Macron v rozhodujícím parlamentním hlasování zachraňuje imigrační zákon

Macron v rozhodujícím parlamentním hlasování zachraňuje imigrační zákon

Otevřete Editor’s Digest zdarma

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v parlamentu zachránil své imigrační reformy tím, že je zpřísnil vůči cizincům, ale riskoval krizi ve své vládě, když byl zákon schválen s podporou předsedkyně krajní pravice Marine Le Penové.

Pozdě v noci parlamentní hlasování završilo 10 dní dramatu, během kterého vláda ztratila kontrolu nad svými dlouho slibovanými imigračními plány a zpřísnila zákon, aby získala hlasy konzervativních zákonodárců.

Bylo to nejnovější znamení, že Macron již není schopen prosazovat legislativu nyní, když jeho centristická koalice již nemá parlamentní většinu, a zvýší obavy o jeho schopnost vládnout.

Několik levicových ministrů pohrozilo rezignací z vlády kvůli imigračním reformám a téměř čtvrtina z 251 poslanců Macronovy koalice hlasovala proti plánům nebo se zdržela hlasování.

Národní shromáždění, dolní komora parlamentu, zákon schválilo 349 hlasy proti 186. Reformu schválil i Senát.

Ministr vnitra Gérald Darmanin výsledek ocenil jako dobrý kompromis „v zájmu Francouzů“ v otázce celostátního významu.

Středověcí a levicoví zákonodárci ale osadu odsoudili jako kapitulaci před krajně pravicovými xenofobními myšlenkami.

Skupina nevládních organizací označila zákon za „nejreakčnější ohledně práv cizinců za posledních 40 let“, zatímco odbory jej označily za „červený koberec“ pro Le Penovou.

Macronova vláda pod tlakem vzmáhající se krajně pravicové strany Le Penové a tváří v tvář přitvrzení veřejného mínění proti imigraci nejprve svou reformu označila za „vyváženou“ reformu, která vyřeší dlouhodobé problémy.

Navrhla návrh zákona, který by zpřísnil aspekty francouzského systému při jednání s žadateli o azyl a usnadnil deportaci lidí, kteří jsou v zemi nelegálně. Zahrnoval však také obchodně vstřícný postup pro udělování pracovních povolení lidem bez dokladů pracujícím v odvětvích s nedostatkem pracovních sil.

READ  Bidenova administrativa se obává, že se Severní Korea připravuje na nový jaderný test, ale brzdí ji nedostatek zpravodajských informací.

Tato reforma je příkladem Macronových reforem Ve stejnou dobu (A zároveň) jeho přístup k tvorbě politiky, odraz toho, jak jeho vláda dlouho přijala ideje a rekrutovala politiky jak zleva, tak zprava.

Imigrační plány však vyvolaly odpor v celém parlamentu a ve snaze zachránit reformu vláda zpřísnila své návrhy, aby se pokusila získat potřebné hlasy v Národním shromáždění.

V úterý odpoledne Le Penová obrátila kurz a nařídila svým 88 zákonodárcům, aby podpořili tvrdší verzi zákona, přestože jen před několika dny prohlásila, že je příliš mírný.

Její krok postavil vládu do defenzívy, když po jednání s konzervativní stranou Republikánů dosáhla kompromisu v mezistranickém parlamentním výboru.

„Pokud se dostaneme k moci, půjdeme dále a budeme jednat efektivněji, ale tento zákon je na správné cestě,“ řekla Le Penová. „Došlo k nespornému vítězství našich nápadů.“

Její posun zvýšil tlak na poslance v Macronově centristické koalici, z nichž někteří mají levicové přesvědčení a neradi hlasují pro stranu Národní shromáždění Le Penové.

Tři členové vlády, ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau, ministryně vysokého školství Sylvie Retilio a ministr bydlení Patrice Verguerite, řekli premiérce Elisabeth Borneové, že zvažují rezignaci.

Konečná verze zákona zachovává rozmělněný návrh, který umožňuje pracovníkům bez dokladů žádat o pracovní povolení, pokud pracují v odvětvích, jako je zdravotnictví nebo stavebnictví, kde je nedostatek pracovních sil.

Pravicoví zákonodárci ale také přidali nová ustanovení, která Macronova vláda nenavrhla, jako jsou roční kvóty pro migranty a požadavek, aby cizinci zůstali ve Francii až pět let, než se stanou způsobilými pro čerpání programů proti chudobě, jako jsou dotace na bydlení.

Přistěhovalcům také ztížilo přivádění rodinných příslušníků do Francie a ukončilo systém, který automaticky uděloval občanství lidem narozeným ve Francii rodičům přistěhovalcům.

READ  Vlad Pollinator: Dracula's Castle přitahuje návštěvníky údery COVID-19

Macronův boj o imigraci bude mít dalekosáhlé důsledky, řekl Mathieu Gallard, analytik společnosti Ipsos.

Dodal: „To nám ukazuje, že Strana národního shromáždění je jasně v pozici síly.“ Vytvořila rebely uvnitř Macronovy vlastní skupiny, takže to zanechá jizvy. „Jeho pozice je oslabena.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *