Asijské akcie byly většinou stabilizovány kvůli shonu turecké liry

SYDNEY (Reuters) – Asijské trhy si v pondělí držely nervy, když se u turecké liry snížila chuť k riziku, protože akcie a dluhopisy vykazovaly omezenou nabídku bezpečných přístavů.

Obrázek ze souboru: Turecké liry bankovky viděné na této ilustraci pořízené 6. ledna 2020. Reuters / Dado Rovic / Clarification // File Photo

Dolar se na lýře obchodoval o 12% výše na 8,100, ale to bylo daleko od počátečního vrcholu na 8,4850 kvůli spekulacím, že turecké orgány zasáhnou, aby zastavily kolaps.

Pokles nastal poté, co prezident Recep Tayyip Erdogan šokoval trh nahrazením nekompromisního guvernéra turecké centrální banky kritikem vysokých úrokových sazeb.

„Erdoganovo rozhodnutí odvolat guvernéra Aghbala, který se snažil upevnit určitou cenovou stabilitu a představit si nezávislost banky, nyní vyvolává otázky, zda nový vládce zváží snížení úrokových sazeb a zároveň bude usilovat o boj proti rostoucí inflaci,“ uvedl Rodrigo Katrell. Chief Forex Strategist ve společnosti NAB.

Po počátečním kolísání se zdálo, že se sentiment stabilizoval a MSCI Asia Pacific Index akcií mimo Japonsko byl téměř plochý.

Japonský Nikkei poklesl o 1,4%, nepomohlo tomu ani to, že japonští retailoví investoři mohou čelit ztrátám na dlouhých trzích v lýře s vyššími výnosy.

Futures Nasdaq se odrazily a dosáhly 0,1%, zatímco futures S&P 500 poklesly o 0,1%. Desetiletý výnos ministerstva financí poklesl ve dvou klíčových bodech na 1,71%, což naznačuje všeobecný nedostatek rally směrem k bezpečnosti.

Investoři se stále snaží vypořádat s nedávným nárůstem výnosů amerických dluhopisů, který způsobil, že se ocenění akcií v některých sektorech, zejména v oblasti technologií, protáhlo.

Dluhopisy se v pátek znovu vlnily, když se Fed rozhodl nerozšířit kapitálovou koncesi bankám, což by mohlo snížit jejich poptávku po dluhopisech státní pokladny.

Škody však byly omezeny příslibem Fedu pracovat na pravidlech, která zabrání napětí ve finančním systému.

READ  Novozélandská premiérka Ardernová vítá známky větší přítomnosti USA v Indo-Pacifiku

Tento týden hovoří spousta úředníků Fedu, včetně tří vystoupení prezidenta Jerome Powella, které poskytují spoustu příležitostí pro větší volatilitu na trzích.

Sledujte rozvíjející se trhy

Slabší líra v pondělí jen mírně stabilizovala jen s přínosy pro euro a australský dolar. To zase způsobilo mírný pokles eura vůči dolaru na 1,1889 USD.

Po počátečním sklouznutí se dolar rychle usadil na 108,86 jenu, zatímco dolarový index byl vyšší na 92,080.

Jen také podpořil obavy japonských retailových investorů, kteří zřídili dlouhé pozice v lirách, což je společný obchod pro sektor hladovějící po návratu, a může být omezen, což povede k dalšímu prodeji liry.

Analytici společnosti Citi však pochybují, že tato epizoda povede k rozsáhlému tlaku na rozvíjející se trhy, a upozorňuje na to, že při posledním oslabení liry v roce 2020 došlo jen k malým dopadům.

„Pokud jde o dopad na jiné části vysoce výnosných rozvíjejících se trhů, věříme, že to bude velmi omezené,“ uvedla Citi v poznámce.

Vyskytly se slabé signály o bezpečné poptávce po zlatě, která klesla o 0,3% na 1739 USD za unci.

Ceny ropy opět klesly poté, co minulý týden poklesly téměř o 7%, protože obavy z celosvětové poptávky přiměly spekulanty po dlouhém býčím období k získání zisků z dlouhých pozic. [O/R]

Brent sklouzl o 53 centů na 64,00 $ za barel, zatímco americká ropa ztratila 55 centů na 60,87 $ za barel.

Hlášení od Waynea Colea. Editoval Peter Cooney a Lincoln Fest.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *