Írán odmítá rozhovory o jaderných dohodách se Spojenými státy, které navrhuje Evropa

V neděli Írán odmítl nabídku jednat přímo se Spojenými státy na neformálním setkání navrženém Evropany za účelem oživení jaderné dohody, z níž prezident Donald J. Trump odstoupil před téměř třemi lety.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh uvedl, že nedávná opatření přijatá Washingtonem a Evropany vedla Írán k závěru, že na tato jednání „není správný čas“. Jeho komentáře přišly o několik dní později Prezident Biden nařídil odvetné stávky Proti íránským milicím ve východní Sýrii, které byly spojeny s nedávnými útoky na americké síly a jejich spojence v Iráku.

Ve svém prohlášení ministerstva zahraničních věcí řekl Khatibzadeh: „V postojích a činech Ameriky nedošlo ke změně.“ „Bidenova administrativa neignorovala Trumpovu politiku maximálního tlaku a nezveřejnila své závazky“ z roku 2015 Trump uzavřel jadernou dohodu.

Pan Biden řekl, že Spojené státy by to udělaly Zpět k dohodě Pokud se Írán vrátí nejprve k závazkům, které přijal při podpisu. Írán požadoval, aby USA zrušily všechny sankce, které jsou na něj uvaleny, a nedávno přijal opatření ke zvýšení obohacování uranu a omezení přístupu mezinárodních inspektorů do jeho jaderných zařízení.

Tato slepá ulička přiměla evropské signatáře dohody, aby navrhli neformální schůzku, na které by se Američané zúčastnili jako hosté, a obě strany by měly možnost se přímo zapojit.

Na soukromé úrovni vyjádřili představitelé USA důvěru v řešení otázek načasování s tím, že když byla jaderná dohoda v platnosti počátkem roku 2016, Írán a USA přijaly řadu pečlivě koordinovaných opatření, která eliminovala otázku, kdo podniká První krok.

Ale politická citlivost je vysoká.

Biden chápe, že republikánští odpůrci dohody hledají jakékoli náznaky toho, že jeho nová administrativa dělá ústupky, aniž by na oplátku něco získala. Írán uspořádal prezidentské volby za méně než čtyři měsíce, což znamená, že žádný íránský úředník nechce vypadat, že by podléhal americké vůli.

READ  Rusko získává východní Ukrajinu, jak Západ slíbil Kyjevu nové zbraně

Dosud pan Biden spojil přání znovu se zapojit do diplomacie se skromnou vojenskou reakcí na podporu Íránu zástupným milicím v Iráku a jinde.

Mezi gesta dobré vůle patřilo upuštění od neúspěšného pokusu Trumpovy administrativy zavést nové uložení sankcí OSN z doby před dohodou z roku 2015. Trump zdůraznil, že jelikož Írán obnovil výrobu jaderného materiálu na úrovních zakázaných touto dohodou, tyto sankce by se měl vrátit na své místo. Automaticky.

Ministerstvo zahraničí také uvolnilo cestovní omezení pro íránské diplomaty, kteří přicházejí do OSN a přijímají evropská pozvání k přímým rozhovorům.

Ale pak přišlo rozhodnutí pana Bidena nařídit ve čtvrtek vojenské stávky na několik budov využívaných íránskou milicí Kataib Hizballáh a dalšími skupinami ve východní Sýrii poblíž iráckých hranic. Stávky byly reakcí na raketový útok z 15. února v severním Iráku, při kterém zahynul civilní dodavatel a zranil člena služby USA a členy koaličních sil.

Pan Biden uvedl, že cílem stávek bylo vyslat Íránu zprávu, že „nemůžete jednat beztrestně – buďte opatrní“.

Shodovat se s eskalací vojenského napětí s Íránem, který zvažuje, zda se setkat s Američany, je v íránských konzervativních frakcích stejně nepopulární jako mezi mnoha republikánskými vůdci ve Spojených státech.

Mluvčí Bílého domu v neděli prohlásil, že USA jsou „zklamané“ odmítnutím Íránu mluvit, ale „zůstáváme připraveni znovu se zapojit do smysluplné diplomacie,“ uvedla agentura Reuters.

Henry Roma, hlavní analytik, který sleduje Írán v Poradní skupině pro riziko eurasijských politik, uvedl, že rozhodnutí Íránu částečně odráží přání jeho vůdců vypadat odolným vůči tlaku USA.

„Toto není zdaleka umíráček pro jednání,“ řekl v e-mailu.

Ve své nedělní poznámce pan Khatibzadeh uvedl, že Írán odplatí tlak i ústupky Washingtonu.

Řekl, že Írán se „vrátí k našim závazkům“ se zrušením sankcí. Varuje však, že bude odpovídajícím způsobem reagovat také na agresivní akce.

READ  Tři ozbrojení Palestinci byli zabiti při střetech s IDF v Jeninu

Pan Roma řekl, že konfrontace ukázala rozsah „chaosu“, který by mohl prokázat oživení dohody.

Řekl: „I když je obecný směr cesty jasný, Washington a Teherán urychlí úsilí o budování vlivu a řešení svých vlastních vnitrostátních politických úvah.“

Rick Gladstone přispěl k hlášení.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *