Německo souhlasilo s odesláním těžkých zbraní na Ukrajinu po zásadní změně politiky

Ministryně obrany Christine Lambrechtová oznámila závazek dodat protiletadlové systémy Gibbard během úterního setkání představitelů mezinárodní obrany na americké letecké základně v Ramsteinu v Německu.

„Včera jsme se rozhodli, že podpoříme Ukrajinu protileteckými systémy… což je přesně to, co Ukrajina nyní potřebuje k zabezpečení vzdušného prostoru ze země,“ řekl Lambrecht během setkání na základně.

To je významné, protože je to poprvé, co Německo souhlasilo s poskytnutím tohoto typu těžkých zbraní Ukrajině během boje proti ruské invazi. Systémy Gepard byly vyřazeny z aktivního provozu v Německu v roce 2010.

Německo se zpočátku bránilo výzvám dodávat Kyjevu zbraně a souhlasilo pouze s poskytnutím humanitární pomoci a lékařského vybavení. Tento přístup byl v souladu s desetiletou německou politikou nedodávat do krizového regionu smrtící zbraně.

Několik měsíců předtím, než ruský prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu, tehdy nová německá vláda souhlasila se zařazením politiky omezení vývozu zbraní do své koaliční dohody.

Ale tváří v tvář tlaku spojenců a německé veřejnosti byla vláda k tomu nucena opravit pravidla. Koncem února německý kancléř Olaf Schulz oznámil, že Německo začne dodávat některé zbraně na Ukrajinu, i když v tu chvíli trval na tom, aby je označil za „obranné“.

Oznámil také, že Německo začne pumpovat více peněz do svých ozbrojených sil.

První taková investice byla veřejně potvrzena minulý měsíc, když Německo oznámilo, že koupí 35 stíhaček F-35A americké výroby.
Protiletadlový systém Gibbard je vyzbrojen dvěma 35mm kanóny.

Zrovna minulý týden německá ministryně zahraničí Annallina Barbock řekla, že zatímco „jiní partneři nyní poskytují dělostřelectvo“ Ukrajině, Německo „pomůže s výcvikem a údržbou“.

Barbock to řekl Německo nemůže dodat Více zbraní, protože země neměla zbraně, které by mohla „prozatím rychle a bez prodlení dodat“.

Dodala, že Německo se rozhodlo nezveřejnit všechny zbraně, které předtím poslalo na Ukrajinu, ale řekla: „Dodali jsme protitankové zbraně Stinger. [air defense systems] A mnoho dalších zbraní, o kterých jsme veřejně nemluvili.“

READ  Před deseti lety jsem sledoval, jak demonstranti svrhli brutální režim v Egyptě. Nyní jejich naděje na novou éru svobody leží v troskách

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.