Návrat domů: Gruzínský separatistický region hlasuje pro připojení k Rusku | válečné zprávy mezi Ruskem a Ukrajinou

Samozvaný šéf separatistického regionu říká, že Jižní Osetie uspořádá v červenci referendum o členství v Rusku.

Vůdce gruzínského odtrženeckého regionu Jižní Osetie stanovil 17. červenec jako datum pro referendum o připojení k Rusku.

„Anatolij Bibilov podepsal dekret o uspořádání referenda v Republice Jižní Osetie,“ uvedl jeho úřad v prohlášení s odkazem na „historickou aspiraci“ svého lidu připojit se k Rusku.

Jižní Osetie byla v roce 2008 centrem rusko-gruzínské války spolu s dalším odtrženým regionem, Abcházií.

Po válce Rusko a několik dalších zemí uznalo Jižní Osetii jako nezávislou zemi, ale většina světa ji stále považuje za součást Gruzie.

„Dokázali jsme to!“ Vůdce Jižní Osetie Anatolij Bibilov v pátek v Telegramu oznámil, že podepsal dekret stanovující datum referenda na 17. července.

„Právně jsme splnili další důležitý právní požadavek. V běžné řeči jsme udělali krok, který změnil naše životy – jedeme domů, jedeme do Ruska. Nastal čas se jednou provždy spojit… Jižní Osetie a Rusko budou spolu. Toto je začátek velkého nového příběhu.“

Bibilov ztratil svou kandidaturu na znovuzvolení na začátku tohoto měsíce. Rusko vyjádřilo naději, že příští vůdce Alan Gaglov zachová „kontinuitu“ vztahů s Moskvou.

Oznámení přišlo v 79. den ruské invaze na Ukrajinu, při níž byly zabity tisíce lidí a více než šest milionů lidí uprchlo z prozápadní země.

Anketa „Nepřijatelné“.

Zájem o připojení k Rusku projevily i ukrajinské odtržené regiony Doněck a Luhansk. Totální útok na Ukrajinu vyvolal v Gruzii vlnu solidarity.

Gruzie již dříve odsoudila plány Jižní Osetie uspořádat referendum o připojení k Rusku jako „nepřijatelné“.

V srpnu 2008 Rusko zahájilo útok na Gruzii, která bojovala s proruskými bojovníky v Jižní Osetii poté, co bombardovali gruzínské vesnice.

Boje skončily o pět dní později příměřím zprostředkovaným Evropskou unií, ale zabilo více než 700 lidí a vyhnalo z domovů desítky tisíc Gruzínců.

READ  Letouny B-52 opět letěly nad Středním východem při americkém vojenském varování před Íránem

Referendum probíhá po vzoru Krymu. Poté, co Rusko v roce 2014 zabralo Ukrajině poloostrov Černé moře, proběhlo referendum o připojení k Rusku a 97 procent prý hlasovalo pro.

Referendum se konalo, když byl Krym pod kontrolou ruských sil a většina zemí jeho výsledek neuznala. Poté Rusko anektovalo Krym.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.