Šéf české centrální banky vidí slabší oživení, jak se blíží debata o zvýšení úrokových sazeb

PRAHA (Reuters) – Guvernér České národní banky Giri Rusnuk v rozhovoru uvedl, že Česká národní banka bude muset vzít v úvahu zpomalení ekonomického růstu v letošním roce, jak začíná, s největší pravděpodobností od srpna, aby určila, zda a kdy budou úrokové sazby zvýšeny. Zvyšte je.

Trhy inklinují k tomu, aby česká centrální banka jako první v Evropě zvrátila politiku uvolňování, která byla přijata, když před více než rokem udeřila pandemie COVID-19. Dohody o forwardové ceně byly do šesti měsíců oceněny zvýšením cen.

Země střední Evropy byla těžce zasažena epidemií a má nejhorší počet obětí na světě.

Vysoká míra infekce vedla k prodloužení omezení blokování, které Rusnock uvedl, že by znamenalo, že banka snížila prognózu růstu pro rok 2021 na 2,2%, ačkoli neposkytla žádný nový odhad.

„Letos vidím určité zpomalení kvůli omezením a rozšířeným omezením a složitosti v mezinárodním prostředí, které souvisejí hlavně s narušením dodavatelského řetězce,“ řekl Rusnock agentuře Reuters v úterním rozhovoru.

Tvůrci úrokových sazeb uvedli, že nebudou spěchat, aby zvýšili dvoutýdenní sazbu zpětného odkupu z 0,25% – což je od května 2020 po snížení o 200 bazických bodů – aby nedošlo k oslabení hospodářského oživení.

Rusnok uvedl, že zvýšení nebylo na stole na příštím zasedání politiky 6. května, kdy jsou k dispozici očekávání nových zaměstnanců. Další aktualizace výhledu přichází v srpnu, kdy Rusnock uvedl, že politická debata může začít.

„Myslím si, že je to pravděpodobnější s (aktualizací) výhledu na srpen, kdy máme větší jistotu ohledně výhledu měnové politiky,“ řekl.

Nafukovací čerpadlo

Rusnock však uvedl, že zatím nedokáže předpovědět, zda banka letos dosáhne nulového nebo jednoho či dvou zvýšení, nebo zda bude uvažovat o nějakých pohybech větších než rekordní nárůst o 25 bazických bodů.

READ  Termíny, tomboly, prize money a vše, co potřebujete vědět

Prognóza banky na únor naznačila až tři nárůsty v roce 2021.

Inflace vzrostla na 2,3% poté, co klesla zpět na 2% cíl banky.

Tlak na nízkou míru nezaměstnanosti a rekordní snížení daně z příjmu v letošním roce vedly ke zvýšení platů, přestože Češi nebyli schopni utratit tolik, protože obchody a restaurace byly od října téměř nepřetržitě zavřeny.

Zatímco případy COVID-19 se zpomalily, vláda bude s postupným otevíráním pravděpodobně postupovat pomalu.

Rusnock uvedl, že inflace pravděpodobně poskočí, až se obchody znovu otevřou, ale že lidé nemusí nutně utratit všechny své „vynucené úspory“ a místo toho se rozhodnou například snížit dluh.

Inflace se může během několika měsíců přiblížit horní hranici tolerančního rozmezí banky 1–3% kolem cíle „ale během celého roku by měl růst cen být mezi 2% a 2,5%“. (Úpravy: Jason Hovet a Gareth Jones)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.