Neofašista Meloni projednáván jako šéf italské vlády

Pět měsíců poté, co bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi sestavil „vládu národní jednoty“, je neofašistická Georgia Meloni vážně považována za hlavu příští italské vlády.

Meloniho Fratelli d’Italia (FdI) je jedinou národní stranou, která zůstala mimo vládu Draghiho a jejímž posláním je „rozdrtit všechna sociální práva, úspěchy a záruky, že její předchůdci ještě nezničili“, jak jsme poznamenali u příležitosti nadávek -v.

Giorgia Meloni během evropské volební kampaně 2014 (Foto: Jose Antonio/CC BY-SA 4.0)

Od té doby sledovanost FdI neustále stoupá – na úkor krajně pravicové Legy vedené Matteem Salvinim. V červenci poprvé remizoval s Legou. Oba mají více než 20 procent, před sociálně demokratickou stranou (19 procent) a Hnutím pěti hvězd (16 procent). Spolu s Forza Italia pod vedením Silvia Berlusconiho (8 procent) by mohli sestavit vládu, o jejímž vedení Meloni veřejně prohlašoval, že ji povede.

Průzkumy jsou však jen momentkou. Příští řádné všeobecné volby se budou konat až v únoru 2023. I předčasné volby jsou možné až po prezidentských volbách v lednu 2022, protože úřadující prezident Sergio Mattarella nesmí rozpustit parlament v posledních šesti měsících svého funkčního období. .

Rychlý vzestup Meloniho, jehož strana v posledních všeobecných volbách v roce 2018 získala pouhá 4 procenta hlasů, je však vážným varovným signálem.

44letý Meloni zkoumá historické tradice italského fašismu. Vyrostla jako dcera svobodné matky v dělnické čtvrti v Římě a v 15 letech se připojila k hnutí mládeže Movimento Sociale Italiano (MSI). Paměť doce.

V roce 1994 představil Silvio Berlusconi do své první vlády stranu MSI, které se dříve vyhýbaly všechny ostatní buržoazní strany, čímž se otevřela cesta pro Meloniho politickou kariéru. Zastávala vedoucí pozice ve společnosti MSI a jejím nástupci Alleanza Nazionale (AN) a v roce 2008 se stala ministryní mládeže a tělovýchovy nejmladším členem kabinetu v italské historii.

Není spokojená s rostoucím moderováním AN, která se nakonec spojila s Berlusconiho Forza Italia, založila v roce 2012 Fratelli d’Italia, aby pokračovala ve fašistické tradici.

READ  Studie: Snížení mrazových dnů negativně ovlivní ekosystém

Mezitím sama Meloni tuto tradici bagatelizuje a snaží se prezentovat FdI jako tradiční konzervativní pravicovou stranu. Znak strany FdI však stále nese symbol pochodně neofašistů loajálních k Mussolinimu a mnoho neofašistů v jejích řadách a v jejím okolí je vedením strany tolerováno a povzbuzováno.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.