Se zakázanou Navalnyho skupinou Putin pošle Bidenovi jasnou zprávu

MOSKVA – Soud ve středu označil politické hnutí Alexeje Navaľného za extremistické, což je výrazný útok prezidenta Vladimira Putina, který prezidentu Bidenu před začátkem příštího zasedání také poslal zprávu: Vnitřní záležitosti Ruska nejsou diskutovány.

Zdá se, že rozhodnutí soudu – které téměř jistě mělo požehnání Kremlu – posune odpor proti panu Putinovi dále do tajnosti, po několika měsících, kdy roky trvající úsilí ruské vlády potlačovat disent, vstoupilo do nové, agresivnější fáze. Podle zákona mohou být nyní organizátoři, dárci nebo dokonce příznivci sociálních médií pana Navalného stíháni a hrozí jim uvěznění.

Toto rozhodnutí zvýšilo riziko summitu v Ženevě pro Bidena, který slíbil, že bude reagovat na Putinovo porušování mezinárodních norem. Ruský prezident však uvedl, že i když je připraven s Bidenem diskutovat o kyberprostoru a geopolitice, nebude se účastnit jednání o tom, jak bude řídit svou zemi. Otázkou je, do jaké míry pan Biden tyto požadavky přijímá.

„Názory na náš politický systém se mohou lišit,“ řekl Putin minulý týden šéfům mezinárodních zpravodajských agentur. „Jen nám dejte právo, prosím, určit, jak má být uspořádána tato část našeho života.“

Setkání 16. června v Ženevě přichází po měsících, během nichž Putin demontoval většinu toho, co zbylo z ruského politického pluralismu – a dal jasně najevo, že bude ignorovat západní kritiku.

Navaľnyj byl zatčen v lednu poté, co se vrátil do Moskvy poté, co se v loňském roce zotavil z otravy, kterou podle západních představitelů provedli ruskí agenti. Od té doby byly v protestech zatčeny tisíce Rusů. Prominentní opoziční politici byli uvězněni nebo nuceni odejít do exilu; Online média byla popsána jako „zahraniční agenti“; Twitter a další sociální sítě jsou pod tlakem vlády.

„Stát se rozhodl bojovat proti jakýmkoli nezávislým organizacím masivním bombardováním,“ uvedla v tweetu s očekáváním tohoto rozsudku protikorupční nadace pana Navalného – jedna ze skupin, která ve středu vyhlásila extrémismus.

READ  Bidenova žádost o pomoc Ukrajině ve výši 33 miliard dolarů čelí brzkému zádrhelu ohledně financování COVID v Kongresu

Kreml popírá, že by hrál jakoukoli roli v kampani proti panu Navalnému a jeho hnutí, a trvá na nezávislosti ruského soudnictví. Analytici a právníci však obecně považují soudy za podřízené Kremlu a bezpečnostním službám, zejména v politicky citlivých případech.

Putin již naznačil, že odmítne jakoukoli kritiku zacházení Kremlu s případem Navalny tím, že tvrdí, že USA nemají aktivní právo přednášet ostatním. Na významné ruské výroční ekonomické konferenci, která se minulý týden konala v Petrohradě, se Putin v lednu opakovaně dovolával zatčení kapitánských výtržníků ve Washingtonu, když zpochybnil represi v Rusku nebo v jeho spojenci v Bělorusku.

„Podívejte se na nešťastné události ve Spojených státech, kde lidé odmítli přijmout volební výsledky a zaútočili na Kongres,“ řekl Putin. „Proč se zajímáš jen o náš nepravidelný odpor?“

„Nepravidelná opozice“ je ruský výraz pro politické skupiny, které nejsou zastoupeny v parlamentu a které otevřeně požadují odvolání Putina z funkce. Po celá léta byli tolerováni, i když byli pečlivě sledováni a často pronásledováni. Středeční rozhodnutí soudu naznačilo, že tato éra tolerance se chýlí ke konci.

Žalobci spěchali Pane Navalny a další opoziční osobnosti, ale obvykle pod záminkou, jako je porušování pravidel pro veřejná shromáždění, zákony, které nesouvisejí s jejich politickými aktivitami, nebo v poslední době předpisy proti shromážděním omezující šíření koronaviru.

Podle západních vlád a skupin zabývajících se právy zašel Kreml v zákulisí dále: vraždil nebo vyhnal novináře, disidenty a vůdce politické opozice do exilu. Pan Navalny těsně unikl Pokus o vraždu Minulé léto s chemickou zbraní. V roce 2015 další vůdce opozice a bývalý první místopředseda ruské vlády Boris Y. Nemtsov, zastřelen pistolí. Úředníci však v těchto činech popírali jakoukoli roli.

Celonárodní demontáž sítě pana Navalného znamenala novou etapu v boji proti disentu prostřednictvím formálního právního procesu k rozpuštění opozičních organizací, přestože ústava země z roku 1993 zaručuje svobodu projevu.

READ  Agentura: Případů Covid-19 v Latinské Americe přibývá a konec je v nedohlednu

Kampaň Kremlu proti opozici se zintenzivnila po lednovém návratu pana Navalného z Německa, kde byl po útoku nervovým plynem léčen. Policie zatkla pana Navalného na letišti a u soudu Pravidlo Byl odsouzen na dva a půl roku vězení za porušení podmínečného propuštění za své zpronevěřené přesvědčení, že skupina pro práva tvrdí, že je politicky motivovaná.

U moci od roku 1999 jako předsedy vlády nebo prezidenta docházelo k Putinovu utahování šroubů proti opozici a opozici postupně. Během dlouhého období post-sovětské demokracie během jeho vlády se konaly volby, internet zůstával většinou svobodný a byla tolerována omezená opozice. Nazval svůj režim „měkkým autoritářstvím“.

Prokurátoři letos na jaře však požadovali, aby soud zakázal hnutí pana Navalného pomocí štítku, který jeho členy přirovnává k teroristům, aniž by se obtěžoval veřejně prokázat, že neziskové skupiny byly ve skutečnosti pobuřující organizace. Byly shromážděny důkazy a případ byl slyšen za zavřenými dveřmi v moskevské soudní síni.

právník zastupující organizace, Ivan Pavlov, který měl přístup k důkazům, ale neměl oprávnění je zveřejňovat, po předběžném slyšení uvedl, že není přesvědčivý a že zveřejní, jak to zákon umožňuje. Za pár dní policie zadržen Pan Pavlov je obviňován ze zveřejnění utajovaných důkazů v jiném případě, který nesouvisí s panem Navalným, což se zdálo jako varování před agresivní obranou organizace pana Navalného. Hrozí mu až tři roky vězení.

Ruští právní experti tvrdí, že zákon proti extremismu poskytuje v nadcházejících dnech nebo měsících dostatečný prostor pro rozsáhlý zásah proti disentu, zůstává však nejasné, jak bude proveden.

Podle zákona by organizátorům skupiny mohl v případě pokračování činnosti hrozit trest odnětí svobody až na 10 let. Každý, kdo daruje peníze, může být uvězněn až na osm let. Veřejné komentáře, jako jsou příspěvky na sociálních médiích ve prospěch skupin pana Navalného, ​​mohou být stíhány také jako podpora extremistů.

READ  Tento týden se ve Finsku a Švédsku očekávají kritická rozhodnutí NATO

Případ se zaměřil na tři neziskové skupiny, ředitelství Navalného, ​​protikorupční fond a fond na ochranu občanských práv. V původním rozhodnutí soud nařídil zastavení některých aktivit skupin minulý měsíc.

V očekávání konečného verdiktu spolupracovníci pana Navalného Řešit Jedna skupina, ústředí Navaľného, ​​provozovala síť 40 politických úřadů, než měl soud šanci klasifikovat ji jako extremistickou skupinu. Asistenti pana Navalného uvedli, že doufají, že některé úřady budou i nadále fungovat jako samostatné místní politické organizace.

„Bohužel musíme být upřímní: za těchto podmínek nelze pracovat,“ uvedl Leonid Volkov, jeden z Navalnyho spolupracovníků, ve videu na YouTube a varoval, že pokračování v práci bude vystavovat příznivce vůdce opozice trestnímu stíhání. „Oficiálně rozpouštíme Navalnyho kancelářskou síť.“

Když v dubnu oznámili případ, státní zástupci tvrdili, že skupiny pana Navalného byly ve skutečnosti pobuřující organizace maskované jako politické hnutí. Prokurátoři v tiskové zprávě uvedli, že „pod rouškou liberálních sloganů mají tyto organizace plné ruce práce s vytvářením podmínek pro destabilizaci společensko-politické situace“.

Pan Navalny nemohl vytvořit politickou stranu a místo toho pracoval prostřednictvím několika nevládních organizací. Tyto skupiny i přes neustálý nátlak ruských úřadů přetrvávaly roky, aby pokračovaly v protikorupční kampani, která frustrovala a ztrapnila pana Putina a často intenzivně využívá sociální média.

Hnutí Navaľného bylo nejvýznamnějším v Rusku, které veřejně požadovalo Putinovo odvolání prostřednictvím voleb, a jeho stoupenci tvrdí, že Kreml je odhodlán toto úsilí rozdrtit, než dojde k uskutečnění.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *