Německo a Polsko pátrají po příčině hromadného úhynu ryb v řece Odře

Německo a Polsko pátrají po příčině hromadného úhynu ryb v řece Odře
  • Tuny mrtvých ryb nashromážděných v řece na polsko-německé hranici
  • Úřady pracují na prokázání příčiny
  • Polské úřady kritizovaly pomalou reakci
  • Polský premiér říká, že „může trvat roky“, než se Oder vrátí do normálu

Berlín/Varšava (Reuters) – Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová v pátek uvedla, že polské a německé úřady „kategoricky“ pracují na určení příčiny velkého počtu úhynů ryb v řece Odře a varovaly před riziky pro životní prostředí. katastrofa.

Od konce července byly v řece Odře, která protéká Německem a Polskem, nalezeny tuny mrtvých ryb. Obě strany uvedly, že se domnívají, že je na vině toxin, ale zatím ho neidentifikovaly.

„Environmentální katastrofa je bezprostřední,“ řekl Lemki novinám NDA. „Všechny strany velmi tvrdě pracují na nalezení příčin tohoto masového vymírání a na minimalizaci dalších potenciálních škod.“

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že bude trvat roky, než se vodní cesta vrátí do normálu.

„Rozsah tohoto znečištění je tak velký. Tak velký, že může trvat roky, než se Oder vrátí do poněkud normálního stavu,“ řekl Morawiecki v pravidelném pátečním podcastu.

„Je možné, že do řeky bylo vypuštěno obrovské množství chemického odpadu,“ řekl s tím, že úředníci budou pohnáni k odpovědnosti.

Morawiecki v pátek pozdě večer odvolal šéfa polského národního vodohospodářského úřadu Przemyslawa Dhaku a šéfa generální inspekce životního prostředí Michala Mysterzaka s tím, že jejich instituce měly reagovat dříve.

Mluvčí německého ministra životního prostředí v pátek na tiskové konferenci uvedl, že situaci pozorně sledují a zatím není jasné, co se do vod dostalo.

„Máme neúplný obrázek,“ řekl mluvčí. „Musíme si ujasnit, jaké látky jsou ve vodě.“

„obrovské“ znečištění

Zelení aktivisté a opoziční politici kritizují polskou vládu za to, že nereaguje dostatečně rychle na nebezpečí a že od konce července nevarovala Poláky, aby se ve znečištěné řece nekoupali a nechytali na ryby.

Německo také reptalo na reakci Polska: Braniborský ministr životního prostředí Axel Vogel již dříve řekl, že „řetězce komunikace mezi polskou a německou stranou v tomto případě nefungovaly“.

Dhaka dříve v pátek uvedl, že situace je vážná a že do čtvrtečního večera Polsko nasbíralo více než 11 tun mrtvých ryb.

„Problém je obrovský, vlna znečištění sahá od Vratislavi až po Štětín. To jsou stovky kilometrů od řeky a znečištění je masivní,“ cituje ho polský rozhlas 24.

Analýza vody v řece provedená tento týden ukázala důkazy o „syntetických chemikáliích, které mají také velmi pravděpodobně toxické účinky na obratlovce,“ uvedlo ve čtvrtek německé ministerstvo životního prostředí spolkové země Braniborsko s tím, že stále není jasné, jak látka vnikla do vody.

Podle místní německé rozhlasové stanice RBB zjistila vládní laboratoř ve vzorcích vody vysoké množství rtuti.

Polsko detekovalo rtuť nad normálními hladinami ve vzorcích vod Odry z provincie Slezsko a žádné stopy toxického kovu nebyly nalezeny ve vzorcích odebraných v provinciích Západní Pomořansko, Lubusch a Dolní Slezsko, uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra životního prostředí Jacek Ozdoba. Pátek. Polsko plánuje postavit barikádu na řece Odře poblíž města Köstrzyn, aby sbírala mrtvé ryby hemžící se v řece, přičemž 150 vojáků z regionálních obranných sil je pověřeno pomáhat s úklidem.

(zpráva) Anna Ludarczak Simczuk, Marek Strzelecki a Paul Florkewicz; Další reportáže od Anny Cooperové, Thomase Escritta a Carol Badhullové, scénář Rachel Moore; Střih Hugh Lawson, Mike Harrison, Toby Chopra, Raisa Kasulowsky a Louise Heavens

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *