sekundu). Jeho cílem, který pro Zemi nepředstavuje žádnou hrozbu, je malý měsíční asteroid Dimorphos (v řečtině „dva tvary“), který obíhá kolem většího asteroidu zvaného Didymos (v řečtině „dvojče“).

Jako součást širší strategie planetární obrany NASA bude DART současně testovat nové technologie a poskytovat kritická data pro zlepšení našich schopností modelování a předpovědi a pomůže nám lépe se připravit na asteroid, který by mohl představovat hrozbu pro Zemi, pokud by byl objeven.

Ilustrace testu Double Asteroid Redirection Test (DART)

Ilustrace kosmické lodi DART. kredit: NASA

NASA poskytne zpravodajství o nadcházejících aktivitách před vypuštěním a spuštěním pro první testovací misi planetární obrany agentury, Double Asteroid Redirection Test (DART). Mise pomůže určit, zda je záměrná srážka kosmické lodi s asteroidem účinným způsobem, jak změnit jeho kurz. Cíl asteroidu DART nepředstavuje hrozbu pro Zemi.

Vydání DART je naplánováno nejpozději ve středu 24. listopadu v 1:20 ET (úterý 23. listopadu 22:20 PST) v SpaceX Raketa Falcon 9 z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii.

Živé vysílání vysílání na NASA TV začne ve 0:30 ET ve středu 24. listopadu 2021 (23:30 PT úterý 23. listopadu 2021), na NASA TV, aplikace NASAA agentura webová stránka, přičemž předobědové a vědecké briefingy začínají v neděli 21. listopadu.

READ  Řízení mise NASA Sledujte kreativní cestu na Marsu

Kosmická loď je navržena tak, aby se orientovala tak, aby se srazila s asteroidem při cestování rychlostí přibližně 15 000 mil za hodinu (24 000 kilometrů za hodinu). Jeho cílem je malý měsíční asteroid Dimorphos (v řečtině „dva tvary“), který obíhá kolem většího asteroidu zvaného Didymos (v řečtině „dvojče“). Na podzim roku 2022 DART ovlivní Dimorphos, aby změnil svou dráhu v binárním systému asteroidů Didymos. Systém Didymos je ideálním kandidátem pro DART, protože nepředstavuje žádnou skutečnou hrozbu pro dopad na Zemi a vědci mohou měřit změnu na oběžné dráze Dimorphos pomocí pozemních dalekohledů.

Úplné pokrytí misí je následující (všechny časy na východ):

Neděle 21. listopadu

16:00 – DART vyšetřovací a inženýrský briefing na NASA TV s následujícími účastníky:

 • Laurie Gillies, ředitelka Planetary Science Division Ředitelství vědeckých misí NASA v ústředí NASA ve Washingtonu
 • Tom Statler, programový vědec DART, Divize planetárních věd Ředitelství vědeckých misí NASA, ústředí NASA
 • Andy Rifkin, vedoucí vyšetřovacího týmu DART, Johns Hopkins Laboratory of Applied Physics
 • Betsy Congdon, DART Mechanical Systems Engineer, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory
 • Simone Pirrotta, ředitel italského projektu Lightweight Cubesat Asteroid Imaging Project (LICIACube), Italská vesmírná agentura

pondělí 22. listopadu

19:00 – Tisková konference před spuštěním DART na NASA TV s následujícími účastníky:

 • Thomas Zurbuchen, přidružený správce, ředitelství vědecké mise NASA, ústředí NASA
 • Lindley Johnson, Planetary Defense Officer, NASA Planetary Defense Coordination Office, NASA Headquarters
 • Ed Reynolds, ředitel projektu DART, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory
 • Omar Baez, Senior Launch Manager, Launch Services Program, Kennedyho vesmírné středisko NASA na Floridě
 • Julianna Schiemann, manažerka civilních satelitních misí, SpaceX
 • Kapitán Maximilian Rush, meteorologický důstojník, Space Launch Delta 30, Vandenberg Space Force Base
READ  Strawberry Moon: Jak a kdy se na to dívat

úterý 23. listopadu

16:00 – NASA Science Live s těmito účastníky:

 • Laurie Gillies, ředitelka Divize planetární vědy v Ředitelství vědeckých misí NASA v ústředí NASA
 • Nancy Chabot, vedoucí koordinace DART, laboratoř aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse
 • Joshua Ramirez Rodriguez, inženýr pro integraci komunikačních subsystémů a testovací inženýr, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory

Tato událost bude živě přenášena na webových stránkách agentury sociální síť FacebookA Cvrlikání A Youtube kanály. Členové veřejnosti se mohou zapojit přímo zasláním dotazů v sekci komentářů streamů nebo pomocí #AskNASA.

Středa 24. listopadu

12:30 – Živé vysílání NASA TV začíná.

Zvuk bude přenášen pouze pro tiskové konference a zpravodajství ze startu na okruzích NASA „V“, na které se lze dovolat na telefonním čísle 321-867-1220, -1240, -1260 nebo -7135. V den startu bude na čísle 321-867-7135 provedena „Hlasová mise“, odpočítávání aktivit dirigenta startu bez komentáře ke startu NASA TV.

Kampaň Planetary Defender

Aby se veřejnost mohla zúčastnit vzrušení DART, spustila NASA program Obránci planet Kampaň. Účastníci mohou odpovědět na krátkou sérii otázek o Planetary Defense a získat certifikát Planetary Defender, který si mohou stáhnout nebo vytisknout, a také digitální odznak, který mohou sdílet na sociálních sítích pomocí hashtagu #PlanetaryDefender.

veřejný příspěvek

Zástupci veřejnosti mohou Registrace Účast na zahájení cca. Program virtuálních hostů NASA DART zahrnuje koordinované zdroje pro start, pohled do zákulisí mise a příležitost Spuštění virtuálního hosta Těsnění.

Virtuální sociální agentura NASA

Když dokončujeme přípravy na spuštění, rádi bychom pozvali veřejnost, aby se k nám připojila Virtuální sociální agentura NASA Pro #DARTMission na Facebooku. Zůstaňte v obraze o nejnovějších aktivitách mise, komunikujte s členy týmu NASA a DART v reálném čase a sledujte start rakety SpaceX Falcon 9, která posílí DART směrem k cíli.

READ  Starověké stopy života byly objeveny obalené 2,5 miliardy let starým safírem

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *