Mocenská hra: Jak důležitý je pro Vladimira Putina humor?

Nedělejte ústupky ruskému prezidentovi, ale projevte mu úctu. mluv s ním dálGwen Dyerová

|Publikováno 27.12.21, 01:27


Aktuální geopolitická otázka zní: Jak důležitý je humor Vladimira Putina? Odpověď: Moc ne. Hoďte mu rybu nebo dvě, protože klame a vy ho nechcete ponížit, ale není třeba ho potěšit velkými ústupky.

Tato otázka se stala naléhavou, protože Putin požaduje záruky, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO. Chce také, aby aliance stáhla všechny nedomácí síly a zbraně, které rozmístila v zemích, které před rokem 1997 nebyly v NATO. Naznačuje, že může napadnout Ukrajinu, pokud NATO nevyhoví.

„Oblastí, které nebyly součástí NATO před rokem 1997“ je mnoho. Zahrnuje Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko, které byly všechny pod sovětskou nadvládou před rokem 1989, a také pět dalších balkánských zemí, které byly pod komunisty, ale nebyly pod sovětskou kontrolou: Slovinsko , Chorvatsko, Černá Hora, Albánie a Severní Makedonie.

To je více než 100 milionů lidí, z nichž většina má smutné vzpomínky na ruskou nadvládu a dlouhodobý strach z ruské nadvlády. Proto všichni vstoupili do NATO (a většina z nich i do Evropské unie). Nenechají Rusy, aby se znovu stali zranitelnými. Představa, že by Rusko mohlo skutečně napadnout Ukrajinu, je absurdní.

Ukrajina je země velká jako Francie se 43 miliony obyvatel. Jeho ozbrojené síly jsou méně dobře vyzbrojené než ruské, ale během sedmi let bojů na nízké úrovni proti separatistům podporovaným Ruskem v jihovýchodních provinciích Doněck a Luhansk se výrazně zprofesionalizovaly.

Populace Ruska je jen něco málo přes trojnásobek populace Ukrajiny, mnohem větší ozbrojené síly a mnohem více peněz, ale invaze na Ukrajinu by nebyla procházka růžovým sadem. Rusové by jistě mohli dobýt Východ, možná Kyjev, ale dobytí Západu by bylo pochybné. A pak budou ruské okupační síly čelit odporu masivní a vleklé partyzánské války.

READ  Dobrovolníci zařizují domov pro přesídlené afghánské uprchlíky v Omaze

Kromě toho by přímým důsledkem otevřené ruské invaze bylo uvalení obchodního embarga všemi zeměmi NATO, což by ruskou ekonomiku rychle srazilo na kolena. Ruský lid rozhodně není na takové dobrodružství připraven: hrozilo by zhroucení celého Putinova režimu.

Není to jako ve studené válce, kdy byl Sovětský svaz a jeho satelity pouze v přesile dva ku jedné ze strany NATO. Nyní je to jen velmi zakrslé Rusko versus značně rozšířené NATO: asi tři ku jedné v pravidelných vojenských silách, sedm ku jedné v populaci, dvacet pět ku jedné v HDP.

Rusko má spoustu jaderných zbraní, takže na něj nikdo nezaútočí, ale v jakémkoli jiném druhu války je beznadějně v přesile. Putinovy ​​požadavky z hlediska ruské bezpečnosti opravdu nedávají smysl.

Členství Ukrajiny v NATO stejně nikdy moc nepodporovalo, právě proto, že by to alianci zavazovalo bránit Ukrajinu před Ruskem. Vytvořením permanentní vojenské konfrontace na východní Ukrajině Putin učinil členství Ukrajiny nemyslitelným. a aktuální situaci Bylo to ošklivé, ale uspokojující – tak proč se to snažit měnit?

Jednou z možností je, že mít Donalda Trumpa v kapse dalo Putinovi pocit bezpečí, který se nyní vypařil. Další věc je, že vidí Joea Bidena slabého a zkouší své štěstí. Na jeho motivech ale vlastně nezáleží, protože celý projekt je předvídatelný.

NATO nemá na práci nic jiného, ​​než dát Moskvě soukromě najevo, že jakákoli ruská agrese proti Ukrajině bude čelit úplné ekonomické blokádě Ruska.

Samozřejmě to neříkejte veřejně. Nedostaňte Putina do problémů a nenechte ho ztratit tvář. Nevytvářejte paniku ani v západním veřejném mínění přehnanými zprávami o hromadění ruské armády. Nedělejte Putinovi žádné ústupky, ale projevte mu úctu. Mluvte s ním dál a nakonec sleze z římsy, na které je právě teď.

READ  Nejbohatší lidé v České republice (1. února 2024)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *