Khan a Sharif prohlašují vítězství v pákistánských volbách, přestože nemají jasnou většinu | Volební zprávy

Khan a Sharif prohlašují vítězství v pákistánských volbách, přestože nemají jasnou většinu |  Volební zprávy

Pákistán čelí období nejistoty, protože výsledky voleb neukázaly jasnou většinu a dva protichůdní političtí vůdci, Nawaz Sharif z Pákistánské muslimské ligy (PMLN) a Imran Khan z Pákistánu Tehreek-e-Insaf (PTI), vyhlásili vítězství.

Úplné výsledky čtvrtečních voleb ještě nebyly zveřejněny pro devět z 265 křesel, o které se v sobotu v sobotu bojovalo.

Nezávislí kandidáti, z nichž většina je napojena na vězněnou Chánovu pákistánskou stranu Tehreek-e-Insaf (PTI), jsou se 102 křesly ve velkém náskoku, vyplývá z nejnovějšího sčítání zveřejněného na webu volební komise. Mezitím je na druhém místě Pákistánská muslimská liga vedená Sharifem, která získala 73 křesel, následovaná Pákistánskou lidovou stranou vedenou Bilawal Bhutto Zardari s 54 křesly.

„Tyto volby jsou možná nejkontroverznější v historii Pákistánu,“ řekl Kamal Haider, korespondent Al-Džazíry z Islámábádu.

Řekl, že šéf Tehreek-e-Insaf Gohar Ali Khan je přesvědčen, že jeho strana bude v národním parlamentu i v provincii Paňdžáb, kde tvrdí, že má většinu. Vymetli také volební místnosti v provincii Khyber Pakhtunkhwa.

Mezitím Šaríf, vůdce Pákistánské muslimské ligy, který také vyhlásil vítězství ve volbách, řekl, že bude usilovat o vytvoření koaliční vlády. Zardari z Pákistánské lidové strany zdůraznil, že federální vládu nelze sestavit, jako je tomu v provinciích Paňdžáb a Balúčistán, bez jeho strany, Pákistánské lidové strany.

Podle Abida Husseina z Al-Džazíry se dva dny po uzavření volebních místností objevil rozdělený mandát mezi tři hlavní politické síly a není příliš jasné, co bude dál.

Vzhledem k tomuto rozdělení je nyní velkou otázkou, kdo bude schopen sestavit vládu v Pákistánu, zemi s 241 miliony obyvatel, která trpěla dva turbulentní roky politické nestability, ekonomiky na pokraji platební neschopnosti a eskalujících vnitřních nepokojů. „Bezpečnostní výzvy,“ řekl Husajn.

Pákistánský analytik Zaigham Khan uvedl, že po zveřejnění prvních výsledků existují dva možné scénáře.

READ  Papež se omlouvá za „zničující“ zneužívání ve školách v Kanadě

„Nejpravděpodobnějším scénářem je vytvoření koaliční vlády, která bude zahrnovat všechny politické strany – kromě PTI,“ řekl Khan Al-Džazíře. To bude zahrnovat dvě největší politické strany, Pákistánskou lidovou stranu a Pákistánskou muslimskou ligu, stejně jako MQM, Jamaat-e-Islami a další.

„Druhým scénářem, méně pravděpodobným, ale technicky možným, je spolupráce PPP s PTI a vytvoření vlády,“ řekl analytik. Největší počet mandátů získali kandidáti z hnutí PTI, kteří kandidovali jako nezávislí.

Protesty

Vzhledem k tomu, že se stále čeká na konečné výsledky, vypukly po celé zemi již druhý den v řadě protesty, přičemž demonstranti tvrdili, že odkládání výsledků voleb umožňuje úřadům zmanipulovat sčítání hlasů.

NetBlocks ohlásily celostátní závadu na platformě sociálních médií X během hlasování. PTI popsal výpadek jako „extrémně ostudný“.

Síť pro sledování svobodných a spravedlivých voleb uvedla, že poskytla pákistánské volební komisi obecně kladné hodnocení toho, jak volby probíhaly, a uvedla, že zpoždění při vyhlášení výsledků „zastínilo řádné volby“, což vyvolalo otázky ohledně legitimity výsledku. .

„Kromě toho pozastavení mobilních telefonů a internetových služeb úřednickou vládou v den voleb – bez ohledu na bezpečnostní důvody – podkopalo roky parlamentního úsilí o reformu procesu administrace volebních výsledků,“ dodala ve své první zprávě.

Mezitím USA, Spojené království a EU vyjádřily znepokojení nad pákistánským volebním procesem, uvedly obvinění z vměšování – včetně zatčení stranických pracovníků – a dodaly, že obvinění z nesrovnalostí, vměšování a podvodu by měla být plně vyšetřena.

Pákistánské ministerstvo zahraničí v sobotním prohlášení uvedlo, že komentáře „některých zemí a organizací“ ignorují „nepopiratelný fakt“, že Pákistán pořádá pokojné a úspěšné volby a zároveň se vypořádává s bezpečnostními hrozbami.

„pevné ruce“

Uprostřed frustrace a nejistoty mezi lidmi v Pákistánu učinil mocný velitel armády země své první veřejné prohlášení od hlasování.

READ  Vesničané z Mekongu loví vůbec nejtěžší sladkovodní ryby

Generál Syed Asim Munir podle sobotního prohlášení armády řekl: „Národ potřebuje stabilní ruce a léčivý dotek, aby se dostal od politiky chaosu a polarizace, což není vhodné pro pokrokovou zemi s 250 miliony obyvatel. “

Prohlášení citovalo Mounira, který řekl: „Volby nejsou soutěží s nulovým součtem mezi vítězstvím a prohrou, ale spíše cvičením k určení mandátu lidí.“

„Politické vedení a jeho pracovníci se musí povznést nad vlastní zájmy a spojit úsilí při vládnutí a službě lidem, což je možná jediný způsob, jak učinit demokracii praktickou a smysluplnou.“

Armáda je dominantním hráčem v politických záležitostech země a od roku 1947 jí přímo vládne více než tři desetiletí.

Aisha Siddiqa, vedoucí pracovník na King's College London, řekla, že pákistánská armáda doufá, že vytvoří slabou koalici pod vedením PML-N.

„Svým způsobem jsou to výsledky, které jsme dostali,“ řekl přítel Al-Džazíře. „Ale také bych tvrdil, že to nejsou výsledky, které očekávali. Udělali maximum, aby zajistili nízkou volební účast, ale lidé vycházeli s vášní.“

Siddiqa řekl, že armáda pravděpodobně podpoří koaliční vládu spojující PML-N a Pákistánskou lidovou stranu, ale stále si není jistý, kdo by ji vedl, pokud by to byla Bhutto Zardari, Shehbaz Sharif nebo Nawaz Sharif.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *