REPORTÁŽ ZÁVODU: 2023 4X ProTour Round 2 v Dobřanech

Slova: 4X ProTour

2023 4X ProTour se v sobotu večer vydal na druhé kolo do Dobřan v České republice. Tato úžasná trať je domovem profesionálního závodníka Tomáše Brožíka a nutno říci, že trať reprezentuje současný styl tratí 4X. Obrovské skoky, vysoká rychlost a skutečný záběr ze sportu. Zatímco pevné látky jsou nyní extrémně vzácné, motocykly nyní zvyšují rychlost a styl stezek.

Víkend začal v pátek prvním tréninkem. Delší než obvykle 3 hodiny poskytlo jezdcům spoustu času na zvládnutí jednoho z nejtěžších 4X okruhů na světě. Trať byla v perfektním stavu. Týdny suchého počasí způsobilo, že bylo velmi prašné. Jezdci si rozdělili trať a zvládli podmínky.

Sobota – kvalifikace:

V sobotu odpoledne to byla kvalifikace. Povětrnostní podmínky byly i nadále skvělé. Modrá obloha a teplé teploty ohlašovaly davy a festival byl v plném proudu.

Kvalifikace začala ženami. Čtyřnásobná šampionka ProTour Josie McFall ve svém posledním kole tréninku vytáhla špendlík a skočila masivní dvojky dolů na trať. Ve svém vedru to udělala znovu a stačilo zajet nejrychlejší čas.

Další byli kluci. Spousta místních hledala rychle a jeden po druhém posouvali hranice, aby se pokusili kvalifikovat. Justo Dadella, aktuální bodovací lídr 4X ProTour, byl daleko pozadu a zajel šestý nejlepší čas. Pak se ukázalo, že se mu porouchala převodovka uprostřed běhu. Scott Beaumont zajel třetí nejrychlejší čas, jen 0,06 za domácím mistrem Tomaszem Bruzkem, ale nejrychlejším časem byl Tomáš Slavík s časem 40,07.

Sobota – den závodu:

Po kvalifikaci následovala skvělá ukázka špičkových dirtových skokanů České republiky, kteří pro dav házeli 360° a backflipy.

První závody byly akční a jezdci bojovali o kvalifikaci do semifinále.

V semifinále začal Al-Karim stoupat na vrchol. V semifinále 1 převzal kontrolu mistr světa Tomasz Slavík, který vyhrál sprint a zajistil si místo ve finále u Davida Sporneyho. V semifinále 2 zápasil s veteránem Scottem Beaumontem přes 1. kolo s Gusto Dadilla. Dadella krok za krokem udělala tento obrovský krok vpřed. Beaumont se na zádech složil. Pak Bruzek šel na velkou přihrávku na 180 otáčkách blízko konce, ale ztratil přilnavost a havaroval. Beaumont a Dadella se dostali do finále.

READ  Nové upozornění na pivo: sůl, limetka a dýně

finále:

V malém finále mužů to byla bitva mezi Tomaszem Bruzkem a Rubenem Novotným, ale k radosti fanoušků si Bruzek odnesl vítězství a celkově páté místo dne.

Elitní ženy se rozhodly závodit v otevřené třídě mužů a je spravedlivé říci, že Josie McFall jela úžasně. Výhra v malém finále jí zajistila páté místo ve třídě otevřené a vítězství v ženské elitě.

Posledním závodem bylo finále mužů.

Tomáš Slavík obsadil bránu 1, Scott Beaumont 2, David Sporney na 3, Justo Dadella na 4. Brána spadla a Slavík byl mimo bránu 1 s jamkami a Slavík byl těsný v zatáčce 1, když se Beaumont a Dudilla nahromadili venku . Slavík udržel sérii a ve druhé řadě se ujal vedení. Dadela na Slavíka na začátku závodu opravdu tlačila, ale pak z toho byl velký závod o druhé místo s Beaumontem po celé Dadelě. Využil každou vnitřní čáru, ale nedokázal ji dostat do Dadelly, která držela čáru dobře závodící. Na konci byli Slavík, Dadella, Beaumont a Sporney.

Výsledek:

První – Tomáš Slavík
Druhý – Gusto Dadilla
Třetí – Scott Beaumont
Čtvrtý – David Sporney
Pátý – Tomáš Brožek

Po korunovačních obřadech je čas na oslavy. Místní DJs a kapely se seřadili, aby byli součástí této úžasné party.

Chceme jen moc poděkovat Tomáši Bruzkovi a jeho týmu v Bikeparku Dobřany. Tenhle chlap prostě šel nad rámec toho, aby vytvořil úžasný den 4X. Zábava, atmosféra, trať, jízdy, fanoušci a party byly prostě perfektní.

Díky mým 4X jezdcům a týmům; Ukazujete světu, co všechno je možné na našich horských kolech.