Jména nizozemských politiků, kteří údajně dali peníze na podporu Ruska, Česká republika neuvedla

Jména nizozemských politiků, kteří údajně dali peníze na podporu Ruska, Česká republika neuvedla

Česká republika nezveřejnila jména nizozemských politiků údajně zapojených do ruských dezinformací odhalených její zpravodajskou službou, uvedl v prohlášení ministr vnitra a vztahů s královstvím Hugo de Jong. Dopis do parlamentu. Tweet Gamer bude o této záležitosti diskutovat dnes večer.

Česká republika minulý týden odhalila, že Rusko využívá proruské politiky v několika evropských zemích ke zpochybňování „územní celistvosti, suverenity a nezávislosti“ Ukrajiny před volbami do Evropského parlamentu. Země uvedla, že v dezinformační kampani hrál klíčovou roli zpravodajský web Hlas Evropy.

Deník N napsal, že Rusko zaplatilo politikům, aby do svých kampaní přidali propagandu. Rusko oslovilo politiky v Nizozemsku, Německu, Francii, Polsku a Maďarsku a některým z nich zaplatilo, napsal list s odvoláním na zdroje z české rozvědky.

Dolní komora nizozemského parlamentu Tweede Camer si vyžádala debatu o této záležitosti a požádala vládu, aby si od České republiky vyžádala další informace. De Jong ve svém dopise uvedl, že země nemůže komentovat jména politiků, která kolují v reakci na jeho odhalení. Ani nizozemská vláda. Řekl, že „neslouží národní bezpečnosti“ a je v rozporu se „zákonnou povinností nizozemské zpravodajské agentury AIVD zachovávat mlčenlivost“ o jejích pracovních metodách.

De Jonge řekl, že AIVD je v kontaktu s českou tajnou službou. Ministr uvedl, že obě služby si vyměňují informace „ve formě otázek a odpovědí“, kde je to „potřebné“. „Pokud to bude nutné, můžete se spolehnout, že AIVD bude jednat podle své role a poslání,“ řekl.

Šéf PVV Geert Wilders minulý týden jménem Tweede Kamera požádal o parlamentní rozpravu o zveřejnění České republiky. „Pokud je to pravda, chci vědět: Kdo jsou? Chci slyšet ten příběh. Které strany jsou zapleteny? Řekl tehdy podle NOS.

V minulosti se Wilders vyjádřil příznivě o webu Hlas Evropy. Řekl, že si nebyl vědom toho, že Rusko využívá stránky k propagandě. „Může se to stát, ale naštěstí jsme od nikoho přímo ani nepřímo z té země nedostali ani cent.

READ  Hlavní české titulky zpráv: úterý 14. června 2022

Další nizozemská krajně pravicová strana FvD se k této stránce staví pozitivně a její politici – včetně lídra Thierryho Baudeta a europoslance Marcela de Graafa – často poskytují komentáře VOA. Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by Moskva ovlivňovala nebo platila FvD, ale další členové parlamentu poukázali na to, že finanční účty FvD nejsou transparentní. Minulý týden Baudet pohrozil, že pokud se znovu zeptá na finanční účty, udeří poslance GroenLinks-PvdA Jesse Clavera.

Baudet v pondělí na X napsal, že obvinění, že on nebo jeho strana byli podplaceni, jsou nesmysl. „Jen pro zajímavost: je tu někdo, kdo skutečně věří, že jsem já – nebo FvD – dostal úplatky z Ruska?“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *