Model: česká herečka Lebos Safrankova

Praha: Významná česká filmová a televizní herečka Lebos Safranková zemřela ve věku 68 let po dlouhé nemoci. Její kariéra zahrnuje vítěze Oscara cola (1996) Jana Svěráka a dva další filmy nominované na Oscara, Základní škola (1991) Jana Svěráka a Moje krásná malá vesnička (1985), autor: Jerry Menzel.

Šafránková patřila k nejslavnějším a nejvýznamnějším českým herečkám. Hrála hlavní ženskou postavu při získávání Oscara Kolya / Kolja Jan Svěrák (1996, Kino Jana SfarakaKino Pandora Česká televize), role, která jí vynesla cenu Český lev pro nejlepší herečku. Dříve hrála ve Svárákově nominaci na Oscara Základní škola (1991, Filmové studio Barrandov) a také na Oscara Moje krásná malá vesnička Napsal Jerry Menzel (1985, Film Studio Barrandoff).

Libuše Šafránková, Uznání: Česká televizeNa domácí scéně je její nejoblíbenější představení stále její ranou rolí Tři přání pro Popelku, koprodukce z roku 1973 mezi Československem a východním Německem (Deutsche Film (DEFA) Gruppe „Berlin“, Filmové studio Barrandov), která se v obou zemích stala vánoční klasikou a v České republice se tradičně vysílá i dnes.

Nejplodnější byla v 70. a 80. letech, kdy byla základem československé zábavy a každoročně se účastnila několika inscenací. Hrála v populárních komediích jako Číšníku, Scarperi! / Šéfe, běžte! Ladislav Smoljak (1980, Filmové studio Barrandov) a Jak se utopíš dr. Marisk, právník / Jack Utopet D. Mráka aneb konec vodářů v Čechách Václav Vorlichik (1974, Studio Filmov Barrandov). Postupně dospěla do rolí silných žen, které zůstávají nezávislé a inteligentní navzdory podmínkám, ve kterých žijí.

Hrála v mnoha populárních pořadech v československé a české televizi, jako např Cirkus Humberto (1988, Československá televize) a četnický humor (2001-2007, Česká televize), který je stále jedním z nejvíce rebroadcastů z Česká televize síť.

Libuše Šafránková získala v roce 2015 prezident České republiky Miloš Zeman Řád za zásluhy první třídy.

READ  Applause Entertainment přináší indickou filmovou adaptaci izraelského mistrovského díla „Fauda“

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.