Klimatická aktivistka Greta Thunbergová byla propuštěna poté, co ji německá policie zadržela na protestu v uhelném dole

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová byla propuštěna poté, co ji německá policie zadržela na protestu v uhelném doleCNN

Německá policie v úterý večer propustila švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou poté, co byla toho dne zatčena na policejní stanici. Protest proti rozšíření uhelného dolu V západní vesnici Lützerath to ve středu CNN potvrdila policie.

Thunberg byl zatčen jen krátce. „Jakmile byla (Thunbergová) identifikována, mohla jít,“ řekl CNN Max Wilms, policejní mluvčí města Cáchy.

„Jelikož bylo rozpoznáno její jméno, policie urychlila proces identifikace,“ řekl Willems. Řekl, že pak čekala na propuštění ostatních demonstrantů.

Thunbergová ve středu rychle obnovila svou kampaň a tweetovala: „Ochrana klimatu není zločin.“

„Včera jsem byl součástí skupiny, která pokojně protestovala proti rozšiřování uhelného dolu v Německu,“ řekl aktivista a dodal: „Byli jsme zastaveni policií a poté zadrženi, ale později večer propuštěni.“

Policejní mluvčí Christoph Holz v úterý CNN řekl, že Thunberg byl součástí velké skupiny demonstrantů, kteří prolomili policejní barikádu a přepadli uhelnou jámu, kterou úřady nebyly schopny plně zabezpečit. Řekl, že to bylo podruhé, co byl Thunberg na místě zatčen.

Německá policie od minulé středy vyhostila z Lützerath stovky aktivistů. Někteří jsou na webu déle než dva roky, Informovala o tom dříve CNNobývá domy opuštěné bývalými obyvateli poté, co byli vystěhováni, většina z nich do roku 2017, aby uvolnili místo uhelnému dolu.

Německá vláda dosáhla v roce 2022 dohody s energetickou společností RWE, vlastníkem dolu, která jí umožňuje expandovat v Lützerath výměnou za ukončení používání uhlí do roku 2030 – spíše než do roku 2038.

Jakmile bude evakuace dokončena, RWE plánuje stavbu 1,5 km (0,93 mil) obvodový plot kolem vesnice a před demolicí uzavřel její budovy, ulice a kanalizaci.

Thunberg v pátek tweetoval Byli v Lützerath na protest proti expanzi. V sobotu se připojila k tisícům demonstrantů proti demolici vesnice.

READ  Živé aktualizace koronaviru: Průměrný počet případů za sedm dní klesne pod 90 000

Thunberg k aktivistům na protestu řekl: „Uhlík je stále v zemi. Dokud bude uhlík v zemi, tento boj ještě zdaleka neskončil.“

Holz řekl, že Thunbergová se „překvapivě“ vrátila na protest v neděli, kdy byla nejprve zatčena a poté znovu v úterý.

Expanze uhelných dolů je pro klimatické aktivisty důležitá. Argumentují tím, že pokračování ve spalování uhlí pro energii zvýší emise skleníkových plynů a poruší ambici pařížské klimatické dohody omezit nárůst globální teploty na 1,5 °C nad předindustriální úroveň. Lignit je nejvíce znečišťující druh uhlí, sám o sobě nejvíce znečišťující fosilní palivo.

„Musíme zastavit současnou destrukci naší planety a oběti lidí ve prospěch krátkodobého ekonomického růstu a korporátní chamtivosti,“ řekl Thunberg.

Střety mezi aktivisty a policií pokračovaly tento měsíc a snímky z protestů zachycovaly policisty v zásahové výstroji, jak demonstranty odvádějí.

Evakuace se zúčastnilo více než 1000 policistů. Většina vesnických budov byla vyklizena a nahrazena kopacími stroji.

Jak RWE, tak německá Strana zelených – člen tamní vládnoucí koalice – odmítají tvrzení, že rozšíření dolu zvýší celkové emise s tím, že evropské hranice znamenají, že další emise uhlíku mohou být kompenzovány. Mnohé zprávy o klimatu však jasně ukázaly, že je třeba urychlit čistou energii a odklon od fosilních paliv. Nedávné studie také naznačují, že Německo možná další uhlí ani nepotřebuje. že Srpnová zpráva Mezinárodní výzkumná platforma Coal Transitions zjistila, že i když uhelné elektrárny fungovaly do konce tohoto desetiletí na velmi vysokou kapacitu, měly již k dispozici více uhlí, než je potřeba ze současných dodávek.

READ  Putin slibuje pomstu zemím, které se „vměšují“ do Ukrajiny

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *