Klimatičtí aktivisté brání soukromým letadlům startovat na letišti Schiphol

AMSTERDAM (Reuters) – Více než 100 ekologických aktivistů oblečených v bílém v sobotu zaútočilo na oblast soukromých tryskáčů na amsterdamském letišti Schiphol a zastavilo několik odlétajících letadel tím, že se posadili před jejich kola.

Protest byl součástí dne demonstrací na letišti a v jeho okolí organizovaných ekologickými skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion na protest proti emisím skleníkových plynů a dalšímu znečištění z letišť a leteckého průmyslu.

Do časného odpoledne nebyla hlášena žádná zpoždění komerčních letů.

„Chceme méně letů, více vlaků a zákaz krátkých letů, které nejsou nezbytné, a soukromých letadel,“ řekl Dewey Zloch, vedoucí nizozemské kampaně Greenpeace.

Ekologická skupina říká, že Schiphol je největším producentem oxidu uhličitého v Nizozemsku a ročně vypouští 12 miliard kilogramů.

Stovky demonstrantů v hlavní letištní hale a jejím okolí nesly nápisy „Lét omezen“ a „Více vlaků“.

V reakci na protest Schiphol uvedl, že se chce do roku 2030 stát letištěm s nulovými emisemi a podporuje cíle leteckého průmyslu dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí.

Vojenská policie, která má na starosti letištní bezpečnost, v prohlášení uvedla, že „zatkla řadu lidí, kteří byli na pozemku letiště, aniž by jim to umožnila“.

Nizozemská vláda v červnu oznámila plány na omezení počtu cestujících na letišti na 440 000, což je asi 11 % pod úrovněmi z roku 2019, s odvoláním na obavy ze znečištění ovzduší a klimatu.

Ministr dopravy Mark Harpers minulý měsíc řekl parlamentu, že jeho úřad nemůže kontrolovat nárůst provozu soukromých tryskáčů a že vláda zvažuje, zda tento problém začlení do své klimatické politiky.

(Zpráva Toby Sterling) Střih Toby Chopra a Helen Popper

READ  Biden vyřadí Trussův ekonomický plán, říká, že se nebojí o sílu dolaru

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.