Němečtí politici kritizují varování před neočkovanými lidmi

Němečtí politici z celého politického spektra v neděli kritizovali varování šéfky kancléřky Angely Merkelové, že pokud bude počet lidí nakažených virem Covid-19 v nadcházejících měsících na nové úrovni, bude možná nutné omezení neočkovaných lidí.

Náčelník štábu Helge Braun pro noviny Bild am Sonntag uvedl, že v Německu neočekává další uzavření související s koronaviry.

Brown však řekl, že neočkovaným lidem může být odepřen vstup na místa, jako jsou restaurace, kina a stadiony, „protože zbytkové riziko je příliš vysoké“.

Brown uvedl, že očkování je důležité k ochraně před závažnými nemocemi a protože „očkovaní lidé budou mít jistě více svobod než neočkovaní lidé.

Brown uvedl, že takové politiky by byly legální, protože „stát má odpovědnost za ochranu zdraví svých občanů“.

Jeho komentáře vyvolaly v německé politice pokračující debatu o možných požadavcích na očkování. Ukázalo se, že tato otázka rozděluje i Merkelovy křesťanské demokraty.

Kandidát na místo Merkelové, Armin Laschet, uvedl, že je v současné době proti jakémukoli formálnímu nebo neoficiálnímu požadavku na očkování.

„Nevěřím v povinné očkování a nemyslím si, že bychom měli vyvíjet nepřímý tlak na lidi, aby se očkovali,“ řekl v rozhovoru pro německou televizi ZDF vysílanou v neděli večer. „Ve svobodné zemi existují práva na svobodu, nejen pro určité skupiny.“

Pokud míra očkování zůstane na podzim tohoto roku příliš nízká, řekl Laschet, je možné uvažovat o dalších možnostech: „Ale teď ne.“

S rozšířením vysoce nakažlivé varianty delty v Německu diskutovali politici o možnosti povinného očkování určitých profesí, včetně zdravotnických pracovníků. Tyto požadavky nejsou v současné době implementovány.

Úsilí o očkování v Německu se v posledních týdnech zpomalilo, což vedlo k diskusím o tom, jak k tomu povzbudit ty, kteří dosud vakcínu nedostali. Více než 60% německé populace dostalo alespoň jednu dávku, zatímco více než 49% dostalo úplné očkování.

READ  Izraelský voják byl zraněn při bodném útoku poblíž jeruzalémského policejního ředitelství

Během nedávné návštěvy Pro vládní agenturu pro kontrolu nemocí, kterou provozuje Institut Roberta Kocha, Merkelová „prozatím“ vyloučila nové požadavky na vakcíny. Vláda uvedla, že by se prozatím raději zaměřila na podporu očkování.

Dodala však: „Nevylučuji, že se o tom za pár měsíců bude mluvit i jinak.“

Stejným tónem se uchýlili i další zvolení funkcionáři. Winfried Kretschmann, guvernér Bádenska-Württemberska, člen Strany zelených, v neděli naznačil, že varianta delta a další formy, které by se mohly objevit, mohou v budoucnu zvýšit atraktivitu požadavků na vakcíny.

Ačkoli v současné době neexistují žádné plány, které by vyžadovaly očkování osob, řekl německé tiskové agentuře DPA: „Nemohu vždy vyloučit povinné očkování.“

Politici z celého spektra okamžitě reagovali na Brownovy komentáře v neděli. Někteří vyjádřili pochybnosti o účinnosti těchto omezení, zatímco jiní varovali před svobodami a právy založenými na stavu očkování.

„Samozřejmě potřebujeme pobídky, abychom dosáhli co nejvyšší míry zaočkovanosti,“ řekl Marco Buschmann, vůdce pro-obchodní liberální demokratické parlamentní skupiny, redakční skupině RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Řekl však, že pokud je pravda, že neočkovaní lidé, kteří byli otestováni nebo se z viru dostali, nepředstavují větší riziko než očkovaní, zavedení takových omezení na neočkované osoby „by bylo porušením jejich základních práv“.

Rolf Mutzenich, předseda středo-levého poslaneckého klubu sociálních demokratů, uvedl, že politici by se měli více zaměřit na očkování ochotných občanů než na potrestání neočkovaných.

„Nebudeme udržitelně měnit očkovací chování jedinců s hrozbami,“ řekl RedaktionsNetzwerk Deutschland.

___

Sledujte epidemiologické pokrytí Associated Press na:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.