Lebka „Dragon Man“ objevená v Číně může být novým lidským druhem | novinky z oblasti vědy a techniky

Vědci v pátek oznámili, že téměř dokonale zachovaná lebka z doby před více než 140 000 lety v severovýchodní Číně představuje nový druh starověkých lidí, který s námi souvisí více než neandertálci – a mohl by zásadně změnit naše chápání lidské evoluce.

Patřil k muži s velkým mozkem v padesáti letech s hlubokýma očima a hustým obočím. Ačkoli měl široký obličej, měl ploché lícní kosti, díky nimž vypadal spíš jako moderní lidé než ostatní členové vyhynulého lidského rodokmenu.

Výzkumný tým spojil vzorek s dalšími čínskými fosilními nálezy a nazval druh Homo longi neboli „dračí muž“, což je odkaz na oblast, ve které byl objeven.

Harbinova lebka byla poprvé nalezena v roce 1933 ve městě se stejným názvem, ale údajně byla ukryta ve studni po dobu 85 let, aby ji chránila před japonskou armádou.

Později byl vykopán a doručen Ji Qiangovi, profesorovi na univerzitě Hebei GEO, v roce 2018.

„V našich analýzách je skupina Harbin více spjata s Homo sapiens než s neandertálci – to znamená, že Harbin s námi sdílel novějšího společného předka než neandertálci,“ řekl AFP spoluautor Chris Stringer z Natural History Museum v Londýně. .

Sesterské druhy

To podle něj z Dračího muže udělá „naši sestru“ a nejbližšího předka moderních lidí k neandertálcům.

Výsledky byly publikovány ve třech výzkumných pracích v časopise The Innovation. Lebka je datována nejméně před 146 000 lety a umisťuje ji do středního pleistocénu.

„Zatímco harbinská lebka vykazuje typické archaické lidské rysy, představuje mozaikovou směs primitivních a odvozených znaků, které se odlišují od všech ostatních druhů, které byly dříve pojmenovány jako Homo,“ uvedla Ji, která vedla výzkum.

Název je odvozen od Long Jiang, což doslovně znamená „dračí řeka“.

Dragon Man možná žil v zalesněném lužním prostředí jako součást malé komunity.

READ  CDC Varuje před náhlým vzestupem v případech RSV na jihu

„Tyto populace mohly být lovci žijící na souši,“ řekl Stringer. „Z dnešních zimních teplot v Harbinu to vypadá, že zacházeli mnohem chladněji než neandertálci.“

Vzhledem k místu, kde byla nalezena lebka, stejně jako k velkému muži, na kterého odkazuje, si tým myslí, že Hominid longi se mohl dobře přizpůsobit drsnému prostředí a mohl se rozšířit po celé Asii.

Tento obrázek letáku ukazuje přestavbu Dračího muže v jeho domě إعادة [Chuang Zhao/EurekAlert/ AFP]

budoucí genové sekvenování

Vědci studovali lebku poprvé a identifikovali více než 600 znaků, které přiváděli do počítačového modelu, který prováděl miliony simulací k určení evoluční historie a vztahů mezi různými druhy.

„To naznačuje, že Harbin a některé další fosilie z Číny představovaly třetí linii pozdějších lidí spolu s neandertálci a Homo sapiens,“ vysvětlil Stringer.

Mezi další nálezy patří zkamenělá lebka z čínské provincie Dali, o níž se předpokládá, že je stará 200 000 let, a byla nalezena v roce 1978, a čelist nalezená v Tibetu z doby před 160 000 lety.

Stringer vysvětlil, že jeho čínští kolegové se rozhodli pro jméno Homo longi, které nazval „velkým jménem“, ale řekl, že by stejně rád označil tento druh jako Homo Daliensis, který se dříve používal v Dali Cranium.

Před více než 100 000 lety koexistovalo několik lidských druhů po celé Eurasii a Africe, včetně lidí, neandertálců a denisovanů, nedávno objeveného sesterského druhu neandertálců. Dragon Man nyní může být přidán do tohoto seznamu.

Alternativním vysvětlením je, že Homo Longi a Denisovans jsou ve skutečnosti jedno a totéž. Fosílie dosud přisuzované Denisovanům zahrnují zuby a kosti, ale nejde o úplnou lebku, takže si vědci nejsou jisti, jak to vypadalo.

Neandertálci a Denisovanové si ale byli geneticky bližší než Homo sapiens, zatímco nová studie naznačuje, že Longi nám byli anatomicky podobnější než neandertálci.

READ  „Udělejte to pro lidi, na kterých vám záleží“: Floridská žena naléhá na lidi, aby se nechali očkovat poté, co ve stejný týden ztratili otce a bratra kvůli Covid-19

Proto může pokračující nejistota vyžadovat budoucí genetické sekvenování, které pomůže objasnit.

Vědci nejprve studovali lebku, aby určili evoluční historii a vztahy mezi různými druhy [Chuang Zhao/EurekAlert/ AFP]

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.