Výzkum ukázal, že při spánkové apnoe omezte nezdravé jídlo a alkohol

Suspenze

Miliony lidí ztrácejí spánek každou noc kvůli obstrukční spánkové apnoe, chronické poruše, která způsobuje periodické poruchy dýchání během noci.

Ale rostoucí počet výzkumů naznačuje, že zlepšit své stravovací návyky tím, že vynecháte Ultra zpracované potravinyOmezte alkohol a Zvyšte své denní kroky Může snížit a případně odstranit příznaky spánkové apnoe.

Zjištění jsou důležitá, protože spánková apnoe je jednou z nejčastějších příčin špatného spánku a ovlivňuje úsudek 1 z 5 lidí po celém světě. Tento stav nastane, když se svaly v zadní části krku uvolní a zablokují vaše dýchací cesty, když spíte, což způsobí, že přestanete dýchat. Tyto epizody apnoe mohou trvat déle než 10 sekund a vyskytují se mnohokrát v noci, což má za následek lapání po dechu, chrápání a častá, náhlá probuzení, když vaše tělo bojuje o vzduch.

Kvůli velkému tlaku, který na vaše tělo působí, může dojít ke spánkové apnoe Zvyšte svůj krevní tlak Zvyšuje vaše riziko zranění rozvoj cukrovky a srdeční choroby.

Zvláště silná je obezita rizikový faktor Protože přebytečná tkáň v ústech a krku může v noci blokovat dýchací cesty. Ale nový výzkum ukazuje, že změny životního stylu a stravy mohou snížit spánkovou apnoe, i když nezhubnete.

V nedávné studii Publikováno v JAMA Network Open, výzkumní pracovníci ve Španělsku přijali 89 mužů s nadváhou a obezitou se středně těžkou až těžkou spánkovou apnoe a rozdělili je do dvou skupin. Jeden podstoupil jednoduchou dietu, cvičení a zásah do životního stylu. Účastníkům bylo doporučeno, aby jedli zdravější, celistvé potraviny, jako je ovoce, zelenina, fazole, olivový olej, mořské plody, drůbež, vejce a bylinky. Byli také povzbuzeni, aby se vyhýbali ultra zpracovaným potravinám, zpracovanému masu, slaným občerstvením a nápojům slazeným cukrem.

READ  Vědci objevili úžasně zachovalé srdce staré 380 milionů let

„Nešlo o omezenou nízkokalorickou dietu,“ řekla Almudena Carneiro Barrera, hlavní autorka studie a výzkumnice z Loyola University of Andalucia ve Španělsku. „Právě jsme je naučili jíst zdravě.“

Účastníci byli vyzváni, aby snížili noční spotřebu alkoholu, a ti, kteří kouří, byli vyzváni, aby přestali. Bylo jim také doporučeno zvýšit počet svých denních kroků o 15 procent týdně.

Mezitím druhá skupina účastníků sloužila jako kontrola: nedostali zásah do životního stylu.

Účastníci v obou skupinách používali lékařské zařízení zvané stroj CPAP, které dodává jemný, stálý proud stlačeného vzduchu trubicí a maskou, kterou uživatelé nosí, když spí. Kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách je standardní léčbou spánkové apnoe. Zabraňuje epizodám apnoe, ale může to být nepříjemné a Mnoho lidí jej přestalo používat Nebo se to v noci snažte udržet.

Po pouhých osmi týdnech skupina, která přijala zdravé návyky, zaznamenala 51% snížení počtu epizod apnoe, které zažili během každé hodiny spánku v noci. Asi 15 procent dosáhlo úplné remise spánkové apnoe a 45 procent již nepotřebovalo přístroje CPAP.

V průměru skupina zdravých návyků ztratila asi 16 liber – téměř 7 procent své tělesné hmotnosti. Do šesti měsíců zažili úbytek hmotnosti a počet účastníků, jejichž spánková apnoe přestala, se zdvojnásobil. Přibližně 62 procent z nich již nepotřebuje stroje CPAP.

