Seznamte se s obrovským australotitanem, „jižním titánem“ – největším dinosaurem v Austrálii!

Australotitan coprensis, „jižní titan měděný“. Uznání: Vlad Konstantinov, Scott Hocknall © Eromanga Museum of Natural History

Je čas se setkat Australský coprensis, nový druh obřího sauropodu z Eromanga na jihozápadě Queenslandu. australskýCooperův jižní titan, pojmenovaný podle místa, kde byl nalezen, byl vědecky popsán paleontology a zaměstnanci Queenslandského muzea a přírodovědného muzea Iromanga.

Zkamenělá kostra byla původně přezdívána „Cooper“ podle nedalekého Copper Creek, kde ji poprvé objevili majitelé nemovitostí Mackenzie a vykopali ji v muzeu v Queenslandu v roce 2007. Nález „Cooper“ změnil život rodiny Mackenzie a vedl k jeho založení . Z muzea přírodní historie Eromanga.

Výkop kostí dinosaura Sandy Mackenzie

Sandy Mackenzie (vlevo) s rodiči Stewartem a Robinem Mackenzie vykopávají Cooperovu stehenní kost během výkopu dinosaurů v roce 2007. Uznání: Gary Cranich

Tým vykopání kostí dinosaurů

Tým vykopává Cooper Basin v dinosauří jámě 2007. Uznání: Robin McKenzie

australský Patřil do skupiny dinosaurů známých jako titanosaurians, kteří byli poslední přežívající skupinou sauropodů s dlouhým hrdlem a největšími zvířaty, která kdy žila na Zemi. australský Nyní je největším druhem dinosaurů známým z Austrálie, což z něj činí největší suchozemské zvíře, jaké kdy chodilo v Queensland Outback, a patří mezi 10 až 15 největších dinosaurů na světě. Odhaduje se, že dosáhl výšky 5 až 6,5 metru u kyčle a délky 25 až 30 metrů – délka basketbalového hřiště! Pravděpodobně váží mezi 23 a 74 tunami, což je ekvivalent 1400 červených klokanů!

Cooper zapouzdřená femur

Tým se zapouzdřenou stehenní kostí od „Coopera“ na Dinosaur Pits z roku 2007. Uznání: Robin McKenzie

Studie zjistila, že všechny čtyři srbské dinosaury, které žily v Austrálii zhruba ve stejné době (před 96 až 92 miliony let), byly si navzájem bližší než jiné dinosaury nalezené jinde. aby se ujistil australský Byl to jiný druh, jehož kosti by měly být srovnávány s kostmi jiných druhů v Queenslandu a na celém světě. Není to úplně důležité a snadné při práci s velmi těžkými a křehkými kostmi uchovávanými v muzeích vzdálených 100–1 000 kilometrů.

READ  Čína objevila „neobvyklý“ fragment na odvrácené straně Měsíce

Poprvé tým použil novou digitální technologii k zachycení každé kosti ve 3D obrazu a porovnání s kostmi jejích příbuzných. Mnoho z těchto digitálních „elektronických modelů“ bude součástí digitální sbírky Queenslandského muzea podporované projektem DIG, partnerstvím mezi Queensland Museum Network a BHP.

Scott Hocknoll s fosilií humerálního dinosaura

Dr .. Scott Hocknall s fosiliemi humeru „Cooper“ (vpravo) a 3D vytištěnou rekonstrukcí (vlevo). Uznání: Rochelle Lawrence

Proces digitalizace vedl také k několika úžasným objevům. Bylo zjištěno, že mnoho „měďařských“ kostí bylo zlomeno ve stopách jiných dinosaurů sauropodů. To je vidět na šlapací ploše sauropodu, který byl nalezen při ražbě „Cooper“. Tým našel skalní polici dlouhou asi 100 metrů, která představovala cestu pro sauropody. V měkké zemi se zachovaly stopy sauropodů, kteří šlapali v bahně, a dokonce i kosti menších sauropodů. Tato práce byla fascinující studií o archeologických vykopávkách dinosaurů kolem Queenslandu.

Oblast pošlapání Sauropodu

Oblast šlapání sauropodů byla objevena při hloubení „Cooper“ v roce 2007. Uznání: Dr. Scott Hocknull

Vědecká publikace je vyvrcholením sedmnácti let společného úsilí mezi Muzeem v Queenslandu, paleontology v Iromanga Museum of Natural History, geology, paleontology a hlavně dobrovolníky. australský Přidáním rostoucího seznamu jedinečných druhů australských dinosaurů objevených v Queensland Outback také představuje zcela novou oblast objevování australských dinosaurů.

Muzeum přírodní historie Cooper Homer Iromanga

Zleva doprava, Tania, Rochelle a Natalia navštěvují Cooperův fosilní humerus v Iromanga Museum of Natural History. Uznání: Dr. Scott Hocknall.

Zůstaňte naladěni na další zákulisní příběhy objevů dinosaurů v Queenslandu!

Projekt DIG je partnerství mezi Museum of Queensland a BHP, které bude zkoumat naše sbírky a digitalizovat náš výzkum pro lidi z celého světa.

Australutean Kuprinsis Konstantinov

Australotitan coprensis vedle naleziště dinosaurů z roku 2021. Uznání: Vlad Konstantinov, Dr. Scott Hocknall © Eromanga Museum of Natural History

Napsali Rochelle Lawrence, hlavní výzkumná asistentka, a Scott Hocknall, hlavní kurátor, vědy o Zemi, Queensland Museum.

READ  Brazílie žádá ženy „pokud je to možné“, aby odložily těhotenství kvůli variantám Covid

Odkaz: „Nový obří sauropod, Australotitan coprensis Jane. Et al. S. November, ze střední křídy Austrálie“ Scott A. Hocknoll, Melville Wilkinson, Rochelle A. Lawrence, Vladislav Konstantinov, Stuart Mackenzie, Robin McKenzie, 7. června 2021, k dispozici zde. berg.
DOI: 10,7717 / peerj.11317

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *