Je nyní v České republice trestné vystavování proruského symbolu „Z“?

Česká republika se rozhodla obvinit Ukrajinu z vystupování na podporu ruské války.

Čeští představitelé žádají od tamního ministerstva vnitra návod, jak zobrazit ikonický symbol „Z“, který se stal synonymem pro podporu ruské invaze na Ukrajinu.

Podle celostátní tiskové agentury Neovlivní.cz české úřady v současné době vyšetřují desítky případů, kdy logo zobrazovalo nebo propagovalo především jednotlivci spolupracující s Ruskem po probíhající válce v sousední Ukrajině.

„Záležitost nyní řeší právníci s odborníky z protiteroristické jednotky,“ řekl nové stránce nejdůvěryhodnější zdroj. „Chtějí to vidět jako hákový kříž, tedy propagovat a podporovat hnutí za potlačení svobody,“ dodal zdroj.

Vzhledem k tomu, že logo je nové a neoficiální, státní zástupci ministerstva vnitra se domnívají, že není snadné prokázat, že zobrazení loga je podle současného českého práva trestným činem.

Zpravodajský web vysvětlil, že ministerstvo chtělo vyjádřit svůj jasný nesouhlas s ruskou okupací Ukrajiny a dokázat českým občanům, že podpora ruské invaze nebude tolerována.

„Náš právní řád nemá seznam zakázaných symbolů a vždy je důležitý kontext.

V Rusku mnozí začali vyjadřovat podporu ruským silám používáním písmene Z na svých autech, domech a oblečení. Písmeno Z je vyobrazeno na ruských tancích a jiné vojenské technice umístěné na Ukrajině.

Někdo tomu říká „za pobedu“ (pro vítězství) nebo zkráceně „Zapad“ (Západ). První verzi potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

V Rusku se slogan objevuje na veřejnosti, často v černé a oranžové barvě se svatojiřskou vojenskou stuhou. Zejména po okupaci části Ukrajiny v roce 2014 byla stuha používána jako symbol příslušnosti k Rusku. Na druhou stranu je pro Ukrajinu symbolem ruského militarismu a expanzivní politiky.

Minulý týden prokuratura varovala, že podpora nebo ospravedlňování ruské invaze je trestným činem. Jednotlivcům, kteří popírají, zpochybňují, schvalují a/nebo ospravedlňují genocidu, hrozí až tři roky vězení.

READ  Jaishankar po rozsáhlých bilaterálních jednáních ukončil návštěvu České republiky

Česká policie už vyšetřuje kvůli ruské podpoře desítky lidí, včetně senátora Jaroslava Dubrova, bývalého komunistického poslance Zdeňka Ondráčka a bývalého poslance za SPD (Svoboda a přímá demokracie) Lubomíra Volného.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.