Došlo u nich také k výraznému snížení krevního tlaku, což podle vědců snížilo riziko úmrtí na mrtvici nebo srdeční choroby o více než 30 procent.

Pro srovnání, kontrolní skupina ztratila v průměru méně než libru tělesné hmotnosti a nezaznamenala žádné nebo žádné zlepšení v závažnosti jejich spánkové apnoe.

„Výsledky byly mnohem lepší, než jsme očekávali,“ řekl Carneiro-Barrera. Ona a její kolegové nyní nabírají 500 žen se spánkovou apnoe pro větší následnou studii.

READ  Nová teorie: Delší dny Země stimulovaly růst kyslíku

Zlepšení bez ztráty hmotnosti

Carneiro-Barrera poznamenává, že dokonce i lidé, kteří v rámci programu životního stylu příliš nezhubli, stále zaznamenali snížení závažnosti spánkové apnoe.

Důvodů pro to může být mnoho. Spánková apnoe byl propojen Pro chronicky vysoké úrovně zánětu. Zdravá strava a fyzická aktivita mohou snížit množství zánětlivých látek cirkulujících v krvi, řekla Susan Redline, MD, hlavní lékařka v Brigham and Women’s Hospital a profesorka spánkové medicíny na Harvard Medical School. kteří studovali dieta a Asociace se spánkovou apnoe.

Studie ukazují, že různé diety mohou fungovat. V nedávné studiiSkupina mužů a žen s nadváhou zlepšila spánkovou apnoe a snížila nespavost a denní ospalost konzumací středomořské stravy bohaté na ryby, celozrnné výrobky, rostliny a potraviny s vysokým obsahem nenasycených tuků. Studie zjistila, že účastníci zaznamenali zlepšení spánkové apnoe bez ohledu na to, zda zhubli nebo ne.

randomizovaná studie Publikováno v červenci ukázal, že dodržování paleo stravy bohaté na libové maso, ryby, vejce, ovoce, zeleninu, bobule, ořechy, avokádo a olivový olej pomohlo skupině žen s nadváhou zhubnout a snížit závažnost spánkové apnoe. Jejich strava omezovala mléčné výrobky, obiloviny, potraviny s přidanou solí nebo cukrem a rafinované tuky, jako je kukuřičný a sójový olej.

Snížení množství alkoholu, který pijete večer, může zlepšit váš spánek, protože alkohol snižuje svalové napětí v krku, což zvyšuje pravděpodobnost kolapsu dýchacích cest během spánku. Jedna metaanalýza Zjistilo se, že vysoká konzumace alkoholu zvyšuje riziko vzniku obstrukční spánkové apnoe o 25 procent.

Studie ukazují Pravidelné cvičení může zmírnit příznaky spánkové apnoe, protože zabraňuje hromadění tekutiny v krku a zúžení dýchacích cest v noci.

Jak tedy poznáte, že máte spánkovou apnoe? Některé z příznaků jsou hlasité chrápání, náhlé noční probuzení a ranní probuzení se suchem v ústech, bolestí v krku nebo bolestí hlavy. Pokud máte kamaráda v posteli, může si všimnout, že ve spánku lapáte po dechu nebo se dusíte. Častými příznaky jsou také únava, podrážděnost a denní ospalost.

READ  Uvádění speciální teorie relativity do praxe

Pokud máte podezření, že byste mohli mít spánkovou apnoe, kontaktujte svého lékaře nebo specialistu na spánkovou medicínu. Mohou si naplánovat spánkový test, který lze provést doma nebo v laboratoři. „Neléčená spánková apnoe je v populaci bohužel velmi běžná,“ řekl Redline.

Přihlaste se k odběru newsletteru Well + Being, váš zdroj odborných tipů a jednoduchých tipů, které vám pomohou žít každý den dobře

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.