V Jihlavě se promítá dokument Kapr Code v režii Lucy Králové

Česko/slovenský operní dokument „Kaprův kód“ má českou premiéru na 26. mezinárodním veletrhu v Jihlavě. Festival dokumentárních filmů, který se koná od 25. do 30. října, Film Nová Evropa zprávy.

Snímek Lucy Králové se zaměřuje na rozporuplný život významného českého progresivního a komunistického skladatele Jana Kapera (1914-1988). Lightdox se zabývá globálním prodejem.

Režisér se o Capperovi dozvěděl náhodou. „Jedna z mých kamarádek mi vyprávěla o Kaprově starém bytě v Praze, kde je uložena jeho pozůstalost. Požádala mě, abych zdigitalizoval jeho filmy, a já jsem ho poznala krok za krokem. Králová v prohlášení vysvětlila, že jeho filmy jsou opravdu skvělé, protože vypadat jako malé fantasy náčrty.“

Podtitul filmu je „Life as Composition“, protože Capper složil nejen svou hudbu, ale také svůj život. Je autorem vlastního příběhu, který nafotil. Dokument distribuuje soundtrack k jeho němým filmům spolu s jeho hudbou.

Ptal jsem se sám sebe, jak mohu mluvit o jeho životě z nové perspektivy. Nechtěl jsem točit historický film s uzavřeným dopisem. Chtěl jsem se zeptat, co je na Kaprovi ještě dnes důležité. Nápad inspiroval český operní režisér Jerry Adamic, který nedělá klasické opery, ale opery nové. „Využívá operních principů k řešení současných problémů, a dokáže tak oslovit mladší publikum,“ řekla Králová.

Film je česko-slovenskou koprodukcí, produkoval DOCUfilm ​​​​Praha a Mindset Pictures v koprodukci s Českou televizí, VIRUSfilm a MagicLab.

Projekt podpořily Český filmový fond částkou 40 890 eur (1 milion Kč), Jihomoravský filmový fond částkou 12 267 eur (300 000 Kč) a Slovenský Audiovizuální fond částkou 30 tisíc eur. Rozpočet se pohyboval kolem 170 000 eur (4,193 milionu Kč), řekla FNE producentka Andrea Schaffer z Mindset Pictures.


S laskavým svolením FNE

Projekt je vítězem IMZ Avant Première a byl také zapojen do postranního panelu pro nedokončené práce v ParisDoc Cinereél a také dok.incubator.

Premiéra „Kapr Code“ byla na Vision du Réel v dubnu v sekci Hořící světla. To bylo také uvedeno v hlavní soutěži na Filmfest München v červnu a získalo cenu za nejlepší film na DocMusic Krakow.

Tento článek byl publikován ve spolupráci s online zpravodajskou službou Film Nová Evropapokrývající novinky z filmového a televizního průmyslu ze střední a východní Evropy.

READ  V Praze S Jaishankar zachycuje Indo-Pacific: The Tribune India

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *