Německo přesouvá své síly v Bosně kvůli obavám o „stabilitu“ | politické zprávy

Ministerstvo zahraničí říká: „My, s našimi evropskými partnery a partnery v NATO, nedovolíme bezpečnostní vakuum v našem bezprostředním sousedství.“

Německá vláda poprvé za posledních deset let uvolnila cestu k rozmístění jednotek s mírovou misí Evropské unie v Bosně, protože narůstají obavy z nestability z ukrajinské války, která se přelila na západní Balkán.

Mluvčí vlády Stephen Seibert na středeční tiskové konferenci v Berlíně novinářům řekl, že kabinet rozhodl o vyslání vojáků do EUFOR-Althea, která funguje od roku 2004.

Na jeden rok bude vysláno maximálně 50 vojáků, řekl Seibert s odkazem na návrat síly v Bosně, kterou Německo opustilo na konci roku 2012.

Některé ze sil mají za cíl poskytnout dvě posádky pro takzvané styčné a pozorovací týmy, což jsou skupiny, které jsou rozmístěny v zemi a fungují jako senzory pro velení silám EU, jiné budou pracovat na velitelství v Sarajevu.

Rozhodnutí kabinetu musí schválit Bundestag a Seibert řekl, že po jeho schválení v parlamentu budou němečtí vojáci sloužit do konce června příštího roku a lhůtu lze prodloužit.

Německé ministerstvo obrany také uvedlo, že se spolková vláda rozhodla obnovit účast na operaci EU v Bosně a Hercegovině v Eufor-Althea.

Stabilita západního Balkánu je pro nás velmi důležitá. Očekává se, že první konzultace proběhnou v Bundestagu 24. června.“

bezpečnostní vakuum

Bosna leží stovky kilometrů od bojů na Ukrajině, ale čelí stále asertivnějšímu bosenskosrbskému separatistickému hnutí, které má podle analytiků přinejmenším tichou podporu Moskvy.

Jen několik dní po ruské invazi na Ukrajinu se Evropská unie rozhodla zdvojnásobit velikost mírových sil Evropské unie na 1100 vojáků ze 600 tím, že vyslala zálohy, aby odvrátila potenciální nestabilitu.

Vzhledem k tomu, že vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik stále více zveřejňuje své separatistické cíle, šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell označil tento krok za „preventivní opatření“.

READ  Přepracování zabije více než 745 000 lidí za jeden rok, podle zjištění Světové zdravotnické organizace: NPR

NATO a vysocí představitelé Evropské unie varovali, že nestabilita způsobená válkou na Ukrajině by se mohla přenést na západní Balkán.

„Německo tak reaguje na napjatou situaci v Bosně a Hercegovině,“ uvedlo ve středu na Twitteru německé ministerstvo zahraničí.

Také ve světle říjnových voleb nedopustíme spolu s našimi evropskými partnery a partnery v NATO, aby v našem bezprostředním sousedství existovalo bezpečnostní vakuum.

Ale Toby Vogel, vedoucí poradce Democratic Transition Policy Council, poznamenal, že Bosna má již bezpečnostní vakuum „přinejmenším od roku 2011, kdy Evropská unie umožnila EUFOR klesnout pod minimální operační sílu“.

Nynější mise EUFOR končí v listopadu a je na Radě bezpečnosti OSN, aby rozhodla o prodloužení o další rok. Rostou ale obavy, že by Moskva mohla využít svého veta, aby dohodu překazila.

EUFOR-Althea působí od roku 2004 a je nástupcem mírových misí NATO v zemi.

Evropské síly mají za cíl stabilizovat zemi po válce v letech 1992-1995, která zabila asi 100 000 lidí.

V prosinci 1995 byla Bosna rozdělena na dvě entity: „konfederaci“ bosenských Chorvatů a entitu řízenou Srby známou jako Republika srbská v rámci Daytonské mírové dohody.

Dodik se netajil svým obdivem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho úzkými vazbami a jeho úsilí o odtržení od Republiky srbské se všeobecně domnívá, že má podporu Kremlu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *