Leteckou policii nad Slovenskem zajišťují stíhačky JAS-39C/D Gripen českého letectva

Leteckou policii nad Slovenskem zajišťují stíhačky JAS-39C/D Gripen českého letectva
České letectvo bude chránit vzdušný prostor svého východního souseda po boku polského letectva, které začátkem letošního dubna schválilo leteckou policejní misi.

Dne 27. června 2022 schválila vláda ČR slovenskou žádost o ochranu slovenského vzdušného prostoru. Žádost se stala oficiální po schůzce slovenského ministra obrany Jaroslava Naga a jeho české kolegyně Jany Černochové.

České letectvo bude chránit vzdušný prostor svého východního souseda po boku polského letectva, které začátkem letošního dubna schválilo leteckou policejní misi. Letecká policejní mise nad Slovenskem je třetí zámořskou leteckou policejní misí českého letectva po podobných misích na ostrově a v Litvě. Letecké hlídky nad Slovenskem začnou letos v září a potrvají do konce roku 2023; Mise však může být odložena až do konce roku 2024 kvůli problémům s dodávkami F-16 na Slovensko.

České letectvo v roli použije svou jedinou stíhačku – JAS-39C/D Gripen. Letecké hlídky z Čáslavské letecké základny bude zajišťovat česká národní QRA nacházející se 200 km od slovenských hranic – Grpeny, které může slovenská QRA využívat, stále vykonávají svou misi v Pobaltí. Významná čáslavská letecká základna má malý logistický problém: startovací dráha je umístěna na západ, takže čeští piloti musí při startu změnit dráhu letu. Možnost využití místních slovenských leteckých základen Kučina a Sliak však zůstává na stole i po návratu ČR z Litvy. Za zmínku stojí, že Letecká základna Sliač bude modernizována pro budoucí přílet již zakoupených slovenských F-16 Block 70/72. České letectvo v současnosti provozuje pět Gripenů na policejní policejní misi nad Litvou, která trvala do konce září. Flotila země se skládá ze 14 Gripenů (12x verze C a 2x D dvoumístná verze). Jediná bojová síla má svá omezení.

READ  Matteo Koci z Blazers vyhrál s Českem bronz na mistrovství světa juniorů 2024 | Rádio NL

Letecké hlídky nad Slovenskem plánovalo provádět výhradně polské letectvo. Polští stíhači se však ocitli „přepracovaní“ hlídkováním na vlastním území (hraniční s Ruskem (Kaliningrad), Běloruskem a Ukrajinou). Proto byla do QRA vybrána i Česká republika jako země politicky a kulturně bližší Slovensku.

Letecká základna v Poznani, kde polští piloti provádějí air policing, je 400 km od slovenských hranic – dvakrát více než české letectvo. Různé zdroje tvrdí, že Česká republika a Polsko požádaly o rozdělení slovenského vzdušného prostoru na dvě zóny – české letectvo bude hlídkovat v jihozápadní oblasti (včetně hlavního města země Bratislava) a polské letectvo bude hlídkovat v severovýchodní oblasti (pravděpodobně včetně Slovenska). -Ukrajinština). hranice). Slovenská strana ale s oddělením nesouhlasí a obě země chtějí pokrýt celé území a v případě potřeby své lety koordinovat společně. Podrobnosti o hlídce budou upřesněny a uvedeny v exkluzivní smlouvě, která bude podepsána v srpnu. Podobná dohoda byla mezi Českou republikou a Slovenskem podepsána již v roce 2019.

České i slovenské letectvo dostane v nejbližší době nové stíhačky.

Slovenské letectvo si v roce 2018 objednalo 14 letounů F-16 Block 70/72, které nahradí jejich flotilu MiG-29AS. Vyloďování slovenských Fulcrumů se očekává od letošního léta, protože ruská invaze na Ukrajinu způsobila logistické problémy s její údržbou. Letoun (dodali ho ruští technici). Pandemie Covid-19 však způsobila problémy výrobě slovenských Viperů: ve skutečnosti se nyní očekává, že první letadla, která měla dorazit do země v letech 2022/23, budou nyní dodána v první polovině roku 2024. F-16 budou připraveny sloužit národnímu QRA v roce 2025.

Mezitím se Česko rozhodlo získat 24 stealth stíhaček F-35 Lightning II a rozšířit národní bojovou sílu o stíhací letku. Přesné detaily potenciální koupě ještě musí být projednány.

Fotografický kredit: US Air Force

důkazy:

READ  City podepsalo dalšího hráče, českého záložníka hrajícího v Německu | -

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *