Australská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, čímž překonala očekávání

Australská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, čímž překonala očekávání
  • Guvernér Reserve Bank of Australia Philip Lowe uvedl, že i když inflace v zemi možná „překonala svůj vrchol“, stále existují náznaky, že inflace bude přetrvávat.
  • Inflační cíl centrální banky se pohybuje od 2 % do 3 %.

Sloupy před budovou Reserve Bank of Australia (RBA) v australském Sydney v pondělí 6. února 2023.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Australská centrální banka v úterý opět překonala očekávání trhu a zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,1 %.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters obecně očekávali, že centrální banka ponechá úrokové sazby na stejné úrovni. V důsledku toho australské akcie po zprávách dále klesly, přičemž index S&P/ASX 200 klesl o 1 %. Australský dolar vzrostl o 0,73 % na 0,6667 vůči americkému dolaru krátce po rozhodnutí, přičemž centrální banka zápasila s nejnovější mírou inflace ve výši $ 6,8 % za měsíc duben.

Guvernér Reserve Bank of Australia Philip Lowe uvedl, že i když inflace v zemi možná „překonala svůj vrchol“, stále existují náznaky, že inflace bude přetrvávat.

„Nedávné údaje naznačují, že proinflační rizika pro inflační očekávání vzrostla a bankovní rada odpovídajícím způsobem zareagovala,“ uvedl Lowe v úterním prohlášení.

„Toto další zvýšení úrokových sazeb má poskytnout větší důvěru, že se inflace vrátí k cíli v rozumném časovém rámci,“ dodal Lowe.

Inflační cíl centrální banky se pohybuje od 2 % do 3 %.

„Pokud se vysoká inflace zakotví v očekáváních lidí, bude velmi nákladné ji později snížit, což bude zahrnovat vyšší úrokové sazby a větší nárůst nezaměstnanosti,“ řekl Lowe.

Prohlášení guvernéra dodalo, že může dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ke snížení míry inflace v zemi, a dodal, že „bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet ekonomika a inflace“.

„Může být nutné další zpřísnění měnové politiky, aby se zajistilo, že se inflace vrátí k cíli v rozumném časovém rámci… Bankovní rada bude i nadále věnovat velkou pozornost vývoji v globální ekonomice, trendům ve výdajích domácností, inflačním očekáváním a trhu práce “ řekl Lowe.

READ  Čína bojuje s nejhorší epidemií Covid za dva roky, počet případů se zdvojnásobí za 24 hodin | Čína

Centrální banka také zdůraznila herkulovský úkol vyhnout se recesi australské ekonomiky.

„Představenstvo se nadále snaží udržet ekonomiku v rovnováze s inflací vracející se k cílovému rozpětí 2-3 procent, ale cesta k dosažení měkkého přistání zůstává úzká,“ uvedla v prohlášení.

Paul Bloxham z HSBC dodal, že cíl RBA dosáhnout měkkého přistání nebo ukončit cyklus rotace, aniž by se ekonomika dostala do recese, je stále náročnější.

„Myslím, že to dělá úzkou cestu, o které se zmiňoval guvernér RBA…ta úzká cesta je stále užší a užší, jak mluvíme,“ řekl v úterý CNBC „Capital Connection“.

Ve skutečnosti může úterní rozhodnutí naznačovat, že prudké přistání je rizikem, že centrální banka je ochotna snížit vysokou míru inflace.

„Myslím, že je stále těžší a těžší uvěřit, že Austrálie neutrpí větší zpomalení, aby snížila inflaci, ale RBA dnes jasně rozhodla, že toto jsou rizika, která jsou ochotni podstoupit,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *