Turecko: Rozhodnutí EU o šátcích „legitimizuje rasismus“ | krocan

Ministři turecké vlády kritizovali rozhodnutí soudu Evropské unie umožnit zaměstnavatelům zakázat šátky na jejich pracovištích a uvedli, že jde o „úder právům muslimských žen“ a že „legitimizuje rasismus“.

Nejvyšší soud v Evropské unii, Evropský soudní dvůr (ESD), se datuje Čtvrtek Rozhodl, že zaměstnavatelé v soukromém sektoru mohou zakázat pracovníkům nosit na svých pracovištích náboženské symboly, včetně šátků.

Kurd Ibrahim KalinMluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na Twitteru uvedl, že tento krok podpoří islamofobii. Rozhodnutí Evropského soudního dvora ze dne [headscarves] Pracoviště je další ranou pro práva muslimských žen. Řekl, že „bude hrát roli obhájců války proti islámu v Evropě“ a zeptal se: „Vylučuje koncept náboženské svobody nyní muslimy?“

Fakhr El Din EltonErdoganův ředitel komunikace označil toto rozhodnutí za nepřiměřené a za „pokus o legitimizaci rasismu“.

„Místo toho, aby Evropa odsoudila svou temnou minulost, nyní se ji snaží obejmout,“ řekl. „Odsuzujeme toto rozhodnutí, které ovlivňuje lidskou důstojnost.“

Rozhodnutí přišlo poté, co muslimské ženy, kterým bylo zakázáno nosit šátek do práce, byly před německými soudy postaveny dva samostatné případy. První, pracovnice v péči o děti, byla dvakrát zavěšena na pracovišti a byla písemně varována, že nosí šátek. Centrum péče o děti zakázalo zaměstnancům nosit při práci jakékoli náboženské symboly.

Druhá žena, prodavačka v lékárně, byla požádána, aby nenosila žádný kus oblečení považovaný za vědomý politický, filozofický nebo náboženský symbol. Pracovnice však uvedla, že pokrývka hlavy je pro její náboženství povinná, a farmaceuta odmítl zakázat.

Evropský soudní dvůr uvedl, že zaměstnavatelé musí prokázat „skutečnou potřebu“ zákazu, například „legitimní přání“ klientů, včetně prezentace „neutrálního obrazu ke klientům nebo předcházení sociálním konfliktům“.

Vydání šátku je po celé roky rozporuplné v celé Evropě. V roce 2017 bylo přijato rozhodnutí zakazující společnostem nosit za určitých okolností šátky a jiné viditelné náboženské symboly.

READ  Sir John Curtis: Naznačují výsledky místních voleb zavěšený parlament?

Na Twitteru Evropská síť proti rasismu Řekla, že nejnovější rozhodnutí „ospravedlní vyloučení muslimských žen, které jsou stále častěji zobrazovány jako nebezpečí pro Evropu, v kolektivním vyprávění“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *