Liz Truss nahrazuje Borise Johnsona ve funkci premiéra

jemu připisován…Daniel Leal/AFP – Getty Images

LONDÝN – Britská Konzervativní strana v pondělí oznámila, že se její členové rozhodli Les Truss Nahradit Borise Johnsona jako vůdce, přeměnit se v jestřábí diplomata, partyzána a zastánce volného trhu, který bude vládnout zemi, která čelí nejvážnější ekonomické krizi za poslední generaci.

Paní Truss, 47, porazila Rishi Sunaka, bývalého pokladníka, jehož rezignace v červenci vedla k sesazení anarchisty Johnsona. Její vítězství bylo s náskokem 57,4 procenta na 42,6 procenta V posledních týdnech široce očekávané Ujal se vedení v průzkumech veřejného mínění.

To z ní dělá čtvrtou premiérku Británie za posledních šest let a třetí premiérku po Margaret Thatcherové a Therese Mayové. Stejně jako oni budou vítáni Děsivý soubor problémů.

Dvouciferná inflace, hrozící recese, pracovní nepokoje, rostoucí účty domácností za energii a vyhlídky na nedostatek paliva tuto zimu – to vše bude čelit paní Trussové, když se přestěhuje na Downing Street 10. Musí také reformovat hluboce rozdělenou stranu po Johnsonově turbulentním tříletém funkčním období, které vyvrcholilo v roce 2019 drtivým vítězstvím ve všeobecných volbách, které se však následně propadlo do neúprosných skandálů.

V pracovním projevu na stranickém shromáždění poté, co bylo oznámeno její vítězství, paní Truss slíbila „odvážný plán“ na snížení daní a posílení ekonomiky a dodala: „Dodáme, dodáme a zavedeme.“

Paní Trussová, která sloužila ve vládě pana Johnsona a nebyla součástí povstání toryů, které vedlo k jeho odchodu, se v úterý formálně ujme funkce premiérky na setkání s královnou Alžbětou II na zámku Balmoral ve Skotsku, kde je královna dovolená. Pan Johnson se s králem rozloučí o něco dříve a zatáhne, alespoň prozatím, oponu za svou kariérou politika v první linii.

READ  Francie omezí cestování z Británie do boje s omikronem

Paní Trussová, která byla Nedávno ministr zahraničí, vzešel z přeplněného pole osmi kandidátů apelem na členy strany s cílevědomým poselstvím o snížení daní a menší vládě. To jsou konzervativní osy, ze kterých je třeba čerpat, ale někteří ekonomové uvedli, že její návrhy přispějí k vyřešení problémů Británie jen málo a mohly by je dokonce zhoršit.

Jakmile bylo pole zúženo na dva kandidáty, paní Trussová se svého náskoku před panem Sunakem nevzdala. Sám by se zapsal do historie, kdyby vyhrál a stal se prvním nebělošským premiérem v britské historii.

Ale poselství pana Sunaka – že vláda by neměla snižovat daně, než zkrotí inflaci – bylo pro 160 000 členů strany, kteří hlasovali, méně atraktivní. Mnozí mu neodpustili ani jeho roli v Johnsonově sesazení; Byl jednou ze dvou hlavních konzervativních osobností, spolu se Sajidem Javidem, kteří rezignovali na vládu, což vedlo k vlně rozkolů, které učinily Johnsonovu pozici neudržitelnou.

Paní Trussová získala 81 326 hlasů proti 60 399 pana Sunaka, což je rozdíl, který nebyl tak pohodlný, jak se očekávalo z některých průzkumů. Analytici poznamenali, že pan Sunak, nikoli paní Trussová, byl nejlepší volbou konzervativních zákonodárců v prvním kole soutěže o vedení.

Paní Trussová nicméně podnikla působivou politickou cestu na vrchol Konzervativní strany. Vyrůstala v levicové rodině s otcem matematikem a matkou zdravotní sestrou a učitelkou. Jako studentka na Oxfordské univerzitě byla aktivní členkou britské centristické strany Liberální demokraté. pro hlasování o zrušení monarchie.

Po promoci se paní Trussová přestěhovala do Konzervativní strany a postoupila přes šest pozic ve vládě pod vedením tří konzervativních premiérů: pana Johnsona, paní Mayové a Davida Camerona. Stejně jako Cameron vedla kampaň proti brexitu v referendové kampani v roce 2016, ale po hlasování se stala věrnou stoupenkyní brexitu.

READ  Zemětřesení v Mexiku: Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo Mexiko a zabilo jednoho člověka

Paní Trussová bude pravděpodobně souzena podle toho, jak zvládla příští britskou ekonomickou bouři. Vzhledem k tomu, že účty za energie v domácnostech rostou o 80 procent a někteří ekonomové předpovídají, že inflace dosáhne začátkem příštího roku 20 procent, mnozí věří, že paní Trussová bude muset oznámit rozsáhlá opatření na ochranu ohrožených rodin.

Případnou vládní pomoc odmítla upřesnit a vyloučila opatření, jako je úspora paliva nebo uvalení daně z neočekávaného zisku na energetické společnosti. Na své poslední předvolební akci v Londýně minulý týden paní Trussová slíbila, že nebude vybírat žádné dodatečné daně, což je slib, který podle některých expertů bude obtížné dodržet.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.