Milost jihokorejského Moona zahanbila bývalého prezidenta Parka v těsném prezidentském klání

Milost jihokorejského Moona zahanbila bývalého prezidenta Parka v těsném prezidentském klání

Sesazená jihokorejská vůdkyně Park Kun-hje přijíždí k soudu v jihokorejském Soulu 25. srpna 2017. REUTERS/Kim Hong Ji/File Photo

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

SOUL (Reuters) – Jihokorejské ministerstvo spravedlnosti v pátek uvedlo, že prezident Mun Če-in udělil milost bývalé prezidentce Pak Kun-hje, která byla ve vězení poté, co byla odsouzena za korupci, uprostřed tvrdého prezidentského souboje.

Park (69) se stal prvním demokraticky zvoleným vůdcem Jižní Koreje, který byl sesazen z úřadu, když ústavní soud v roce 2017 potvrdil parlamentní hlasování. Byla izolována kvůli skandálu To také vedlo k tomu, že šéfové dvou konglomerátů, včetně Samsungu, upadli do vězení.

Byla vyřazena poté, co byla usvědčena z tajné dohody s přítelem, aby získala desítky miliard wonů od velkých konglomerátů na financování rodiny a neziskových organizací svého přítele.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

V lednu jihokorejský nejvyšší soud potvrdil 20letý trest odnětí svobody Parkové na základě obvinění z korupce, která ukončila její pád a ukončila soudní řízení.

Moonova kancelář uvedla, že rozhodnutí o milosti Parkovi bylo zaměřeno na „překonání nešťastné historie minulosti, podporu jednoty lidí a sjednocení pro budoucnost“.

„Doufám, že to poskytne příležitost překonat rozdíly v nápadech, kladech a záporech a otevře novou éru integrace a jednoty,“ citovala ho mluvčí.

Moon již dříve slíbil, že nebude omilostnit osoby odsouzené za korupci. Mnoho příznivců a politiků Lidové strany moci, hlavní konzervativní opoziční strany, ale před březnovými prezidentskými volbami žádalo o milost Parkové s odkazem na její zhoršující se zdravotní stav a zhoršující se politické spory.

Opoziční zákonodárci uvedli, že Park se ve vězení potýkal se zdravotními problémy, včetně operace ramene.

READ  Vysocí ruští vojenští vůdci opakovaně odmítli telefonáty svých amerických protějšků

Vězení Park se stalo politickým hotspotem, který rozděluje zemi, přičemž guvernéři pořádají týdenní shromáždění v centru Soulu, aby naléhali na její propuštění a kritizovali Moon, dokud se neprojeví pandemie COVID-19.

Průzkum Gallup Korea v listopadu ukázal, že 48 % respondentů bylo proti omilostnění Park a Lee, ale tato čísla jsou nižší z přibližně 60 % na začátku letošního roku.

Vlajkonoš Moonovy vládnoucí Demokratické strany Lee Jae-myung a kandidát People’s Power Yoon Seok-yeol byli v posledních průzkumech vidět na krku.

Lee řekl, že rozumí Moonovu „mučení“ a respektuje jeho rozhodnutí o národní jednotě, ale Park by se měl za skandál upřímně omluvit.

Yoon řekla, že Parkovo omilostnění bylo vítáno, i když opožděně, ale neupřesnila otázky novinářů, zda pravděpodobně obnoví politickou činnost.

Parkův předchůdce, také konzervativní Lee Myung-bakKdo byl uvězněn na základě obvinění z korupce a nebyl omilostněn.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zprávy od Joshe Smithe a Hyunhye Shin) Střih Matthew Lewis, Jerry Doyle a Michael Perry

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *