bne IntelliNews – Česká policie poukazuje na ruskou GRU, protože vyšetřování výbuchu výbušnin bylo odloženo

bne IntelliNews – Česká policie poukazuje na ruskou GRU, protože vyšetřování výbuchu výbušnin bylo odloženo

Česká policie odložila vyšetřování výbuchů v muničním skladu Vrbetice z roku 2014 s tím, že bylo prokázáno, že je provedli příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.

„Policejním vyšetřováním bylo jasně a jednoznačně prokázáno, že výbuchy ve dvou depech ve Vrbeticích provedli příslušníci ruské vojenské rozvědky. […] známý pod zkratkou GRU,“ řekl v pondělí 29. dubna médiím český ministr vnitra Vít Ragusan.

Od silných výbuchů, které zabily dva české občany pracující na místě a poškodily okolní vesnice, uplynulo téměř 10 let, ale teprve na jaře 2021 bylo zapojení GRU poprvé veřejně projednáno českými úřady.

Odhalení vyvolalo politické pozdvižení, ale bylo bagatelizováno tehdejším populistickým prezidentem Milošem Zemanem, který spolu s ruským diktátorem Vladimirem Putinem otevřeně podezříval odhalení české rozvědky.

Ragusan na pondělní tiskové konferenci také řekl, že Rusko „porušuje platné mezinárodní dohody“ poté, co odmítlo spolupracovat s českými úřady v případu.

„Orgány Ruské federace odmítly vyhovět žádosti České republiky o mezinárodní právní pomoc s odůvodněním, že vyřízení české žádosti by zasáhlo do suverenity, veřejného pořádku a životních zájmů Ruské federace,“ shrnul Ragusan.

Případ oživil zájem médií o dva agenty GRU, kteří se domnívali, že se podíleli na explozích, a stejné agenty GRU, kteří se podíleli na nechvalně známém pokusu otrávit dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury – Anatolije Sebiku a Alexandra Myškina.

Ačkoli zpráva České národní agentury pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ) uvedla, že zapojení GRU bylo prokázáno, neuvedla dva agenty a Rusko odmítlo spolupracovat, protože oba podezřelí byli na ruském území, říká NCOZ. Nucený opustit soud.

Investigativní reportér Českého rozhlasu Artur Janoušek vysvětlil: „Ačkoli tam nejsou žádná jména [NCOZ] Vyšetřovatelé se opírali o „celou řadu indicií“ a potvrdili, že Česko bylo v době výbuchů v České republice.

READ  4. český sportovec na kole s pozitivním testem

Sebika a Myshkin se museli spoléhat na kontakty GRU v Čečensku, včetně tajných špionážních párů Eliny a Nikolaje Shaboshnikovových jako zpravodajských kanálů. Zasvěcenec hlášeno délka.

Ruskému páru se podařilo získat české občanství po odchodu z rozpadlého Sovětského svazu na začátku 90. let. Nikolaj Šabošnikov byl dříve umístěn u sovětské armády na východním Slovensku, poté v Československu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *