Soudní obvinění, pokuty za vyvěšení česko-rumunské vlajky na jeho balkoně

Mezinárodní den Romů, který se nyní od pádu komunismu na Východě koná 8. dubna, není jen oslavou římské kultury. To ukazuje, že menšinové skupiny často čelí perzekuci a diskriminaci ve všech oblastech života.

Česká státní vlajka má bílou (nad) červenou (dolní) vodorovnou lištu a modrý rovnostranný trojúhelník u paty vylepené strany. Červená symbolizuje odvahu, bílá mír a čestnost a modrá spravedlnost, pravdu a loajalitu v dobách války.

Různé verze česko-rumunské vlajky, z nichž všechny obsahují čakru se 16 mluvčími, kterou vytvořil umělec Tomáš Rafa v roce 2013, dokládají, že mnozí nepovažují římské občany za Čechy.

Výstava, kterou tehdy v Praze uspořádal, obvinila umělce ze spáchání přestupku – tedy zneužití státních symbolů České republiky. Dostal pokutu, ale rozhodnutí bylo nakonec zrušeno, říká Miroslav Brož, aktivista neziskové skupiny Konexe.

„Ty nové vlajky byly zabaveny policií a odstraněny z galerie Brock. Provádělo se vyšetřování a různé organizace posuzovaly situaci.

„Ve výsledku bylo rozhodnuto, že vlajky budou nejlepší a nebudou porušovat zákon, protože jde o umělecká díla. V České republice máme svobodu projevu.

Vlajky Thomase Rafy |  Foto: Miroslav Pros

Jenže loni na Mezinárodní den Říma si někdo stěžoval Miroslavu Brožovi na vyvěšení česko-rumunské vlajky před jeho domovem v Ústí nad Labem.

Nově byl rovněž odsouzen za porušení § 13 odst. 1 písm. a) zákona o státním znaku a pokutě 1000 korun.

Pan Brož se proti rozhodnutí plánuje zásadně odvolat. Má podezření, že žádný soud zatím hokejového fanouška neobvinil například z „porušení státního znaku“ za mávání českou vlajkou s vyrytým názvem jejich klubu.

A co víc, před dvěma lety se v Domě umění v Ústí nad Labem bez námitek magistrátu konala veřejná výstava vlajek výtvarníka Tomáše Rafy.

READ  Vláda české koalice uniká hlasování o nedůvěře

„Během výstavy byly na plakátové sloupy před univerzitní galerií vylepeny vlajky கொstí nad Labem, aby přilákaly lidi do galerie.“

Pan Brož říká, že „cenzura“ česko-romské vlajky byla dokonce rozšířena na sociální síť Facebook. Loni, na Mezinárodní den Romů, vedoucí pracovníci jeho příspěvek s fotkou odstranili za porušení sociální politiky.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.